reklama

Platnost návrhu na lázeňskou péči se mění!

Zvažujete pro sebe či pro svého potomka pobyt v lázních? Pak zbystřete! Od letošního roku došlo k prodloužení platnosti návrhu na lázeňskou péči! K jakým změnám došlo a jak si zařídit konkrétní lázně poradíme v následujícím článku.

i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Od letošního roku došlo k prodloužení platnosti návrhu na lázeňskou péči! (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)

Důležité je datum schválení pojišťovnou!

Návrh na lázeňskou péči je dokument, který vypisuje ošetřující lékař na základě zdravotního stavu pacienta. Od letošního roku už není při vyřizování lázeňského pobytu stěžejní, kdy vám návrh lékař vystaví, ale datum, kdy jej schválí pojišťovna. V případě dospělých má platnost tři měsíce a u dětí pak šest měsíců od jeho schválení. Pokud jste si už lázeňské zařízení vybrali, ale si nejste jisti, jestli se v nich zaměřují na léčbu vašich zdravotních potíží, pak si pečlivě prohlídněte jejich indikační seznam.

Návrh na lázeňskou péči je dokument, který vypisuje ošetřující lékař na základě zdravotního stavu pacienta
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Návrh na lázeňskou péči je dokument, který vypisuje ošetřující lékař na základě zdravotního stavu pacienta

Ten určuje, jaká onemocnění dané lázeňské místo léčí, a jak často na ně má nemocný nárok, přičemž do seznamu může nahlédnout i veřejnost, a to zpravidla na webových stránkách konkrétních lázní. Pak už jen stačí, aby lékař do návrhu vybrané lázně napsal.

„Jakmile lékař konkrétní lázně do návrhu na lázeňskou péči uvede, nemůže zdravotní pojišťovna lázeňské zařízení měnit. V odůvodněných případech může nanejvýš namísto komplexní lázeňské péče schválit pouze péči příspěvkovou,“ informuje Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a.s. Pokud tak učiní, nebojte se požádat o vysvětlení. Podle současné legislativy máte totiž právo jak na výběr samotného zařízení, tak i na poskytnutí informací od pojišťovny.

Sami si můžete podle indikačního seznamu vybrat, ve kterých lázních se budete léčit
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Sami si můžete podle indikačního seznamu vybrat, ve kterých lázních se budete léčit

Onemocnění, se kterými vám lázně pomohou

Například v Lázních Luhačovice, a.s., které jsou známé především pro své zaměření na dýchací potíže, se můžete léčit i s nemocemi pohybového a trávicího ústrojí či s onkologickými nemocemi. „Co se týče pohybových onemocnění, pacienti k nám nejčastěji jezdí s revmatickými nemocemi, Bechtěrevovou chorobou, sekundární artritidou, ale i osteoporózou s komplikacemi. Časté jsou také kloubní artrózy, stavy po operacích a v neposlední řadě některé choroby pohybového ústrojí uznané jako nemoci z povolání," říká MUDr. Petr Pšenica, primář společnosti Lázně Luhačovice, a.s.

„Často k nám ale jezdí i onkologičtí pacienti, například ženy po léčbě karcinomu prsu. Zaměřujeme se ale i na gastrointestinální ústrojí a urologické diagnózy, jako jsou například nádory prostaty. Všeobecně platí, že lidé po dokončené onkologické léčbě mají nárok na komplexní lázeňskou léčbu hrazenou pojišťovnou,“ pokračuje MUDr. Petr Pšenica. Velkou výhodou lázeňského přístupu je jeho komplexnost. Lékaři se tak nevěnují pouze onemocnění, kvůli kterému pacient do lázní přijel, ale i dalším potížím, které s ním mohou i nemusí souviset.

Ať už vás trápí jakékoliv zdravotní potíže, je důležité se o možnosti lázeňské léčby zajímat
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Ať už vás trápí jakékoliv zdravotní potíže, je důležité se o možnosti lázeňské léčby zajímat

Ať už vás trápí jakékoliv zdravotní potíže, důležité je se o možnosti lázeňské léčby zajímat. Nenechte se ovlivnit obecně panujícím názorem, že lázně jen tak nedostanete. Každý má jiné potíže a je jen na vašem ošetřujícím lékaři, aby situaci posoudil!

Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a.s.

Publikováno: 23. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce