reklama

Ulevte dětem při kašli. 5 tipů, jak na to

Všichni rodiče to dobře znají. Jakmile se venku ochladí, děti začnou smrkat, kašlat, nastává období viróz. I když dbáme na to, aby naši potomci chodili venku teple oblečeni, a tím se vyhnuli nemocem z nastuzení, v dětských kolektivech nemáme šanci a nemoci se mezi dětmi šíří přímo raketovou rychlostí. Přinášíme vám tip, jak pomoci při kašli, který je jedním z příznaků nemoci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Děti jsou ohroženy kašlem hlavně v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimní měsíce jsou svým charakterem ideální pro častější výskyt chřipek, virových onemocnění a různých respiračních neduhů. Vsadit na prevenci a posilovat imunitu může být správná cesta, víte ale co dělat, když se kašel přece jen dostaví?

Častým doprovodným symptomem chřipek, viróz či respiračních neduhů bývá kašel. Tento obranný reflex má jednoduchý úkol, a to udržet průchodnost dýchacích cest. Bohužel pro lidský organismus se jedná o poměrně namáhavou úlohu, a to zejména když vás trápí suchý neproduktivní kašel, který má dráždivý charakter. A ani po několika dnech nedochází k úlevě, protože suchý kašel se většinou po určité době mění ve vlhký produktivní kašel, při kterém se v dýchacích cestách začíná tvořit obtěžující hlen.

5 tipů, jak si poradit s nepříjemným kašlem u dětí

V boji proti kašli musí být dobře určeno, o jaký jeho druh se jedná. Těchto pět rad může pomoct, jak se suchým a vlhkým produktivním kašlem bojovat.

1. Kvalita vzduchu v pokoji

Mít doma správně vlhký vzduch, může být věda. Doporučená relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 procent. Problém nastává, pokud je to méně i více. Při větší vlhkosti v domácnosti se takové místo stává ideálním útočištěm pro různé plísně či roztoče. Při nižší hranici se zase usnadňuje víření prachu, alergenů, virů a bakterií a více se vysušují sliznice dýchacích cest. Pokud nevíte, jaký máte doma stav vzduchu, existují různí pomocníci, kteří díky barevným indikátorům hlídají kvalitu vzduchu v obydlí za vás.

Důležitý je klid, teplo a větrání v pokoji
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Důležitý je klid, teplo a větrání v pokoji

2. Inhalace bylinných par a difuzéry

Úlevu od kašle může přinést inhalace. Ta totiž zvlhčuje sliznici dýchacích cest, a tak usnadňuje a zmírňuje bolest při suchém neproduktivním kašli. K inhalaci se hodí různé solné roztoky či minerální vody. Kromě inhalace mohou být účinné i vonné difuzéry, které je možné plnit různými bylinnými kapkami či esencemi, které blahodárně působí právě na sliznice dýchacích cest.

3. Priessnitzův zábal proti kašli

V momentě, kdy přichází suchý dráždivý kašel, který bývá často projevem akutní laryngitidy, můžete dát i Priessnitzův zábal proti kašli. Na postižené místo, což je nejčastěji krk, ale může být i hrudník, dáme několik vrstev. Nejprve těsně přiložíme látku (ručník či šátek) namočenou ve studené vodě, na to navrstvíme suchou a neprodyšnou vrstvu (například potravinovou fólii) a nakonec celé místo zabalíme suchou látkou – ručníkem, šátkem apod. Takový obklad by měl působit ideálně dvě až tři hodiny. V případě aplikace dalšího zábalu by pak měla být alespoň tří hodinová pauza.

Někdy pomohou studené zábaly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy pomohou studené zábaly

4. Zkuste zábaly

V boji proti kašli je možné vyzkoušet i různé zábaly, které můžou usnadnit vykašlávání hlenu. Vyzkoušet můžete například tvarohový nebo z horkých brambor. Příprava bramborového zábalu je jednoduchá – uvařte brambory ve slupce do měkka, rozmačkejte je na menší kousky a zabalte do ručníku nebo do plenky.

Přiložte na hrudník a nechejte působit, dokud nejsou brambory vlažné. Pokud jsou brambory ještě hodně horké, chvíli počkejte, nebo na kůži dejte nejprve ručník a poté na něj dejte zábal. V případě tvarohového zábalu zahřejete tvaroh na tělesnou teplotu a přidejte prolisovaný česnek, tuto směs zabalte do pleny. Hrudník potřete sádlem a přiložte na něj zábal a převažte jej ručníkem. Nechte působit alespoň 1 hodinu.

5. Sirupy účinné na suchý a vlhký kašel

Na trhu jsou dostupné také zdravotnické prostředky obsahující přírodní extrakty, které jsou vhodné při suchém nebo vlhkém kašli. V případě, že nedokážete rozpoznat, o jaký kašel se jedná, je vhodným řešením například Ivex sirup proti kašli. Obsahuje kombinaci více extraktů: břečťan popínavý, med, tymián obecný a proskurník lékařský, které mají prokazatelný efekt na suchý a vlhký kašel.

Velmi účinné jsou sirupy proti kašli
i (Zdroj: Ivex)
Velmi účinné jsou sirupy proti kašli

Jakou funkci mají jednotlivé extrakty? Břečťan popínavý usnadňuje vykašlávání, snižuje frekvenci a intenzitu kašle. Proskurník lékařský vytváří ochranný film na sliznici, čímž zmírňuje reflex kašle doprovázející suchý kašel. Tymián obecný snižuje viskozitu hlenu a uvolňuje stažení průdušek, čímž usnadňuje odkašlávání. Med květový zklidňuje krk a přináší úlevu při suchém kašli.

Tip:

Ivex sirup na kašel je zdravotnický prostředek s přírodními extrakty a je vhodný pro děti od jednoho roku. Neobsahuje lepek, laktózu ani alkohol. Je vhodný při suchém a vlhkém kašli, zklidňuje podráždění, chrání sliznici a podporuje odstranění hlenu. Ivex sirup na kašel 100 ml za 169 Kč.

Ivex sirup na kašel je zdravotnický prostředek. Je vhodný při suchém a vlhkém kašli, zklidňuje podráždění, chrání sliznici a podporuje odstranění hlenu. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání.

Zdroj informací: Ivex; zdravi.euro.cz

Publikováno: 5. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.