reklama

Tuňákové telecí čili Vitello tonnato

Vitello tonnato je starý italský recept, na kterém je prakticky ukázáno, že i z mála se dá vytvořit chutné a téměř noblesní jídlo, které uchvátí davy. Například v Argentině se z tohoto zdánlivě nesourodého pokrmu stala vyhledávaná vánoční pochoutka.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak chutná vitello tonato neboli telecí s tuňákovou omáčkou? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Recept na Vitello tonnato

Vitello tonnato je jídlo původem z Itálie, podávané jako lehký studený předkrm. S italskými vystěhovalci se tento pokrm dostal až do Argentiny, kde je součástí vánoční hostiny.

Co budeme potřebovat:

  • telecí maso
  • rozmarýn
  • olivový olej
  • balsamico
  • sůl a pepř

Základem je libové telecí maso, ideálně z kýty nebo z roštěnce. Z něj připravíme váleček, který zavážeme provázkem do pevné rolky, obložíme větvičkami rozmarýnu a potřeme olivovým olejem. Maso osolíme a opepříme.

Telecí maso svážeme do válečku
Telecí maso svážeme do válečku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okořeníme rozmarýnem
Okořeníme rozmarýnem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na pánvi pak maso ze všech stran necháme zatáhnout, ale neopékáme. Zatažené maso budeme dále péci v troubě, kterou zahřejeme na 150 °C a maso pečeme 30 minut.

Maso dopečeme v troubě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Maso dopečeme v troubě

Na pečení i zatažení masa lze použít pánev s odnímatelnou rukojetí, takže tepelnou přípravu můžeme "odbýt" v jednom a tom samém nádobí. Tím si ušetříme práci s umýváním. Anebo můžeme použít takové nádobí, kterému díky svému složení vyšší teplota v troubě neuškodí.

Rendlík s pokličkou Hard Face OPTIHEAT™ 26 cm. Povrch má vysoce nepřilnavé vlastnosti, které vydrží po dlouhé roky. Inovativní technologie chrání nádobí před zahřátím na vyšší teplotu než 230 °C na indukční varné desce a prodlužuje tak jeho životnost. Dno je optimalizováno pro ohřívání rychlejší o 50 %, šetří až 30 % energie. 

Více informací na: https://www.fiskars.cz

Výroba balsamicových perel

Balsamico nalijeme do rendlíku a zahřejeme na teplotu 60 °C. Jakmile se zahřeje, vmícháme do něj malé množství agaru (přírodní polysacharid s vysokou gelující schopností, který se vyrábí z červených mořských řas) a promícháme. 

Balsamico zahřejeme na plotně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Balsamico zahřejeme na plotně

Než se balsamico prohřeje, připravíme si do misky dobře vychlazený olivový olej. 

Olej na perly musí být vychlazený
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Olej na perly musí být vychlazený

Potom postupně kapeme ohřáté balsamico s agarem do oleje, kde se budou tvořit dokonalé kuličky - perly. Kuličky necháme v oleji vychladit a mezitím si připravíme omáčku.

VT 111 CX - Tato elektrická trouba s funkcí grilu potěší nejen všechny milovníky klasického pečení. Na první pohled zaujme kvalitním nerez provedením, vylepšeným navíc úpravou proti otisku prstů. Klenutý vnitřní prostor trouby je inspirovaný tradičním tvarem kamenné pece.

Chytře rozmístěná topná tělesa a extra velký objem zaručují dokonale propečené a křupavé jídlo ze všech stran. Tuto vlastnost oceníte zejména při přípravě drůbeže nebo domácího chleba. Zaujme vás jistě také velkorysým objemem 84 l a variabilním rozpětím teploty od 50 do 300 °C. Velká prosklená dvířka a perfektní osvětlení vám umožní kontrolovat průběh pečení, takže nemusíte troubu otevírat. Tím zamezíte zbytečnému poklesu teploty a úniku energie.

Více informací na: https://www.mora.cz

Tuňáková omáčka

Co budeme potřebovat:

  • 1 konzervu tuňáka v oleji nebo ve vlastní šťávě
  • 2 vařená vejce natvrdo
  • několik ančoviček
  • yuzu
  • česnek

Co je yuzu

Své stálé místo má především v japonské kuchyni, říká se mu někdy také „japonský citron“. Chuťově je nejpodobnější grapefruitu. Dužina yuzu je spíš suchá a obsahuje hodně pecek. Plody obsahují vitamin C. Používá se hlavně kůra, protože vnitřek je relativně bez šťávy. Nejlepší je čistá šťáva nebo čisté pyré. Do obchodů se ale yuzu nedodává, lze jej sehnat u specializovaných obchodníků s asijskými pochutinami nebo ve formě koncentrátů.

Do mixéru dáme tuňáka s ančovičkami i s olejem, několik stroužků česneku, vejce a zakápneme šťávou z yuzu.

Tuňáka dáme do mixéru i s olejem nebo šťávou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tuňáka dáme do mixéru i s olejem nebo šťávou

Opepříme a přidáme ještě asi lžíci olivového oleje. Směs rozmixujeme dohladka. Dochutit můžeme trochou kaparového nálevu.

Všechny suroviny rozmixujeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny suroviny rozmixujeme

Správně lehce propečené maso musí být na řezu světle růžové a plné šťávy. Pokud jsme tohoto stavu dosáhli, nakrájíme váleček na velmi jemné plátky a rozložíme na talíř. 

Správně upečené maso má být na řezu růžové
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Správně upečené maso má být na řezu růžové

Maso přelijeme tuňákovou omáčkou a dozdobíme kapary. 

Plátky telecího přelijeme tuňákovou omáčkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plátky telecího přelijeme tuňákovou omáčkou

Podáváme vylepšené o balsamicové perly a dozdobené petrželkou. Jako příloha je vhodné pečivo, například ciabatta.

Naše rubrika Beze ztrát není jen o využití potravin do posledního zrníčka, listu nebo sousta. Může také ukázat, jak smysluplně využít potraviny, které nám zbyly v lednici, ale každý samostatně by nedal ani jednu porci. Spojené v chutný pokrm dokážou nakrmit třeba celou rodinu. A to je také smyslem vaření beze ztrát.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Beze ztrát; vitalia.cz; Fiskars; Gorenje (MORA MORAVIA, s.r.o.)

Publikováno: 14. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová