reklama

Zdravý host ze Středomoří posílí imunitu i potenci

Fenykl je běžný v sortimentu u nás prodávané zeleniny, ale možná si říkáte, k čemu byste ho vlastně využili? Přitom je skvělý na posílení imunity a hodí se také do zeleninových salátů.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Fenykl se hodí k výrobě vynikajícího domácího likéru, který je pravým balzámem pro vaše zdraví (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Fenykl obecný k nám připutoval ze Středomoří, kde mu vyhovuje tamější příjemné a teplé klima. U nás ho lze s úspěchem pěstovat na jižní Moravě, ale běžně na něj narazíte v supermarketech, protože se dnes uměle ve velkém pěstuje třeba ve Francii, na Balkáně a v Číně a z těchto oblastí se dováží i k nám.

O jeho léčivých vlastnostech věděli lidé už ve starověku, kdy se používal hlavně k léčbě nachlazení, kašle a žaludečních křečí. Díky obsahu silic odpuzujících cizopasníků sloužil také jako přírodní prostředek proti blechám a vším. A jednou z jeho skvělých vlastností je i to, že svým složením podporuje potenci.

S likérem neprohloupíte

Z fenyklu se běžně dělá čaj nebo léčivý odvar a používá se k inhalaci. Vynikající je rovněž fenyklový likér, jehož výroba není vůbec složitá. Fenykl nakrájejte na malé kostičky, které dejte do větší sklenice, a zalijte čistým, minimálně 40% lihem. Vše nechte aspoň 4 dny v lednici odstát a macerovat.

Na kostičky pokrájený fenykl zalijte čistým lihem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na kostičky pokrájený fenykl zalijte čistým lihem

Pak svařte 120 ml vody se 120 g cukru, smíchejte s přeceděným výluhem a přelijte do připravené lahve. Stopku vychlazeného fenyklového likéru si dopřejte třeba v podvečer, ale uctíte jím i návštěvu, které tak nabídnete zdravý aperitiv na přivítanou.

Po vylouhování přelijte likér do nějaké pěkné lahve
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po vylouhování přelijte likér do nějaké pěkné lahve

Hodí se i pro maminky

Fenykl je přirozeným antioxidantem a je plný zdraví prospěšných látek, stopových prvků a vitamínů (A, B. C a E). Zdravé trávení je základem imunity, proto se ho využívá při léčbě nejrůznějších trávicích neduhů, včetně nadýmání. Zároveň povzbuzuje chuť k jídlu a čistí ledviny i játra. Optimalizuje činnost dýchacího systému a napomáhá uvolňování a odkašlávání hlenů při kašli.

Nejsou známy žádné škodlivé účinky a kontraindikace, takže je vhodný ve formě čaje nebo odvaru i pro malé děti a těhotné a kojící ženy, navíc podporuje tvorbu mateřského mléka. Dříve se používal hodně k výplachům očí a jeho semínka se žvýkala pro svěží dech i jako prevence zánětu dásní.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz; www.pharmapoint.cz

Publikováno: 13. 1. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová