reklama

Zázračné kapičky z vanilky působí jako životabudič pro naše srdce

Léčivé účinky vanilky jsou zcela zřejmé. Blahodárně působí na naše pocuchané nervy, pomáhá při depresích a dokáže velice jednoduše navodit překrásnou a příjemnou atmosféru. Přísada, která patří do každého moučníku, koláče či dortíku je zkrátka ideálním lékem na duševní stránku celého našeho těla.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Léčivé účinky vanilky působí blahodárně na naše pocuchané nervy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V tomto uspěchaném a hektickém čase uvítá její zklidňující účinky snad každý z nás. Medicína v podobě kapiček by neměla proto chybět v žádné domácnosti. Jedná se o velice jednoduchý recept, který zvládne připravit každý z nás bez ohledu na předchozí zkušenosti v oblasti alternativní medicíny. Většina lidí si vanilku spojuje pouze se sladkým pečením, ale její blahodárný vliv na náš organismus je podstatně důležitější než nadýchaná a voňavá bábovka.

Vanilkový lusk je vlastně tobolkou, což je suchý a pukavý plod popínavé orchideje původem z Mexika. Jedná se o spolehlivý životabudič pro naše srdce a zpomaluje následky předčasného stárnutí. Nesmíme však zapomínat na jedinečnou podporu, kterou dává vanilka našemu duševnímu zdraví. Hravě dokáže zklidnit pocuchané nervy, je obrovským pomocníkem při depresích, navozuje krásnou atmosféru a pohladí naší duši. Vanilkový lusk je tedy všelék, který by neměl chybět v každodenním životě nikoho z nás.

Vanilka má charakteristickou vůni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vanilka má charakteristickou vůni

Pojďme si připravit z vanilkového lusku jedinečné kapičky pro štěstí a uklidnění naší psychiky. Vyrobíme si vlastně takový domácí elixír štěstí. Potřebovat budeme vanilkový lusk, kvalitní pálenku a bazalku. Nejedná se o nic, co bychom nezvládli sami doma. V pohodlí domova si dokážeme připravit lék, který se rázem stane neocenitelným pomocníkem a blízkým přítelem.

Elixír štěstí můžeme vyrobit hravě v pohodlí domova
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Elixír štěstí můžeme vyrobit hravě v pohodlí domova

Pro přípravu vanilkových kapiček budeme potřebovat dva vanilkové lusky. Lusky rozřízneme podél a pomocí malé lžičky nebo tupou stranou nože vyškrábeme drobná černá zrníčka, která tvoří dřeň plodu. Vyškrábnout musíme obě poloviny rozpůleného lusku.

Získaný produkt vložíme do uzavíratelné sklenice a přilijeme 2 decilitry kvalitní pálenky. Přidáme 1 lžičku sušené drcené bazalky a necháme směs 2 týdny louhovat. Pro získání kvalitních kapek musíme připravovaný elixír každý den louhování pečlivě protřepat. Jakmile uplyne potřebná doba louhování, kapičky přecedíme. Elixír štěstí se užívá 3krát denně vždy po 25 kapičkách. Tak malé množství plně postačí, aby si nás štěstí samo našlo.

V každé české kuchyni se nejvíce využije vanilkový cukr. Také tuto surovinu si můžeme vyrobit jednoduše v pohodlí domova. Pro jeho výrobu vezmeme vanilkový lusk. Opět jej podélně rozřízneme a vyškrábeme drobounká černá zrníčka. Získanou dřeň plodu vložíme do klasického krystalového cukru a směs pečlivě rozmixujeme. Pro výrobu domácího vanilkového cukru můžeme též použít sušenou rozmixovanou vanilku. Volba je čistě na nás.

V každé české kuchyni se nejvíce využije vanilkový cukr. Připravme si jej sami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
V každé české kuchyni se nejvíce využije vanilkový cukr. Připravme si jej sami

Co jsme o vanilce nevěděli?

Pokud jsme si doteď mysleli, že vanilka pouze nádherně voní, víme, jak jsme se mýlili. Oblíbený plod v sobě ukrývá mnoho blahodárného. Již staří Aztékové používali vanilku jako lék. Pomáhala jim především při povzbuzení srdeční činnosti či celkové vzpruze organismu. Nejdůležitější látkou, jež vanilka obsahuje, je přírodní vanilin. Jedná se o aromatický fenolický aldehyd, díky kterému má vanilkové koření sladkou chuť a velice příjemnou vůni.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 2. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.