reklama

Braňte se nachlazení netradičním čajem

Připravte si léčivý čaj z netradiční suroviny, kterou je borovicové jehličí. Láďa má pro vás návod, kterým překvapíte své chuťové buňky i bakterie v ústech. Příprava je jako vždycky snadná a suroviny v této době více než dostupné a platné. Vyzkoušejte si přípravu borovicového čaj také.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Připravte si čaj z borovicového jehličí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak čaj z borovicového jehličí připravit?

Příprava čaje z borovicového jehličí je velmi jednoduchá. Stačí jehličí z borovice otrhat či ostříhat z větve. Do šálku ho budete potřebovat asi hrst. Přelijte ho vroucí vodou a nechte zhruba 15 minut louhovat. Pak přeceďte a užívejte. Čaj vás překvapí svou příjemně nasládlou chutí i bez přidaného cukru a svým typickým aroma.

Jehličí nastříhejte a vložte do hrnku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jehličí nastříhejte a vložte do hrnku

Jaké má čaj z borovicového jehličí účinky?

Čaj z borovicového jehličí je už několik tisíc let používán pro své prospěšné účinky. Nebojte se ho proto také vyzkoušet, pokud vás některý z neduhů trápí. Ideální je používat pupeny, mladé výhonky a jehličí. Hlavně ve výhoncích najdete velké množství vitaminu C, také karoten, minerály a antioxidanty.

Jehličí zalijte vroucí vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jehličí zalijte vroucí vodou

Na imunitu i pro dobrý spánek je borovicový čaj skvělý

Díky vysokému obsahu vitaminu C je borovicový čaj skvělým pomocníkem pro zlepšení imunity. Pro své protizánětlivé a dezinfekční účinky se zase využívá při respiračních onemocněních nebo zánětech v dutině ústní – můžete jím vyplachovat ústa několikrát denně. Připravte si ho ale také v případě, že si chcete zlepšit náladu, jste bez energie nebo chcete podpořit lepší spánek.

Po 15 minutách čaj slijte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po 15 minutách čaj slijte

Zkuste také sirup z borovicových výhonků

Velmi účinný je také sirup z borovicového jehličí, resp. z mladých, světlezelených výhonků. Natrhejte si jich dostatečné množství a naplňte jimi nádobu – napěchujte vrstvu výhonků, zasypte ji třtinovým cukrem, pak opět dejte vrstvu výhonků a cukr. Postupujte stejně, dokud nebude sklenice plná (nebo nedojdou výhonky).

Místo víčka překryjte sklenici bavlněným či papírovým ubrouskem, upevněte gumičkou a nechte 2 až 3 týdny na teplém místě odležet. Sirup slijte do uzavíratelných nádob a uchovávejte v lednici. Při nachlazení si dopřejte třikrát denně 1 lžíci.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 7. 12. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová