reklama

Pylová sezóna nás opět zastihla nepřipravené. 7 tipů, jak se ubránit

Již koncem zimy se objevují pylové alergeny, se kterými alergici každoročně bojují. Se vzrůstající se teplotou alergenů přibývá a jejich potíže sílí. Poradíme, jak můžete obtíže minimalizovat. S těmito opatřeními letošní rok určitě zvládnete!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pylová alergie si nevybírá. Také patříte mezi alergiky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První pylové alergeny se začínají v ovzduší objevovat již koncem zimy a s postupným oteplováním budou přibývat. 

Výskyt alergenů je spojen s počasím. Pokud je zima mírná, pyly mohou ve vzduchu poletovat už od konce ledna a alergici to pocítí doslova na vlastní kůži. Příznaky polinózy – pylové alergie – jako kýchání, vodnatá rýma, svědění a slzení očí se objeví v okamžiku, kdy množství pylu konkrétních rostlin, na který je alergik citlivý, překročí určitou hranici. Ke spuštění reakce obvykle stačí nižší desítky pylových částeček na metr krychlový. Co by měl alergik sledovat a čemu se přizpůsobit?

„Alergik by měl nejen dobře znát svoji pylovou sezónu, ale také si nastavit rutinu, která mu zvládání jeho obtíží usnadní a pomůže kritické měsíce v roce překonat,“ říká specialista na alergie Michal Závacký. Pyl se totiž šíří vzduchem stejně jako prach, napadá dýchací cesty a vyskytuje se nejen venku, ale i v interiérech, do kterých vniká otevřenými okny nebo přenosem na kůži, vlasech a oblečení.

Při zvláště těžké alergii nejsou výjimkou ani kožní projevy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při zvláště těžké alergii nejsou výjimkou ani kožní projevy

7 rad, jak zvládnout pylovou sezónu doma i venku

1. Sledujte pylové zpravodajství

Informujte se o místní pylové situaci a ve dnech s vysokou hladinou „svých“ pylů se snažte zůstat doma. Pylové předpovědi jsou užitečné i při plánování venkovních aktivit.

2. Poznejte svoje alergeny

Víte, jak vypadá váš alergen? Jaké rostliny kvetou před vaším domem, kolem kterých keřů procházíte cestou od autobusu do kanceláře a jaké květiny má na zahradě kamarád, ke kterému jdete na kolaudaci? Zjistěte si, jak vypadají rostliny, na které jste alergičtí, a rozhlížejte se kolem sebe, abyste si od nich drželi odstup a omylem se nevystavovali vysokým dávkám pylu.

3. Promyslete strategii pohybu venku

Potížím se můžete vyhnout správným načasováním vycházky v době, kdy se pylu vyskytuje ve vzduchu nejméně, například brzy ráno nebo po dešti. Důležitá jsou i volená místa. Poobědový výšlap za slunného suchého dne na rozkvetlou louku není nejlepší volbou, oproti tomu les nebo vodní plochy s holými břehy vám poskytnou útočiště a na chvíli vám uleví. Před alergií můžete také ujet do jiných zeměpisných šířek i výšek tam, kde se alergizující rostliny nevyskytují nebo kvetou v jiném období.

4. Noste ochranné pomůcky

Pokud nemůžete nebo nechcete zůstat doma, chraňte se respirátorem a brýlemi, zrnka totiž dráždí i mechanicky. V autě pak nevětrejte přes otevřená okénka, ale vzduchotechnikou, jejíž součástí bývá pylový filtr.

Používejte ochranné prostředky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Používejte ochranné prostředky

5. Zavřete okna

I když může být lákavé nechat do místnosti celý den proudit čerstvý vzduch, vpouštíte s ním do svého domova i pyl. Větrejte jen nárazově a k očištění vzduchu od pylu používejte čističku.

Skvělým pomocníkem je čistička vzduchu
i (Zdroj: ProAlergiky.cz)
Skvělým pomocníkem je čistička vzduchu

6. Osprchujte se

Sprchujte se po každém pobytu venku a nezapomínejte ani na umytí vlasů, na kterých pyly také ulpívají.

7. Poraďte se s lékařem

V případě obtíží konzultujte se svým alergologem možnosti léků, které pomohou zmírnit příznaky nebo dokonce přecitlivělost na pyly zcela potlačit.

Tipy navíc:

Zavřená okna omezí průnik pylů do domácnosti, nicméně občas vyvětrat je nutné, aby se do interiéru dostal kyslík. Pokud sdílíte domácnost s alergikem nebo sami řešíte tyto obtíže, doporučujeme nákup čističky vzduchu. Díky několikanásobné filtraci vzduchu a jeho nasávání a vypouštění zajišťuje jeho neustálou cirkulaci a zbavuje ho téměř 100 % pylů, prachových částic, kouře, pachů, ale i bakterií a virů.

Pylové částečky jsou totiž velmi lehké, dlouho zůstávají ve vzduchu a jinak se jich budete zbavovat jen stěží. Pokud se rozhodnete pro nákup čističky, základním parametrem, který byste měli sledovat, je vzduchový výkon ventilátoru. Ten musí odpovídat velikosti místnosti, do které přístroj umístíte. Doporučujeme místnost nejprve intenzivně vyvětrat, a pak zavřít okno a spustit čističku. Pokud je správně zvolená, měla by do 15 minut pohltit všechna pylová zrnka, která pronikla do místnosti.

Pokud potřebujete větrat častěji, cestou je instalace protipylových sítí do oken. Podobají se klasickým sítím proti hmyzu, ale díky své vysoké hustotě zadrží kromě otravných mušek a komárů i většinu pylových zrn. Díky jejich konstrukci a systému suchých zipů nebo nosných rámečků je jejich nasazení velmi jednoduché a není nutné nijak narušovat okenní rám. Protipylovou síť radíme instalovat jen do vybraných oken, kterými nejčastěji větráte, nikoli do všech, protože hustá textilie částečně stíní.

Instalujte protialergické sítě do oken
i (Zdroj: ProAlergiky.cz)
Instalujte protialergické sítě do oken

Zatímco na teplejší počasí a kvetoucí květiny se většina lidí těší, pro pylové alergiky to může být noční můra. Pokud si ale zautomatizujete pár jednoduchých návyků a upravíte denní rutinu, můžete si sezónu užít i jako alergik.

Zdroj informací: ProAlergiky.cz

Publikováno: 12. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce