Občas není naše pokožka v dobré kondici. Asi každého v životě potkala nepříjemná svědivá vyrážka. Docela často ale bývá zaměněna s ekzémem. Ten má totiž dost podobné projevy.
Kdy jde o vyrážku a kdy o ekzém?
Vyrážka neboli exantém je jakýkoli kožní výsev drobného červeného vyvýšení na kůži. Tyto projevy se často shlukují do různě velkých oblastí na ploše pokožky. Způsobena může být téměř čímkoli – jídlem, alergickou reakcí (v tom případě hovoříme o kopřivce), ale její původce může být také virový či bakteriální. Protože má několik podob, může být často zaměněna s ekzémem. Vyrážka má nejčastěji podobu zarudlých skvrn, pupínků či drobných puchýřků.
Ekzém má dost často podobné projevy, ale svou podstatou je úplně jiný. Jde o neinfekční povrchový zánět kůže, který je často doprovázený svěděním a projevuje se nejčastěji šupícími se zarudlými místy. Oproti vyrážce však ekzém není nakažlivý. Zatímco vyrážka je většinou krátkodobého charakteru a zmizí, pokud nemoc, která ji vyvolala, pomine, ekzém může trápit pokožku dlouhodoběji.
Atopický ekzém – nejčastější forma ekzému
Pokud pokožku trápí ekzém, je potřeba přesně určit, o jaký jde. Existuje totiž více druhů – atopický, kontaktní, solární dermatitida, chronický zánět kůže, ale řadí se mezi něj třeba i seborea. Jedním z nejčastějších druhů ekzémů je atopický ekzém, který postihuje nejen dospělé, ale i děti. Ten se nejčastěji projevuje zarudlou a svědivou pokožkou s šupinatými ložisky. Kožní film, který pokrývá pokožku, je u atopika nedostatečný.
Dochází v něm ke změně složení kožních tuků, kožní buňky mají špatnou soudržnost a odumírají rychleji než u zdravého člověka. Nejčastěji se vyskytuje v ohybových místech končetin – na zápěstí, v loketních a podkolenních jamkách, ale i na obličeji, krku a v horní části hrudníku. Protože ložiska často silně svědí, nutí k intenzivnímu škrábání, a to mnohdy vede k tomu, že se do kůže dostávají bakterie, vzniká infekce a ekzém se zhoršuje.
Šest nejčastějších spouštěčů atopického ekzému
Na rozvoji atopického ekzému se podílí řada faktorů. Důležitou roli má genetika, síla imunitního systému, psychický stav, kožní onemocnění, ale ovlivňují jej i vnější faktory, jako jsou například alergeny nebo počasí. Na co si dát pozor:
- Nevhodné potraviny – dráždivé jsou zejména čerstvé citrusy, jahody, rajčata a šťáva z nich, ale i některé druhy exotického ovoce.
- Pozor na domácí mazlíčky – srst zvířat, roztoči, ale i pyly, plíseň či kvasinky jsou pro atopickou pokožku dráždivé.
- Psychické rozpoložení – to, jak se cítíme, se často propisuje i do kožních projevů.
- Nevhodný výběr šatních materiálů – zejména ty syntetické mohou pokožku vybízet k reakci. Totéž ale může vyvolat i přírodní vlna nebo kožešina.
- Nevhodný výběr kosmetických a pracích prostředků – některé látky v nich obsažené mohou být pro narušenou pokožku zátěží.
- Povětrnostní vlivy – hlavně na podzim a v zimě je pokožka namáhaná častým střídáním vnitřních a venkovních teplot.
Když se objeví první příznaky
Když začne kůže rudnou a svědit, zpozorněte. V prvotní fázi je důležité neškrábat a rychle zabránit dalšímu rozvoji. Je dobré mít stále po ruce krémy a masti proti svědění. Speciální krém ulevuje od tohoto svědění do 30 minut a působí až sedm hodin.
Narušenou kožní bariéru je potřeba zacelit, aby nedocházelo k její dehydrataci, a navíc aby se do ní nedostávaly další dráždivé látky, které by projevy ekzému dál zhoršovaly. Tento krém obsahuje speciálně uspořádané tuky, které narušenou kožní bariéru „opraví“ a zmírňuje tak první příznaky atopického ekzému.
Zdroj informací: Bepanthen; zdravi.euro.cz
Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce