Abychom byli správně hydratováni, musíme dodržovat pravidelný pitný režim, to je jasná věc. Ale víte, jak si poradit, když jsme mimo domov? Je to poněkud složitější, ale jde to. A protože nás se stoupajícími teplotami doma již nic neudrží, poradíme vám, jak na to.
Výlety do přírody, prodloužené víkendy na chalupě nebo poznávání nových míst. Oblíbené aktivity mimo domov bývají skvělou příležitostí nabourat stereotypní rutinu, ale zároveň i ne úplně zanedbatelnou položkou v rodinném rozpočtu. Proto vám nabízíme tipy, jak v době, kdy otáčíme každou korunu, ušetřit aspoň na pitném režimu.
I na chalupě se pitný režim udržuje jedna báseň
Typickým obrazem předvíkendových nákupů chalupářů bývají plné nákupní vozíky. Pokud jejich značnou část zabírají zejména lahve a plechovky s nápoji, je více než pravděpodobné, že zbytečně plýtváte energií i financemi. Pitný režim na celý víkend totiž můžete zajistit podstatně pohodlněji a levněji – s jediným výrobníkem perlivé vody. Litr kohoutkové vody naperlené pomocí potravinářského CO2 vás vyjde na 2,99 Kč, což je třikrát méně, než je průměrná cena sycené vody z obchodu. U ochucených limonád může být rozdíl ještě markantnější. A to zejména v případě, že čekáte větší společnost.
Když už výrobník perlivé vody používáte doma, máte dvě možnosti – buď si pořídíte ještě jeden kus i na chalupu, nebo svůj domácí výrobník jednoduše přibalíte do kufru. Můžete si být jistí, že zabere méně místa než balíky nápojových PET lahví, pro které ještě po víkendu budete hledat žlutý kontejner.
Do auta i do vlaku
Pokud se chcete ekonomicky (a ekologicky) chovat i při cestování, je lepší na pitný režim myslet ještě před odchodem z domu. Nápoje na benzínkách, autobusových zastávkách nebo v jídelních vozech vás totiž vyjdou ještě dráž než v supermarketu. Nemluvě o tom, že skladování při vyšších teplotách jejich kvalitě nijak neprospěje. Vhodnějším řešením je připravit si vychlazenou vodu doma a do opakovaně použitelné lahve. Můžete ji zkombinovat i s neoprenovým obalem, který udrží teplotu nápoje déle a zároveň ho ochrání před slunečním zářením.
Kolik vody je dost vody?
Dospělý člověk potřebuje denně přibližně 0,5 litru tekutin na každých 15 kg hmotnosti. Dodržování pitného režimu je důležité i mimo domov, platí ale, že nic se nemá přehánět. Při fyzické aktivitě – například svižné chůzi nebo jízdě na kole – pijte menší množství (150–250 ml) každých patnáct minut. Pokud takováto aktivita nepřesáhne šedesát minut, není důvod pít slazené nápoje a doplňovat energii cukrem. Jestliže vás však čeká náročná túra, klidně si před cestou připravte tzv. elektrolytické nápoje, které jsou důležité pro správné fungování svalů,“ radí fitness trenér Petr Sedláček.
Do batohu i kabelky
Při výběru lahve na vodu, kterou chcete mít stále u sebe, se držte jednoduchého pravidla – méně je víc. Velké lahve a skleněné karafy proto nechte doma, na cesty jsou vhodnější lehčí lahve s menším objemem. Koneckonců, doplnit pitnou vodou si je můžete už kdekoli. K nejoblíbenějším materiálům patří plast a mezi nejkvalitnější plastové materiály zase Tritan. Svými vlastnostmi připomíná sklo – neabsorbuje pachy, nezežloutne, je velmi pružný a odolává i vysokým teplotám. Je UV rezistentní, a díky tomu zachovává delší trvanlivost nápojů.
Zdroj informací: SodaStream
Publikováno: 11. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce