Houser, ischias, ústřel nebo hexenšus - pod těmito pojmy se skrývá nepříjemná blokáda v bederní páteři, která dokáže svou bolestí pěkně potrápit. Jak si rychle pomoci bez chemických prostředků? Pomoci vám může nenápadná zelenina, kterou běžně používáte v kuchyni. Ředkvičky jsou i přes svou specifickou štiplavou chuť a nepříjemnému odéru oblíbenou zeleninou. Svými účinky mají velmi pozitivní vliv nejen na imunitu, ale jsou vhodné jako podpůrná léčba u některých onemocnění.
Podívejme se na housera zblízka
Jak na housera? Tato nepříjemná palčivá bolest vzniká většinou po nesprávném pohybu, zvedání těžkých předmětů nebo po prochladnutí po sportu, kdy se zpotíte. V páteři dojde k ochrannému stažení svalů, které zabrání dalšímu poškození segmentů páteře včetně nervových struktur. Bolest se může projevovat pálením, tlakem do dolní končetiny, tahem, což po akutní fázi většinou samo zmizí.
V těžších případech dojde různě rozsáhlému poškození meziobratlové ploténky, tlaku na kořenové nervy, a tím k postoupení bolesti do dolní končetiny. Náprava bývá individuální a obyčejně se neobejde bez lékařské pomoci. Často trápí ty, kteří mají sedavé zaměstnání nebo ty, kteří pracují na zahrádce dlouho v předklonu.
Jak si co nejrychleji pomoci, aby vás bolest příliš dlouho netrápila?
Především je důležité záda šetřit, neprovádět prudké pohyby, nesnažit se záda rozhýbat, netahat těžká břemena, neprochladnout a ani se nepředklánět při práci na zahrádce po dobu jednoho až tří týdnů. Velmi pomáhá klid a suché teplo, které můžete podpořit elektrickou poduškou nebo gelovým sáčkem. Dobrým pomocníkem mohou být obklady z nastrouhaných ředkviček. Než budete používat zábal, vyzkoušejte, zda nejste na ředkvičky alergičtí.
Jak na housera? Pomohou ředkvičky
Jak se housera zbavit přírodní cestou? Vyzkoušejte tuto jarní zeleninu. Ředkvičky postačí umýt, osušit a nastrouhat. Poté tuto surovinu vložíte na gázu nebo plátýnko a přehnete, aby se nedotýkala kůže. Přiložíte na bolavé místo a necháte působit ½ až hodinu. Proceduru můžete několikrát opakovat. Nikdy nepoužívejte na poraněnou nebo odřenou pokožku. Pokud potíže přetrvávají, bude nutné navštívit lékaře, udělat potřebná vyšetření a zahájit léčbu. Po odeznění zařaďte pravidelné cviky na posilování středu těla, kdy si posílíte svaly okolo páteře a houser by se vám měl zdaleka vyhnout. Rovněž dodržujte přiměřenu hmotnost správnou životosprávou a pomoci vám mohou ředkvičky.
Tip:
Na housera můžete zvolit i zábal s chilli papriček. Stejně jako u ředkviček ale nejprve zkuste, zda nejste na chilli papričky alergičtí. Rozemleté papričky zamíchejte do lékařské vazelíny, nebo použijte kokosový olej. Směsí potírejte postižená místa, obalte potravinářskou fólii a nechte půl hodiny působit. Poté smyjte teplou vodou. Pokožka bude krásně prokrvená.
Ředkvičky
Ředkvičky pocházejí zřejmě z jihovýchodní Asie, kde byly v přírodě nalezeny divoké formy. Pěstovali je již v antickém Římě a Řecku. Ředkvičky byly jednou z prvních plodin dovezených do Ameriky. Využití ředkviček (Raphanus sativus), které si koupíte, nebo sami vypěstujete, je velmi široké. Nejenže jsou chutné samotné i do různých pokrmů, ale jsou rovněž zdraví prospěšné. Jejich pálivost napomáhá jako prevence, ale i jako podpůrná léčba u některých onemocnění.
V asijské medicíně se užívají proti horečce, problémům s produkcí žluči, bolestí krku a různých zánětů. Půl šálku ředkviček nabízí přibližně 15 % doporučené denní dávky vitaminu C. Ředkvičky obsahují také vitaminy skupiny B, vitamin K, menší množství draslíku, vápníku, hořčíku, zinku, fosforu, mědi, manganu nebo sodíku a kyseliny listové. Pro svůj nízký obsah kalorií se doporučuje jako vhodná zeleniny při redukční dietě. Obsahují rovněž vlákninu, která je velkým pomocníkem pro zdravou funkci střev.
Ředkvičky jsou považovány za přírodní antimykotikum. Obsahují protiplísňový protein, který je dle odborných studií účinný proti některým kvasinkám. Jsou vhodné i pro diabetiky, protože obsahují látky, které regulují hladinu cukru v krvi. Obsahují také látky, které pomáhají játrům k detoxikaci a ledvinám k vyplavování toxinů.
Zajímavostí ředkviček je, že jsou v některých regionech součástí tamních kultur. Například v Japonsku nebo Koreji sloužily velké ředkvičky k výrobě panenek. Tento zvyk se udržel do dnešních dnů jako zajímavá tradice. V Mexiku se dokonce slaví „Noc ředkviček“, kdy se v rámci vánočních oslav z nich vyřezávají se náboženské postavy, figurky z moderní kultury, budovy a další. Velmi zajímavé jsou celé betlémy z ředkviček.
Zdroj informací: vitalia.cz; primadoma.tv
Publikováno: 3. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská