reklama

Jak poznáme, zda jde o vyrážku nebo o ekzém?

Občas není naše pokožka v dobré kondici. Asi každého v životě potkala nepříjemná svědivá vyrážka. Docela často ale bývá zaměněna s ekzémem. Ten má totiž dost podobné projevy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, co je vyrážka a co ekzém? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy jde o vyrážku a kdy o ekzém?

Vyrážka neboli exantém je jakýkoli kožní výsev drobného červeného vyvýšení na kůži. Tyto projevy se často shlukují do různě velkých oblastí na ploše pokožky. Způsobena může být téměř čímkoli – jídlem, alergickou reakcí (v tom případě hovoříme o kopřivce), ale její původce může být také virový či bakteriální. Protože má několik podob, může být často zaměněna s ekzémem. Vyrážka má nejčastěji podobu zarudlých skvrn, pupínků či drobných puchýřků.

Ekzém má dost často podobné projevy, ale svou podstatou je úplně jiný. Jde o neinfekční povrchový zánět kůže, který je často doprovázený svěděním a projevuje se nejčastěji šupícími se zarudlými místy. Oproti vyrážce však ekzém není nakažlivý. Zatímco vyrážka je většinou krátkodobého charakteru a zmizí, pokud nemoc, která ji vyvolala, pomine, ekzém může trápit pokožku dlouhodoběji.

Pokud pokožku trápí ekzém, je potřeba přesně určit, o jaký jde
i (Zdroj: Bepanthen)
Pokud pokožku trápí ekzém, je potřeba přesně určit, o jaký jde

Atopický ekzém – nejčastější forma ekzému

Pokud pokožku trápí ekzém, je potřeba přesně určit, o jaký jde. Existuje totiž více druhů – atopický, kontaktní, solární dermatitida, chronický zánět kůže, ale řadí se mezi něj třeba i seborea. Jedním z nejčastějších druhů ekzémů je atopický ekzém, který postihuje nejen dospělé, ale i děti. Ten se nejčastěji projevuje zarudlou a svědivou pokožkou s šupinatými ložisky. Kožní film, který pokrývá pokožku, je u atopika nedostatečný.

Dochází v něm ke změně složení kožních tuků, kožní buňky mají špatnou soudržnost a odumírají rychleji než u zdravého člověka. Nejčastěji se vyskytuje v ohybových místech končetin – na zápěstí, v loketních a podkolenních jamkách, ale i na obličeji, krku a v horní části hrudníku. Protože ložiska často silně svědí, nutí k intenzivnímu škrábání, a to mnohdy vede k tomu, že se do kůže dostávají bakterie, vzniká infekce a ekzém se zhoršuje.

Vyrážka neboli exantém může být způsobena čímkoliv
i (Zdroj: Bepanthen)
Vyrážka neboli exantém může být způsobena čímkoliv

Šest nejčastějších spouštěčů atopického ekzému

Na rozvoji atopického ekzému se podílí řada faktorů. Důležitou roli má genetika, síla imunitního systému, psychický stav, kožní onemocnění, ale ovlivňují jej i vnější faktory, jako jsou například alergeny nebo počasí. Na co si dát pozor:

  • Nevhodné potraviny – dráždivé jsou zejména čerstvé citrusy, jahody, rajčata a šťáva z nich, ale i některé druhy exotického ovoce.
  • Pozor na domácí mazlíčky – srst zvířat, roztoči, ale i pyly, plíseň či kvasinky jsou pro atopickou pokožku dráždivé.
  • Psychické rozpoložení – to, jak se cítíme, se často propisuje i do kožních projevů.
  • Nevhodný výběr šatních materiálů – zejména ty syntetické mohou pokožku vybízet k reakci. Totéž ale může vyvolat i přírodní vlna nebo kožešina.
  • Nevhodný výběr kosmetických a pracích prostředků – některé látky v nich obsažené mohou být pro narušenou pokožku zátěží.
  • Povětrnostní vlivy – hlavně na podzim a v zimě je pokožka namáhaná častým střídáním vnitřních a venkovních teplot.
Vyrážka nám může vyskočit třeba po jídle, na něž jsme alergičtí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrážka nám může vyskočit třeba po jídle, na něž jsme alergičtí

Když se objeví první příznaky

Když začne kůže rudnou a svědit, zpozorněte. V prvotní fázi je důležité neškrábat a rychle zabránit dalšímu rozvoji. Je dobré mít stále po ruce krémy a masti proti svědění. Speciální krém ulevuje od tohoto svědění do 30 minut a působí až sedm hodin.

Narušenou kožní bariéru je potřeba zacelit, aby nedocházelo k její dehydrataci, a navíc aby se do ní nedostávaly další dráždivé látky, které by projevy ekzému dál zhoršovaly. Tento krém obsahuje speciálně uspořádané tuky, které narušenou kožní bariéru „opraví“ a zmírňuje tak první příznaky atopického ekzému.

Zdroj informací: Bepanthen; zdravi.euro.cz

Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.