Ty nejlepší parfémy mají až 200 složek. Pojďte si s námi dnes ale vyrobit parfém, který obsahuje pouhé 4 suroviny a bude vonět opravdu neotřele. A pokud se vám takové tvoření zalíbí, můžete se pustit do experimentování a vyrábět si parfémy opravdu na míru.
Na výrobu domácího parfému budete potřebovat:
- jojobový olej v bio kvalitě – 100 ml (10 lahviček po 10 ml)
- destilovaný pelyněk pravý
- destilát meduňky a dobromyslu
- esenciální olej bulharská růže
Do kádinky odměřte 100 ml jojobového oleje. Ten je nosičem éterických olejů. Pak pomalu přidávejte vybrané vůně. Pokud máte kvalitní esenciální olej, bude vám stačit 6 kapek na 10 ml nosiče, celkem tedy při našem množství budeme přidávat 60 kapek vůní v různém poměru.
Přidejte nyní 33 kapek meduňko-dobromyslového destilátu. Ten v našem případě vznikl vlastně omylem, kdy se po týdnu destilace meduňky její objem 10 až 15 ml smíchal s olejem z dobromyslu. Výsledek je neopakovatelný a také úžasně voňavý. Můžete si zkusit namíchat svůj vlastní poměr těchto dvou éterických olejů.
Promíchejte tyčinkou a přidejte destilát z pelyňku. S tím se musí opatrně. Přidejte ho v množství 22 kapek a opět promíchejte. Nakonec nakapejte ještě růžový esenciální olej. Toho stačí jen půl kapky na 10 ml, celkem tedy 5 kapek. Vůni vyzkoušejte na zápěstí.
Z kádinky je třeba přenést parfém do roll on aplikátorů. Pomůžete si injekční stříkačkou, do které naberete přesně 10 ml a vstříknete do lahvičky. Je to praktické díky odměrce a nehrozí rozlití. Můžete samozřejmě použít i lahvičky s rozprašovačem, hodí se také lahvička s kapátkem.
Tip:
Pokud budete mít parfém v lahvičce s rozprašovačem, vyhněte se jeho aplikaci na oblečení. Mohly by na něm zůstat skvrny.
Proč používat olejové parfémy?
Olejové parfémy mají svou tradici, dříve se v podstatě jiné nepoužívaly a voňavě oleje se aplikovaly na celé tělo. Dnes ustupují do pozadí, ale je mnoho důvodů se k nim vrátit.
- Protože neobsahují alkohol, jsou vhodné i pro citlivou pokožku.
- Jejich vůně je intenzivnější a také déle vydrží.
- Díky koncentraci vonných složek bude stačit jen pár kapek.
- Můžete si namíchat vůni, která bude mít aromaterapeutické účinky, a mít ji všude s sebou.
V čem je dobrý jojobový olej?
Jojobový olej je pro výroby parfémů nejlepší volbou. Má nevýraznou vůni, takže nebude rušit vůni éterických olejů. Po nanesení se rychle vstřebává a je vhodný pro všechny typy pleti. Nakonec je tu další velká výhoda – jde o jeden z nejtrvanlivějších olejů, nehrozí tak jeho brzké zkažení.
Co umí pelyněk?
Pelyněk se pro své ozdravné účinky používá už odnepaměti. Esenciální olej má uklidňující a relaxační účinky, prohřívá a povzbuzuje ke správné činnosti všechny orgány v těle. Působí pozitivně také na zlepšení koncentrace a paměti. Nesmí se používat během těhotenství a při kojení.
Účinky meduňky a dobromyslu
Esenciální olej z meduňky, stejně jako pelyněk, uklidňuje, uvolňuje napětí a pomůže při nespavosti. Napomáhá také lepší koncentraci a podporuje i trávení. Dobromysl (neboli oregano) také napomáhá lepšímu trávení, zlepšuje paměť a bojuje s únavou. Ani jeden z nich nepoužívejte, pokud jste těhotná.
Úžasná vůně bulharské růže
Esenciální olej je vzácný a velmi drahý. Je ale také velmi silný, proto je ho potřeba do parfému opravdu málo. Působí pozitivně na psychiku, uklidňuje a pomáhá při únavě. Harmonizuje také trávicí soustavu a je považován i za afrodiziakum.
Zdroj informacá: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 8. 11. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová