reklama

Natrhejte si mladé kopřivy a na jarní únavu můžete zapomenout

Kopřiva je jedna z prvních bylin, kterou si můžeme na jaře natrhat. Víte, co všechno kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) umí a jak chutná? Její mladé listy, které naštěstí ještě tolik nepálí, jsou především spolehlivými pomocníky v boji proti únavě. A kde ji můžete ochutnat? Třeba v tradiční velikonoční nádivce. Natrhejte si tedy mladé kopřivy a na jarní únavu můžete zapomenout.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se navzdory své nepříjemné žahavosti a pověsti úporného plevele stala jedničkou jarních léčivých bylin. Listy mladých kopřiv mají vysoký obsah vitaminu C, který zajišťuje, že tělo řádně absorbuje železo, které se bylině na jaře bohatě nachází. Mezi další účinné látky v kopřivě patří mimo jiné chlorofyl, kyselina křemičitá, kyselina mravenčí, histamin, serotonin, acetylcholin, sloučeniny vápníku a sodíku, vitaminy skupiny B a mnohé další.  Z kopřiv se sbírají listy, zejména ty první jarní, později mladičké vrcholky a výhonky.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) má pověst úporného plevele
i (Zdroj: pixabay.com)
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) má pověst úporného plevele

Kopřivy jsou mnohostranně léčivé, zejména působí močopudně, z těla odvádějí přebytečnou vodu, čistí organismus od kyseliny močové, pomáhají při revmatismu, dně a cukrovce, povzbuzují činnost ledvin, působí protialergicky. Listy kopřivy mohou pozitivně působit při kardiovaskulárních a respiračních chorobách, u mužů při problémech s prostatou. Doporučují se také lidem, kteří trpí pocitem těžkých nohou. 

Kopřiva je bojovnice s jarní únavou

Kopřivová šťáva proti jarní únavě. Mladé svěží vrcholky kopřiv opláchneme a rozmixujeme, šťávu scedíme a dáme do lednice. Kopřivovou šťávu ředíme vodou v poměru 1 : 1. Čisticí účinky se projeví už po týdnu užívání – každý den ráno si dáme sklenici před snídaní.  Můžeme osladit trochou medu.

Kopřivová šťáva je skvělá proti jarní únavě
i (Zdroj: istock.com)
Kopřivová šťáva je skvělá proti jarní únavě

Detoxikační nápoj z jarních kopřiv rychle zbaví tělo škodlivin. Hrst celých mladých kopřiv (tedy i s kořenem) důkladně opereme, přelijeme asi 400 ml vroucí vody a necháme zhruba 24 hodin vyluhovat. Nemícháme!  Pak scedíme a toto množství popíjíme během dne po dobu 3 dnů. Každý den si připravíme nápoj čerstvý.

Kopřivová kúra napomáhá jarnímu posílení organismu
i (Zdroj: istock.com)
Kopřivová kúra napomáhá jarnímu posílení organismu

Kopřivová kúra k jarnímu posílení organismu. Hrst čerstvé jarní kopřivové natě přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 3 minuty vyluhovat, scedíme. Vlažný kopřivový nálev pijeme třikrát denně – jeden šálek ráno před snídaní a další dva v průběhu dne. Jako kúru aplikujeme maximálně 3 týdny. Po prvním týdnu bychom měli každý den sníst jeden banán, aby se se doplnil draslík, který kopřiva při dlouhodobém užívání vyplavuje z těla.

Kopřiva se dobře uplatní v kuchyni

Pro kuchyňské použití je potřeba sbírat kopřivy, které jsou velice mladé, a proto je jejich čas v kuchyni velmi krátký. Tak si jich na jaře co nejvíc užijme. Před úpravou se mladé kopřivy spařují. Hrst nasekaných kopřivových listů patří do jarních polévek, nádivek – zejména tradiční velikonoční nádivka se bez ní u nás prostě neobejde –, lívanců, omelet nebo do bramboráků. Sekané kopřivy obmění chuť karbanátků a zapékaných masových pokrmů.

Kopřiva se dobře uplatní také v kuchyni
i (Zdroj: istock.com)
Kopřiva se dobře uplatní také v kuchyni

Skvělý je jarní kopřivový špenát. Vršky mladých kopřiv (6 velkých hrstí) spaříme mírně osolenou vroucí vodou a necháme důkladně okapat. Okapané kopřivy nadrobno nasekáme. Na 1 lžíci tuku necháme zesklovatět nadrobno pokrájenou 1 větší cibuli, přidáme kopřivy, 3–4 prolisované stroužky česneku, osolíme a opepříme, občas zamícháme a chvíli podusíme. Nakonec do kopřivového špenátu vmícháme buď 2–3 vejce, nebo zalijeme trochou smetany.

Publikováno: 9. 3. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová