Velikonoční věnec plný barev: Jarní dekorace z buxusu

Velikonoce jsou pro některé svátky jara, pro jiné nejvýznamnější křesťanský svátek. Tak či tak jsou po dlouhé zimě vítanou změnou, kdy se příroda probouzí, prodlužují se dny a přibývá slunečního svitu. Mnozí z nás pocítí potřebu pěkně si to doma uklidit a následně vyzdobit. Velikonoční věnec můžete mít jako dekoraci dlouho před, i po svátcích, protože je ze stálezeleného keře zimostrázu.

Jestliže nepoužijete tradiční symboly Velikonoc a ponecháte věnec pouze se zelení, hyacinty nebo stuhami – může posloužit i jako perfektní čistě jarní dekorace!

Co budete potřebovat na jarní věnec

 • slaměný korpus o průměru 25 cm
 • zimostráz (Buxus)
 • hyacinty (Hyacinthus) s cibulí, ne řezané, 2 ks
 • mech typu „platmos“ nebo jiný dle vlastního výběru
 • vázací drát
 • lepicí pistoli
 • vyfouknutá vajíčka, 3 ks
 • cibulky – sazečky, 5 ks
 • jidášky, 2 ks
 • stuhy, cca 2 m
 • peříčka, cca 14 ks a další velikonoční dekorace dle vašeho vkusu
Pomůcky a materiál na věnec
Pomůcky a materiál na věnec (Zdroj: Smart Press)

Jak budete postupovat při výrobě jarního věnce

1. krok: navažte zimostráz na věnec

Ke slaměnému korpusu přikládejte a vázacím drátkem připevňujte nastříhané větvičky zimostrázu. Větvičky by neměly být ustřihnuté příliš dlouho dopředu, aby lístky neseschly a při práci neopadávaly.

Navažte zimostráz na věnec
Navažte zimostráz na věnec (Zdroj: Smart Press)

2. krok: očistěte a přivažte hyacinty

Očistěte si šupinaté hlízy hyacintů a drátkem je připevněte ke korpusu. Cibulky pravidelně roste, aby mohl hyacint vykvést.

Očistěte a přivažte hyacinty
Očistěte a přivažte hyacinty (Zdroj: Smart Press)

3. krok: přilepte dekorace

Lepicí pistolí přilepujte všechny další dekorace – začněte od těch nejvýraznějších, což budou pravděpodobně vyfouklá (a případně i nabarvená) vajíčka. Můžete použít celá, nebo jen půlky.

Přilepte dekorace
Přilepte dekorace (Zdroj: Smart Press)

4. krok: připevněte hnízdečko a mašličky

Připravte si jednoduché mašličky a připevněte je drátkem rovnoměrně po obvodu věnce.

Připevněte hnízdečka
Připevněte hnízdečka (Zdroj: Smart Press)

5. krok: věnec dozdobte

Tavnou pistolí postupně přilepte další velikonoční dekorace podle vlastního vkusu. Doporučuji barevně sladit buď do pastelových barev, do zářivých, nebo použít naopak pouze přírodniny.

Věnec dozdobte
Věnec dozdobte (Zdroj: Smart Press)

Prima tip

Jak upéct velikonoční jidášky

My použili jako jednu z klasických velikonočních dekorací tzv. jidášky. Příprava je jednoduchá. Nejprve vytvoříte si kvásek. Ve 100 ml vlažného mléka rozmícháte droždí s jednou lžící cukru a lžící hladké mouky, necháte přikryté ubrouskem kynout 5–10 minut. Změklý tuk (cca 120 g másla) utřete se dvěma žloutky a medem do pěny. Postupně vmícháte 450 g prosáté hladké mouky, 150 ml mléka, kvásek, nastrouhanou citronovou kůru a sůl. Vypracujete těsto a necháte ho 40–60 minut kynout. Z těsta oddělujete kousky a vyválíte z nich válečky, které tvarujete dle libosti. Jidášky kladete na tukem vymazaný plech a necháte ještě 15 minut dokynout. Vložíte do trouby předehřáté na 200 °C a pečete 20 minut dozlatova. Ještě horké potřete medem. Pokud se je následně chystáte jíst, pak je připevníte do věnce na špejlích. V opačném případě klidně přilepte tavnou pistolí.

Text byl redakčně upraven!

Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér Markéty Keclíkové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.

Kniha Můj květinový ateliér
Kniha Můj květinový ateliér (Zdroj: Smart Press)

Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.

Související k tématu