Bylinné tinktury mají schopnost uchovat maximální množství léčivých látek z rostlin, takže v jejich případě skutečně platí, že někdy alkohol podávaný v malém množství je skutečným lékem.
Bylinkové tinktury, jejichž základem je nějaký kvalitní silnější alkohol, nejlépe vodka nebo slivovice, mají mnoho předností, takže do domácí lékárny určitě patří. Alkoholový základ jim dodá dlouhou trvanlivost, některé léčivé složky bylin jsou ve spojení s alkoholem pro tělo lépe přijatelné, a protože je alkohol také dezinfekčním prostředkem, získáte ve spojení se silou bylin dvojnásobě silnou zbraň proti nejrůznějším virům a bakteriím. A ta nejlepší zpráva nakonec, jejich domácí výroba je snadná, takže se jimi můžete bohatě zásobit.
Inspirujte se včelkami
K výrobě tinktur z bylinek můžete využít vše, co vám roste na zahrádce nebo ve vašem okolí, ale také běžné koření a pochutiny jako kmín nebo česnek. Kmínová tinktura je výborným prostředkem při trávicích obtížích a česneková tinktura je například v tibetské medicíně považován za pravý zázrak, protože čistí střevní stěny, snižuje tlak i cholesterol a údajně je velmi účinnou prevencí proti nejrůznějším druhům nádorů.
Vyzkoušet lze také tinkturu z propolisu, který je známý svými dezinfekčními a protizánětlivými účinky, ostatně včelky ho používají právě k dezinfekci svých úlů. Propolisová tinktura je vhodná jako kloktadlo při zánětech v krku, ale také k ošetření ran nebo k potírání aftů v ústech a plísně na nohou.
V tmavém skle dlouho vydrží
Tinktury přijdou vhod zvláště v měsících, kdy řádí virózy a chřipky, protože jsou vyrobené z čerstvých bylinných ingrediencí a mají schopnost uchovat mnohem více léčivých látek než bylinky nasušené, které jejich velkou část během sušení ztrácejí.
Samotná výroba tinktur není nijak časově náročná. Do nádoby dáme v poměru 1:4 květy, lístky nebo plody (ty doporučujeme pokrájet), tedy to, co je na dané rostlince léčivé, a zalijeme alkoholem. Takto připravený macerát uzavřete a uložte při pokojové teplotě asi na jeden měsíc. Občas s nádobkou zatřeste, aby se všechny složky promíchaly, a podpořilo se tak macerování.
Po měsíci sceďte a přelijte do tmavých sklenic, například lékovek, ale hodí se jakákoliv vhodná nádoba z tmavého skla s uzávěrem. Tmavé zabarvení je důležité, protože nepropouští sluneční záření a tinktury se nezkazí.
Využijte sílu letniček
Jak už bylo řečeno, tinktury lze vyrobit prakticky ze všech bylinek a koření. Nicméně některé rostlinky jsou zvláště vhodné především pro širokou možnost použití, například lichořeřišnice.
Tuto nenáročnou a půvabnou letničku nemusíte mít na zahrádce jenom jako podrost do zeleninových záhonů nebo jako ohraničení záhonku s trvalkami. Její květ a listy se dají konzumovat zasyrova, ovšem tyto části - společně s plody - se zároveň hodí na výrobu tinktury.
Nevadí ani těhotným a kojícím ženám, takže s nimi může celá rodina léčit virózy a chřipky, protože se jedná o přírodní antibiotikum. Působí i proti stafylokokům a zánětům vaječníků. Obsahuje velké množství vitaminu C a v dalekém Peru je lichořeřišnice osvědčeným prostředkem proti vyrážkám a na hojení drobných ran.
Osvědčená je také tinktura z echinacey neboli třapatky. Tu ostatně najdeme v mnoha doplňcích stravy na podporu imunity a proti zánětům. S její pomoci urychlíte léčení nachlazení a kašle stejně jako zánětů močového měchýře.
Při dávkování méně znamená více
Tinktury se vzhledem ke své síle i obsahu alkoholu užívají skutečně po malých dávkách. Obecně lze doporučit dávkování 3× denně jedna čajová lžička. Pokud užíváte některou z tinktur jako prevenci, například tu z echinacey na podporu imunity, pak stačí 1 lžička denně. Nasadíte-li ale třapatku během virózy, pak zvyšte dávky, nejlépe na 3 až 4 lžičky denně.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; mojeambulance.cz; vitalplus.cz
Publikováno: 15. 2. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová