reklama

Zapomeňte na nákupy. Spoustu potřebných věcí si můžete doma vyrobit sami. Ušetříte!

Stalo se vám jistě už mnohokrát, že jste v obchodě narazili na výrobek, který byste si třeba i rádi koupili, ale jeho cena je přemrštěná? A přitom byste si takovou věc mohli sami doma vyrobit? Máme pro vás tipy, jak výrazně ušetřit, pokud nebudete spoléhat jen na nakupování v obchodech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nekupujte, vyrobte si, ušetříte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupit nebo vyrobit?

Často procházíte po obchodě a říkáte si - tohle by se mi líbilo, škoda, že to stojí tolik peněz? Je tu řešení, resp. dvě řešení. Buď to koupíte, nebo to nekoupíte. A když to nekoupíte, můžete se pokusit si takovou věc doma vyrobit. A když to neumíte vy, třeba to zvládne někdo jiný.

Nárůst cen v obchodech nejen u potravin, ale u spotřebního zboží celkově je skokové a málokdo je na takovou věc připraven. Ceny rostou nejen o jednotky procent, ale dokonce se zdražuje o víc než 100 %, a to je už opravdu hodně. Mnoho rodin zjišťuje, že spousta zboží pro ně začíná být cenově nedostupná.

Zde se asi vyplatí vrátit se v čase a vzpomenout si, nebo si nechat vyprávět, jak tomu bylo dříve. Třeba ještě nedávná 80. léta byla ve znamení nekonečných front před obchody s vybraným zbožím (ale jistě mnozí pamatují i na fronty na banány, které mohou sloužit jako ukázkový příklad). Také stojí za připomenutí léta 50., což byla léta poválečná, a obchody skutečně nepřetékaly tovarem. To byly doby, kdy v obchodech víc věcí nebylo, než bylo, a kdo nechtěl trpět nouzí, musel se postarat a sehnat potraviny nebo spotřební zboží jinak.

Pamatujete nekonečné fronty na cokoliv?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pamatujete nekonečné fronty na cokoliv?

Urob si sám

Vyrobit si doma co nejvíce věcí, které bychom za drahé peníze jinak kupovali v obchodech, není jen moderní, ale v některých případech už dokonce nutnost. 

Potraviny

Je běžné, že přebytky potravin zpracováváme. Stejně tak je stále běžné ovoce i zeleninu zavařovat v kompotech, zavařeninách, salátech a spoustě jiných pochutin. Takto ale můžeme zavařovat třeba i maso nebo masné výrobky. Konzervací si tak uchováme spoustu potravin na horší časy. Podobně můžeme potraviny sušit nebo mrazit.

Veškerou úrodu ze zahrady můžete zamrazit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Veškerou úrodu ze zahrady můžete zamrazit

Zkusili jste si někdy srovnat, kolik peněz můžete ušetřit, pokud si budete takové pokrmy doma připravovat sami? Zkuste se podívat na některé ceny potravin, které lze doma vyrobit stejně dobře a mnohdy dokonce zdravěji:

  • rybízová marmeláda - v průměru za 1 skleničku zaplatíte 45 Kč
  • hruškový kompot - mezi 35 - 60 Kč 
  • míchaný zeleninový salát - asi 30 Kč
  • sterilované okurky - od 45 Kč výše
  • kysané zelí - asi 20 Kč/1 sáček
  • masová konzerva (vepřové ve vlastní šťávě) - asi 55 Kč/ 400 g balení

Pokud budete doma pravidelně zavařovat, sušit nebo mrazit potraviny, rozhodně se vám vyplatí nakoupit větší množství za příznivou cenu a nadělat si zásoby na celý rok. Pak stačí jen sáhnout do spíže nebo do mrazáku a máte vše po ruce.

Zavařujte a konzervujte, ušetříte za nákup podobných potravin v obchodě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zavařujte a konzervujte, ušetříte za nákup podobných potravin v obchodě

Stejně jako budete zavařovat, můžete i zamrazovat. Připravte si ze sezónního ovoce balíčky, které použijete do moučníků, můžete dětem vyrobit zmrzliny a ovocné dřeně, ze zeleniny si připravte balíčky do polévky, pod svíčkovou nebo do leča. I zde ve finále ušetříte. 

Doba plýtvání potravinami je pryč. Snažíme se důsledně zpracovávat ovoce, zeleninu, maso i ostatní potraviny tak, abychom vyhazovali do odpadků skutečně jen nezbytné části. A i zde je možné ještě zapřemýšlet, zda by se nám tyto zbytky nějak nehodily. A víte, že hodily?

  • z bramborových slupek (po umytí) vyrobíte chutné chipsy
  • vaječné skořápky rozdrťte a vysypte do záhonu, vyživíte půdu a vyženete slimáky
  • slupky z banánů použijte jako hnojivo pro pokojovky
  • cibulovými slupkami pohnojte muškáty
  • slupky z okurek použijte na výrobu kosmetiky (pleťová maska, krém)
  • kávová sedlina se dá použít opět jako hnojivo nebo jako přírodní peeling
  • masové kosti nevyhazujte, ale použijte je na výrobu vývarů
  • pomerančovou a citronovou kůru využijete na výrobu kandovaného ovoce nebo do pečení jako sušenou
  • zkyslé mléko nevylévejte, vyrobte si jogurt, nebo jej použijte výborný čistič skvrn a odstraňovač vodního kamene

Domácí kosmetika a drogerie

Utrácíte za kosmetické přípravky tisíce? Proč? S trochou trpělivosti a šikovnosti si můžete nejrůznější mýdla, šampony, peelingy, pleťové masky nebo koupelové soli vyrobit doma a ve spoustě případů dokonce z toho, co doma máte. 

Ze surovin, které najdete doma, si zvládnete vyrobit domácí kosmetiku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze surovin, které najdete doma, si zvládnete vyrobit domácí kosmetiku

To samé platí o drogistických prostředcích. Doma si zvládnete vyrobit třeba i kapsle do myčky nebo prací gel. 

Kapsle do myčky vyrobíte z

  • 100 g jedlé sody
  • 100 g práškové sody
  • 50 g kyseliny citronové
  • 50 g kuchyňské soli

Do misky nasypte jedlou i práškovou sodu, kyselinu citronovou a kuchyňskou sůl. Vše důkladně promíchejte a jemně poprašte vodou v rozprašovači. Jakmile začne směs držet pohromadě, natlačte ji do tvořítek na led a důkladně ji upěchujte. Směs nechte ve formičkách několik hodin důkladně proschnout.

Z toho množství vyrobíte 300 g směsi na mytí nádobí. Při průměrných cenách nás vyjde 100 g směsi na 2,03 Kč.

Kapsle do myčky v obchodě seženeme průměrně za 3 Kč na 1 kapsli (a 1 kapsle rohodně neváží 100 g).

Na domácí kávový peeling budete potřebovat:

  • 1/2 šálku čerstvé mleté kávy
  • 1/2 šálku kakaa
  • 1/2 šálku hnědého cukru
  • 1/2 šálku rozpuštěného kokosového oleje
  • 1 čajová lžička medu

Smíchejte 1/2 šálku hnědého cukru, 1/2 šálku čerstvé mleté kávy a kakao. Do kávové směsi přidejte 1/2 šálku kokosového oleje a lžičku medu. Vše dobře promíchejte. Směs jemně naneste na tvář, vyhněte se oblastem okolo očí a nechte působit přibližně 10 minut. Nakonec důkladně opláchněte.

Domácí kávový peeling vás vyjde na zlomek peněz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domácí kávový peeling vás vyjde na zlomek peněz

Oblečení

Máte doma šicí stroj? Tak honem prolistujte módní katalogy, připravte si střih a látku a pusťte se do díla. V doma vyrobeném modelu zazáříte stejně (a možná i víc) než v tuctovém oblečení z obchoďáku. Myslete přitom na to, že všichni módní návrháři a ikony oděvního průmyslu začínaly přesně takto - u šicího stroje. 

Naučte se šít na stroji a můžete být módní ikonou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naučte se šít na stroji a můžete být módní ikonou

Pokud šít, plést nebo háčkovat neumíte, budete možná znát někoho, kdo to umí. Máte možnost se to od takového člověka naučit nebo se dohodnout na obchodu. A nemusí to být vždy jen finanční odměna, kterou mu za ušitý oděv zaplatíte. Můžete se odvděčit protislužbou nebo nabídněte něco, co se bude tomu dotyčnému hodit. 

Upcyklace

Upcyklace neboli dávání starým věcem nový smysl je další z možností, jak výrazně šetřit svou peněženku. Upcyklaci využijete zejména při renovaci nábytku, přešívání starých oděvů nebo při výrobě nejrůznějších dekorací.

Nebojte se experimentovat, vždyť to, co na první pohled vypadá jako nepotřebný krám, se může s troškou šikovnosti proměnit v originální dekoraci.

Ze starého oblečení si můžete vyrobit třeba praktické nákupní tašky
Ze starého oblečení si můžete vyrobit třeba praktické nákupní tašky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Upcyklujte staré nádobí na originální pěstební nádoby
Upcyklujte staré nádobí na originální pěstební nádoby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Swap a výměnný obchod

Máte doma spoustu věcí, které už nepotřebujete, ale je vám líto je vyhodit? Nevyhazujte a začněte swapovat. Tedy měnit vaše zboží za zboží jiné. Mnohokrát takto můžete získat opravdu zajímavé kousky za pakatel.

Nepotřebné věci nabídněte do swapu nebo na burze
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nepotřebné věci nabídněte do swapu nebo na burze

Současná doba není zrovna ideální. Všeho je poměrně dostatek, ale lidé pociťují nedostatek peněz. A abychom šetřili nejen energie nebo pohonné hmoty, zkusme se vžít do kůže našich předků, kteří neznali většinu našich dnešních vymožeností, ale snažili se mít i z mála všechno, co k životu potřebují. 

Zdroj informací: bydlimekvalitne.cz; glowup.cz; upcycling.cz

Publikováno: 22. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová