reklama

9 zaručených tipů, jak zahnat podzimní deprese a chmury

Podzim začíná hýřit barvami a na mnoho z nás padá melancholická nálada, protože léto je už opravdu pryč a sandálky měníme za kotníkovou obuv. Nenechte se ale vyvést z míry, zažeňte chmury a berte tento deštivý a chladný „nečas“ jako perfektní příležitost se konečně věnovat sama sobě a vyzkoušet i hýčkající procedury, které potěší tělo i mysl.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní chmury, deprese a blbou náladu spolehlivě zaženete docela jednoduše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přinášíme zaručených 9 tipů, které vám udělají podzim příjemnějším, a uvidíte, že budete cítit slunce v duši!

1. Spánek léčí

V průměru strávíme spaním až třetinu svého života a to značí o jeho důležitosti pro fungování našeho těla. Stále kolem sebe slyšíme i pojem „kvalitní spánek“, ale jak na něj? Základem je kvalitní matrace, na které rozhodně nešetřete. Vybírejte pečlivě a rozvážně – pro někoho je pohodlnější měkčí matrace, někdo preferuje tvrdou pro větší oporu páteře.

Jen s kvalitní a vyhovující matrací tělo regeneruje a opravdu odpočívá. Nezapomínejte ani na příjemné povlečení,  i vůně čerstvě povlečeného ložního prádla dokáže navodit příjemný spánek. Uvidíte, že i nespáči budou takto alespoň o víkendu spát s úsměvem na rtech cenných 7 až 8 hodin, které vaše tělo tolik potřebuje. Před spaním se vyhněte dívání se na TV či do mobilu a spíš se snažte zklidnit, například u oblíbené knížky.

2. Ranní protažení

A je to tady zase – po probuzení cvičit? Pro mnoho z nás nepředstavitelné, mnozí však na ranní protáhnutí nedají dopustit a dobře dělají. Nemusíte hned dát 7 km běhu, ale i pouhých 5 minut lehkých cviků, jako je hluboké dýchání, jóga nebo pilates nastartují a zkoncentrují mysl na celý dlouhý den. Uvidíte, že i ranní pročítání mailů bude po pozdravu slunci příjemnější.

3. Snídejte v klidu

Nejdůležitějším jídlem z celého dne je snídaně, to je známý fakt. Vyzkoušejte vydržet návyk z dovolené a alespoň o víkendu si vychutnejte s rodinou vydatnou snídani. Pokud v týdnu opravdu ráno nestíháte, vyměňte tradiční kávu za teplý bylinkový čaj se skořicí a zázvorem. Tyto dvě úžasné a po staletí známě ingredience nakopnou vaše zažívání, stimulují krevní oběh a pomohou i při nachlazení a infekcích. Uvidíte, že se bylinkové čaje v různých obměnách stanou oblíbenou součástí vašeho pitného režimu a na těle i dostatku energie to bude znát.

Snídejte v klidu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snídejte v klidu

4. Pozitivní mysl

Naše tělo je složeno převážně z vody a všichni z pohádek víme, že je živá a mrtvá voda. Pokud tedy budeme myslet negativně, vidět vše černě a vzdáme se naděje, voda v našem těle bude opravdu „mrtvá“. Nikdy není nic tak horké, jak se zdá a každá pozitivní myšlenka, plán či skutek je elixírem pro naše tělo. Jestli se někdy cítíte pod psa, vzpomeňte si na něco hezkého, zastavte se a zkuste myslet na to, že vše dobře dopadne a nepřipusťte si prohru. I kontaminovanou vodu jde vyčistit, a takto to funguje i s vodou v nás. Pozitivní myšlenka nese pozitivní energii nejen vám, ale i celému okolí.

5. Usmějte se

Všimli jste si někdy, kolik lidí na ulici chodí s hlavou skloněnou a zakaboněným výrazem? Zapomněli jsme se na svět usmívat a to je škoda. Schválně někdy vyzkoušejte, až budete čekat na tramvaj či autobus, se na někoho usmát. Úsměv je nakažlivý a uvidíte, že dotyčný vám ho bude opětovat. Je to tak prosté a přitom zlepšíte den nejenom sobě, ale i ostatním. Taková společná „protichmurová“ terapie zdarma pro všechny.

Smích je lék na každou bolest
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smích je lék na každou bolest

6. Hýčkejte se masáží

Všichni o nich víme, ale málo z nás na ně chodí pravidelně. Řeč je o masáži, jedné z nejstarších a nejefektivnějších metod, jak navodit dobrou náladu a odbourat stres. Podzimní počasí k ní přímo vyzývá – vůně aroma olejů, teplého zábalu na tělo, kouzlo doteku profesionální masérky. Zaručujeme, že budete jako znovuzrození a nezůstane jen u jedné návštěvy.

7. Vitaminová vzpruha

Po létě je potřeba tělo připravit na dny bez sluníčka a sezónu chřipek a nachlazení. V tomto případě se svěřte do rukou přírody a využijte vitamíny a jiné důležité složky obsažené v tak klasických plodinách jako je rakytník, kysané zelí, šípek či zázvor. Tolik důležitý vitamín D, který nám díky dnům bez slunce bude chybět, naleznete v rybách či doplňcích stravy.

8. Nabijte se hudbou

Hudba v různých podobách je kolem nás neustále a někdy je těžké se jí vyhnout. Přitom správně zvolená hudba pozitivně stimuluje mozek a navodí dobrou náladu. Snad každý máme oblíbený žánr, konkrétní píseň, při které se zasníme, vypneme, relaxujeme. Tak se tomu nebraňte, stáhněte si své oblíbené songy a klidně zpívejte či tančete o 106. Stačí malá chvilka a zapomenete na vše, co vás trápí, i na to, že je venku sychravo.

Hudba léčí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hudba léčí

9. Sex

Ano, ano, poslední tip je opravdu příjemný a dokonce i vědecky podložený. Sex snižuje napětí v těle a zlepšuje náladu a to díky oxytocinu, který se během milování uvolňuje do mozku. Oxytocin má tu úžasnou vlastnost, že navozuje euforii, uvolňuje svaly a dokonce nás dělá vnímavějším vůči partnerovi. Takže nejenom, že se budete vznášet na obláčku, zaženete chmury, ale utužíte i váš vztah. A to velice milým způsobem.

Zdroj informací: Dana Hodanová, osobní terapeut ve Studio Danah; vitalweb.cz

Publikováno: 9. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.