reklama

Čínský rok 2018 začíná! Přivítejte ho domácími koláčky štěstí

Nový čínský rok začíná 16. 2. 2018. Vládu ohnivého Kohouta střídá zemní Pes, a tak se dá očekávat, že to bude rok po všech stránkách klidnější než ten minulý. Přivítejte ho domácími koláčky štěstí, do nichž zapečte proužek papíru s předpovědí či vzkazem pro své nejbližší. Poradíme vám, jak na to.

Věštění z pečiva neboli aleuromantie pochází ze starověké Číny, kde se tak bavila bohatá šlechta. Tuto metodu používali i Řekové, když hledali odpovědi týkající se budoucnosti; věštecké věty napsali na kousky papíru a zapekli je do placek. Jednu si pak vybral tazatel a našel v ní předpověď budoucí události anebo řešení nějaké nesnáze… Tato tradice přetrvává v podobě koláčků štěstí, se kterými se můžete setkat v hlavně čínských restauracích. Proč věštění z pečiva hned nezkusit? Oslava příchodu nového čínského roku je k tomu naprosto ideální.

Jak se pečou koláčky štěstí

Na malé obdélníčky papíru napište věštbu, vzkaz či přání. Troubu předehřejte na 150 °C. Rozpusťte 40 g másla. Lehce ušlehejte 3 bílky (nesmí vzniknout sníh!), přidejte špetku soli a 60 g moučkového cukru. Pak postupně vmíchejte 60 g hladké mouky a rozpuštěné máslo. Vypracujete hladké těsto.  Na pečicí papír těsto rozetřete dotenka do tvaru kolečka o průměru 8–10 cm. Vložte do vyhřáté trouby a pečte asi 7 minut, okraje musí být jemně nahnědlé.

Čínský rok 2018 začíná: jak se pečou koláčky štěstí
i (Zdroj: istock.com)
Čínský rok 2018 začíná: jak se pečou koláčky štěstí

Ještě horké kolečko stáhněte z papíru, doprostřed položte papírek, přeložte na půl a okraje stiskněte. Vzniklou taštičku ohněte silnější stranou přes okraj hrnečku cípy k sobě. Tvarovat se musí za horka!!! Nechte vychladnout, ztvrdnout. Koláčky můžete dát do formy na muffiny, aby udržely tvar. A jak dál? Buď dáte přímo jeden kousek dutého pečiva, v němž se skrývá předpověď, přání či vzkaz, konkrétnímu členu rodiny či příteli, nebo si každý může vybrat „ten svůj“ z více koláčků. To je jen na vás.

Čínský rok 2018 začíná: Věštění z pečiva neboli aleuromantie
i (Zdroj: istock.com)
Čínský rok 2018 začíná: Věštění z pečiva neboli aleuromantie

Čínský horoskop na rok 2018

zde

Publikováno: 15. 2. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.