Velikonoce jsou pro některé svátky jara, pro jiné nejvýznamnější křesťanský svátek. Tak či tak jsou po dlouhé zimě vítanou změnou, kdy se příroda probouzí, prodlužují se dny a přibývá slunečního svitu. Mnozí z nás pocítí potřebu pěkně si to doma uklidit a následně vyzdobit. Velikonoční věnec můžete mít jako dekoraci dlouho před, i po svátcích, protože je ze stálezeleného keře zimostrázu.
Jestliže nepoužijete tradiční symboly Velikonoc a ponecháte věnec pouze se zelení, hyacinty nebo stuhami – může posloužit i jako perfektní čistě jarní dekorace!
Co budete potřebovat na jarní věnec
- slaměný korpus o průměru 25 cm
- zimostráz (Buxus)
- hyacinty (Hyacinthus) s cibulí, ne řezané, 2 ks
- mech typu „platmos“ nebo jiný dle vlastního výběru
- vázací drát
- lepicí pistoli
- vyfouknutá vajíčka, 3 ks
- cibulky – sazečky, 5 ks
- jidášky, 2 ks
- stuhy, cca 2 m
- peříčka, cca 14 ks a další velikonoční dekorace dle vašeho vkusu
Jak budete postupovat při výrobě jarního věnce
1. krok: navažte zimostráz na věnec
Ke slaměnému korpusu přikládejte a vázacím drátkem připevňujte nastříhané větvičky zimostrázu. Větvičky by neměly být ustřihnuté příliš dlouho dopředu, aby lístky neseschly a při práci neopadávaly.
2. krok: očistěte a přivažte hyacinty
Očistěte si šupinaté hlízy hyacintů a drátkem je připevněte ke korpusu. Cibulky pravidelně roste, aby mohl hyacint vykvést.
3. krok: přilepte dekorace
Lepicí pistolí přilepujte všechny další dekorace – začněte od těch nejvýraznějších, což budou pravděpodobně vyfouklá (a případně i nabarvená) vajíčka. Můžete použít celá, nebo jen půlky.
4. krok: připevněte hnízdečko a mašličky
Připravte si jednoduché mašličky a připevněte je drátkem rovnoměrně po obvodu věnce.
5. krok: věnec dozdobte
Tavnou pistolí postupně přilepte další velikonoční dekorace podle vlastního vkusu. Doporučuji barevně sladit buď do pastelových barev, do zářivých, nebo použít naopak pouze přírodniny.
Tip:
Jak upéct velikonoční jidášky
My použili jako jednu z klasických velikonočních dekorací tzv. jidášky. Příprava je jednoduchá. Nejprve vytvoříte si kvásek. Ve 100 ml vlažného mléka rozmícháte droždí s jednou lžící cukru a lžící hladké mouky, necháte přikryté ubrouskem kynout 5–10 minut. Změklý tuk (cca 120 g másla) utřete se dvěma žloutky a medem do pěny. Postupně vmícháte 450 g prosáté hladké mouky, 150 ml mléka, kvásek, nastrouhanou citronovou kůru a sůl. Vypracujete těsto a necháte ho 40–60 minut kynout. Z těsta oddělujete kousky a vyválíte z nich válečky, které tvarujete dle libosti. Jidášky kladete na tukem vymazaný plech a necháte ještě 15 minut dokynout. Vložíte do trouby předehřáté na 200 °C a pečete 20 minut dozlatova. Ještě horké potřete medem. Pokud se je následně chystáte jíst, pak je připevníte do věnce na špejlích. V opačném případě klidně přilepte tavnou pistolí.
Zdroj informací: Markéta Keclíková: Můj květinový ateliér
Publikováno: 25. 3. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce