reklama

Buďte originální – vyrobte si vlastní parfém

Ty nejlepší parfémy mají až 200 složek. Pojďte si s námi dnes ale vyrobit parfém, který obsahuje pouhé 4 suroviny a bude vonět opravdu neotřele. A pokud se vám takové tvoření zalíbí, můžete se pustit do experimentování a vyrábět si parfémy opravdu na míru.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si originální parfém s vůní růže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na výrobu domácího parfému budete potřebovat:

  • jojobový olej v bio kvalitě – 100 ml  (10 lahviček po 10 ml)
  • destilovaný pelyněk pravý
  • destilát meduňky a dobromyslu
  • esenciální olej bulharská růže
Nejprve si odměřte olej
Nejprve si odměřte olej (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Do kádinky odměřte 100 ml jojobového oleje. Ten je nosičem éterických olejů. Pak pomalu přidávejte vybrané vůně. Pokud máte kvalitní esenciální olej, bude vám stačit 6 kapek na 10 ml nosiče, celkem tedy při našem množství budeme přidávat 60 kapek vůní v různém poměru.

Přidejte meduňku a dobromysl
Přidejte meduňku a dobromysl (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přidejte nyní 33 kapek meduňko-dobromyslového destilátu. Ten v našem případě vznikl vlastně omylem, kdy se po týdnu destilace meduňky její objem 10 až 15 ml smíchal s olejem z dobromyslu. Výsledek je neopakovatelný a také úžasně voňavý. Můžete si zkusit namíchat svůj vlastní poměr těchto dvou éterických olejů.

Nakapejte pelyňkový destilát
Nakapejte pelyňkový destilát (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Promíchejte tyčinkou a přidejte destilát z pelyňku. S tím se musí opatrně. Přidejte ho v množství 22 kapek a opět promíchejte. Nakonec nakapejte ještě růžový esenciální olej. Toho stačí jen půl kapky na 10 ml, celkem tedy 5 kapek. Vůni vyzkoušejte na zápěstí.

Hotový parfém nadávkujte stříkačkou do lahviček
Hotový parfém nadávkujte stříkačkou do lahviček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z kádinky je třeba přenést parfém do roll on aplikátorů. Pomůžete si injekční stříkačkou, do které naberete přesně 10 ml a vstříknete do lahvičky. Je to praktické díky odměrce a nehrozí rozlití. Můžete samozřejmě použít i lahvičky s rozprašovačem, hodí se také lahvička s kapátkem.

Tip:

Pokud budete mít parfém v lahvičce s rozprašovačem, vyhněte se jeho aplikaci na oblečení. Mohly by na něm zůstat skvrny.

Proč používat olejové parfémy?

Olejové parfémy mají svou tradici, dříve se v podstatě jiné nepoužívaly a voňavě oleje se aplikovaly na celé tělo. Dnes ustupují do pozadí, ale je mnoho důvodů se k nim vrátit.

  • Protože neobsahují alkohol, jsou vhodné i pro citlivou pokožku.
  • Jejich vůně je intenzivnější a také déle vydrží.
  • Díky koncentraci vonných složek bude stačit jen pár kapek.
  • Můžete si namíchat vůni, která bude mít aromaterapeutické účinky, a mít ji všude s sebou.

V čem je dobrý jojobový olej?

Jojobový olej je pro výroby parfémů nejlepší volbou. Má nevýraznou vůni, takže nebude rušit vůni éterických olejů. Po nanesení se rychle vstřebává a je vhodný pro všechny typy pleti. Nakonec je tu další velká výhoda – jde o jeden z nejtrvanlivějších olejů, nehrozí tak jeho brzké zkažení.

Co umí pelyněk?

Pelyněk se pro své ozdravné účinky používá už odnepaměti. Esenciální olej má uklidňující a relaxační účinky, prohřívá a povzbuzuje ke správné činnosti všechny orgány v těle. Působí pozitivně také na zlepšení koncentrace a paměti. Nesmí se používat během těhotenství a při kojení.

Účinky meduňky a dobromyslu

Esenciální olej z meduňky, stejně jako pelyněk, uklidňuje, uvolňuje napětí a pomůže při nespavosti. Napomáhá také lepší koncentraci a podporuje i trávení. Dobromysl (neboli oregano) také napomáhá lepšímu trávení, zlepšuje paměť a bojuje s únavou. Ani jeden z nich nepoužívejte, pokud jste těhotná.

Úžasná vůně bulharské růže

Esenciální olej je vzácný a velmi drahý. Je ale také velmi silný, proto je ho potřeba do parfému opravdu málo. Působí pozitivně na psychiku, uklidňuje a pomáhá při únavě. Harmonizuje také trávicí soustavu a je považován i za afrodiziakum.

Zdroj informacá: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 8. 11. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.