reklama

Útulek nebo chovatelská stanice? Zvažte všechna pro i proti

Přemýšlíte nad pořízením psa? A padla vaše volba na štěně či pejska z útulku? Každá volba má svá pro a proti. Pokud váháte, zvažte všechny možnosti. Nové štěně si vychováte k obrazu svému, a pokud se rozhodnete pro psa z útulku, zachráníte nevinnou duši, a získáte oddanou lásku na celý život.

i (Zdroj: UNSPLASH / Krmiva Pučálka)
Pes z útulku je vděčný za domov (Zdroj: UNSPLASH / Krmiva Pučálka)

A tak, jak to už v životě bývá, i zde je potřeba si uvědomit klady a zápory pořízení štěněte, ale i psa z útulku. Jednoduchý přehled plusů a mínusů jsme připravili společně s Martinem Pučálkou, dlouholetým odborníkem na psy a kočky. Hodně zdaru a štěstí při výběru nového člena rodiny!

Nekonečná láska a vděčnost, to je pejsek z útulku!

Chcete udělat dobrý skutek? V tom případě hoďte za hlavu představu o štěněti z chovatelské stanice a vydejte se na návštěvu do okolních psích útulků. Pokud byste nechtěli vyloženě pejska z útulku, dnes je spoustu organizací, které se starají o pejsky z množíren, anebo ty nemocné či nechtěné. Můžete vybírat i mezi nimi.

Pozitiva

Výběrem psa z útulku zachráníte stvoření, které už delší dobu čeká na “vysvobození” a teplo člověčího domova. „Oproti štěněti budete mít psa s obrovskou vděčností a oddaností. Pravděpodobně pes bude socializován a naučen všem základním návykům (venčení, povely, strava apod.). Nejspíše bude v rámci možností v dobré zdravotní kondici. Ve většině útulků se o psy dobře starají a dělají pro ně maximum. Pokud budete mít štěstí, můžete narazit třeba i na štěně. Někdy se  bohužel stane, že se lidé zbavují březích fen, o které se pak postará personál útulku,” sděluje Martin Pučálka, odborník na psy a kočky.

Psí láska je bezpodmínečná
i (Zdroj: UNSPLASH / Krmiva Pučálka)
Psí láska je bezpodmínečná

Dále si můžete být jisti, že vám odpadne obrovská starost s výběrem štěněte a chovatelské stanice. Kromě toho ušetříte nemalou finanční částku, kterou by štěně jistojistě stálo. Můžete si vybírat z nespočtu plemen, ale i jejich věku. Bude záležet jen a jen na vás, zda chcete už staršího pejska na krátké procházky anebo mladšího, kterému ukážete svět. A to největší pozitivum je, že uděláte dobrý skutek a zachráníte mu život!

Negativa

Bohužel jste při výchově psa nebyli, a tak nevíte, jak se k němu předchozí páníček choval, a zda nenapáchal více škody než užitku. Pes může mít špatné základní návyky, může být, ale nemusí být  agresivní nebo mít výkyvy v chování. Nemohli jste ho mít od štěněte, a tak s ním strávit mnohdy ty nejdůležitější chvíle.

Štěně do každého domova!

Štěně z chovatelské stanice občas může vypadat, jako sázka na jistotu, ale ne vždy tomu tak je. Od počáteční výchovy psa, až po možné zdravotní problémy je zde spousta potenciálních rizik či problémů. Proto výběr pečlivě zvažte a především dobře prověřte vybranou chovatelskou stanici.

Pozitiva

Možnost vybrat si plemeno, pohlaví, zbarvení pejska. Znalost zázemí a původ pejska. Pravděpodobně poznáte i rodiče psa, díky tomu si tak můžete udělat představu, jak bude zvíře vypadat a jakou bude mít povahu. Můžete s ním strávit celý jeho život, obdivovat jeho první dovednosti a vychovat si jej k obrazu svému.

Štěňata z chovatelské stanice mají průkaz původu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štěňata z chovatelské stanice mají průkaz původu

Negativa

Čas strávený s výběrem štěněte, chovatelské stanice, výchovou psa. I přes průkaz původu nemáte jistotu perfektní zdravotní kondice po celý život. Čím je plemeno přešlechtěnější, tím bývá více náchylné k různým nemocem. Chybí zde obrovská vděčnost a loajalita, která se vyskytuje více u pejsků z útulků. Možnost rozmazlení psa a jeho nezvládnutí.

Zdroj informací: Krmiva Pučálka

Publikováno: 25. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.