reklama

5 tipů jak ochránit dýchací cesty před onemocněním aneb Boj proti kašli

Onemocnění dýchacích cest dokáže leccos zkomplikovat. Nepsaným pravidlem je, že nepříjemný kašel se objeví vždy, když je v plánu cestování či nějaká další akce, hlavně ta důležitá a dlouho plánovaná. Řešení se skrývá v prevenci a kašel už nebude mít šanci.

i (Zdroj: Ivex)
Onemocnění dýchacích cest se projevuje zejména nepříjemným kašlem (Zdroj: Ivex)

Častým doprovodným symptomem chřipek, viróz či onemocnění dýchacích cest bývá kašel. Tento obranný reflex má jednoduchý úkol, a to udržet průchodnost dýchacích cest. Bohužel pro lidský organismus se jedná o poměrně namáhavou úlohu, a to zejména když vás trápí suchý neproduktivní kašel, který má dráždivý charakter. A ani po několika dnech nedochází k úlevě, protože suchý kašel se většinou po určité době mění ve vlhký produktivní kašel, při kterém se v dýchacích cestách začíná tvořit obtěžující hlen.

V boji proti kašli musí být dobře určeno, o jaký jeho druh se jedná. Těchto pět rad může pomoct, jak se suchým a vlhkým produktivním kašlem bojovat.

Někdy se dostaví nepříjemná teplota
i (Zdroj: Ivex)
Někdy se dostaví nepříjemná teplota

1. Při onemocnění dýchacích cest je důležitá kvalita vzduchu v pokoji

Mít doma správně vlhký vzduch, může být věda. Doporučená relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 procent. Problém nastává, pokud je to méně i více. Při větší vlhkosti v domácnosti se takové místo stává ideálním útočištěm pro různé plísně či roztoče. Při nižší hranici se zase usnadňuje víření prachu, alergenů, virů a bakterií a více se vysušují sliznice dýchacích cest. Pokud nevíte, jaký máte doma stav vzduchu, existují různí pomocníci, kteří díky barevným indikátorům hlídají kvalitu vzduchu v obydlí za vás.

2. Inhalace bylinných par a difuzéry

Úlevu od kašle může přinést inhalace. Ta totiž zvlhčuje sliznici dýchacích cest, a tak usnadňuje a zmírňuje bolest při suchém neproduktivním kašli. K inhalaci se hodí různé solné roztoky či minerální vody. Kromě inhalace mohou být účinné i vonné difuzéry, které je možné plnit různými bylinnými kapkami či esencemi, které blahodárně působí právě na sliznice dýchacích cest.

3. Priessnitzův zábal proti kašli

V momentě, kdy přichází suchý dráždivý kašel, který bývá často projevem akutní laryngitidy, můžete dát i Priessnitzův zábal proti kašli. Na postižené místo, což je nejčastěji krk, ale může být i hrudník, dáme několik vrstev. Nejprve těsně přiložíme látku (ručník či šátek) namočenou ve studené vodě, na to navrstvíme suchou a neprodyšnou vrstvu (například potravinovou fólii) a nakonec celé místo zabalíme suchou látkou – ručníkem, šátkem apod. Takový obklad by měl působit ideálně dvě až tři hodiny. V případě aplikace dalšího zábalu by pak měla být alespoň tří hodinová pauza.

Při onemocnění dýchacích cest dodržujte klidový režim
i (Zdroj: Ivex)
Při onemocnění dýchacích cest dodržujte klidový režim

4. Zkuste zábaly

V boji proti kašli je možné vyzkoušet i různé zábaly, které můžou usnadnit vykašlávání hlenu. Vyzkoušet můžete například tvarohový nebo z horkých brambor. Příprava bramborového zábalu je jednoduchá – uvařte brambory ve slupce do měkka, rozmačkejte je na menší kousky a zabalte do ručníku nebo do plenky. Přiložte na hrudník a nechejte působit, dokud nejsou brambory vlažné. Pokud jsou brambory ještě hodně horké, chvíli počkejte, nebo na kůži dejte nejprve ručník a poté na něj dejte zábal. V případě tvarohového zábalu zahřejete tvaroh na tělesnou teplotu a přidejte prolisovaný česnek, tuto směs zabalte do pleny. Hrudník potřete sádlem a přiložte na něj zábal a převažte jej ručníkem. Nechte působit alespoň 1 hodinu.

5. Sirupy účinné na suchý a vlhký kašel

Na trhu jsou dostupné také zdravotnické prostředky obsahující přírodní extrakty, které jsou vhodné při suchém nebo vlhkém kašli. V případě, že nedokážete rozpoznat o jaký kašel se jedná, je vhodným řešením například Ivex sirup proti kašli. Obsahuje kombinaci více extraktů: břečťan popínavý, med, tymián obecný a proskurník lékařský, které mají prokazatelný efekt na suchý a vlhký kašel.

Pijte hodně tekutin, užívejte léky na kašel a buďte v teple
i (Zdroj: Ivex)
Pijte hodně tekutin, užívejte léky na kašel a buďte v teple

Jakou funkci mají jednotlivé extrakty? Břečťan popínavý usnadňuje vykašlávání, snižuje frekvenci a intenzitu kašle. Proskurník lékařský vytváří ochranný film na sliznici, čímž zmírňuje reflex kašle doprovázející suchý kašel. Tymián obecný snižuje viskozitu hlenu a uvolňuje stažení průdušek, čímž usnadňuje odkašlávání. Med květový zklidňuje krk a přináší úlevu při suchém kašli.

Ivex sirup na kašel je zdravotnický prostředek s přírodními extrakty a je vhodný pro děti od jednoho roku. Neobsahuje lepek, laktózu ani alkohol. Je vhodný při suchém a vlhkém kašli, zklidňuje podráždění, chrání sliznici a podporuje odstranění hlenu. 

Ivex sirup na kašel je zdravotnický prostředek. Je vhodný při suchém a vlhkém kašli, zklidňuje podráždění, chrání sliznici a podporuje odstranění hlenu. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání.

Zdroj informací: Ivex; lekarna-orion.cz

Publikováno: 13. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce