reklama

Proč vakuovat potraviny?

Vakuování je ideální k uchování úrody ze zahrádky, přebytků od nedělního oběda nebo uskladnění suchých potravin, které by mohla poškodit vlhkost nebo škůdci. Dokáže ale mnohem víc – třeba zvýraznit chuť a aroma marinováním nebo přípravou v páře metodou sous-vide.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobré důvody, proč vakuovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prodlouží potravinám život

Vakuování je jednou z nešetrnějších metod, jak uchovat potraviny v chladničce nebo mrazničce nejen déle čerstvé, ale také plné vitaminů a hodnotných nutričních látek. A také původních senzorických vlastností. Třeba vakuovaná zelenina vydrží déle křupavá, a když ji předtím nakrájíte a naporcujete, nezhnědne a počká na vás v mrazničce až do doby, kdy ji upotřebíte.

Při vakuování se ve speciálním sáčku nebo speciální dóze odsaje všechen vzduch a vytvoří se mikroprostředí, které zamezí množení bakterií a škodlivých mikroorganismů. Můžete tak uskladnit prakticky všechno – čerstvé uzeniny, nezrající sýry a porce masa od řezníka vydrží v chladničce o něco déle. A přebytky ovoce a zeleniny ze zahrádky na vás v mrazničce počkají i několik měsíců.

V zavakuovaných sáčcích ale bezpečně uskladníte i suché potraviny – například mouku, ořechy, mák, hrozinky nebo sušené ovoce, které by mohla ve vlhčím prostředí napadnout plíseň nebo malí motýlci, kteří jsou postrachem každé spíže – moli. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením i zbytečnému vyhazování jídla.

Vakuování je jednou z nešetrnějších metod, jak uchovat potraviny v chladničce nebo mrazničce
i (Zdroj: Gorenje)
Vakuování je jednou z nešetrnějších metod, jak uchovat potraviny v chladničce nebo mrazničce

Lepší skladovatelnost bez předávání pachů

Vakuování má i další praktickou stránku: tím, že z potravin odsajete vzduch, se zmenší. Do mrazničky tak s přehledem vyskládáte víc jídla. A klidně můžete vedle sebe umístit zavakuovaný kopr, ovoce a vinnou klobásu – protože jsou vzduchotěsně uzavřené, nebudou si vzájemně předávat pachy. A ovocný koláč, který později upečete, nebude cítit česnekem.

Tím, že z potravin odsajete vzduch, se zmenší
i (Zdroj: Gorenje)
Tím, že z potravin odsajete vzduch, se zmenší

Zvýrazní chuť

Vakuování je skvělé nejen pro ukládání potravin, ale otevírá pole i kuchařské kreativitě. Dokáže totiž skvěle zvýraznit chuť. Hodí se proto pro intenzivní marinování masa. Nejen, že zkrátí dobu nutnou k prolnutí vůní, ale ještě vám pomůže docílit plnější chuti masa, protože marináda nemá kam utéct. Marinování je intenzivnější, efektivnější i kratší. A maso chutnější a křehčí.

Vakuované potraviny se také výborně hodí k přípravě pokrmů metodou sous-vide. Tedy pro dlouhé vaření zavakuovaných porcí v páře při stálé nízké teplotě v rozmezí 50-70 °C, které se postará o nadpozemský chuťový zážitek. Zvýrazní totiž všechny přirozené chuti a to nejlepší, co potravina skrývala - bez rizika přesušení. S trochou cviku vykouzlíte pomocí této tajné zbraně francouzských šéfkuchařů ty nejnadýchanější rybí filety, svěží křupavou zeleninu nebo nejšťavnatější vepřová žebírka.

Vakuované potraviny se také výborně hodí k přípravě pokrmů metodou sous-vide
i (Zdroj: Gorenje)
Vakuované potraviny se také výborně hodí k přípravě pokrmů metodou sous-vide

Vakuovačka Gorenje VS120E zaručeně prodlouží životnost nejen čerstvých potravin, ale také hotových pokrmů či polotovarů nebo suchých potravin. S příkonem 120 W a sacím výkonem 800 mbar totiž bezpečně odsaje vzduch a vytvoří mikroprostředí, které zamezí množení bakterií a škodlivých mikroorganismů. Poradí si přitom nejen se suchými potravinami, ale i s těmi křehkými a plnými šťávy, jako je třeba drobné lesní ovoce. 

Spotřebič využijete i při marinování nebo přípravě toho nejšťavnatějšího masa a křupavé zeleniny metodou sous-vide.  Svařovací pás o účinné délce 30 cm dovolí používat i velké sáčky. Ovládání je přitom hračka – stačí stisknout tlačítko pro zatavení nebo pro vakuování s následným zatavením sáčku a přístroj udělá všechno ostatní sám. Elegantní vakuovačka s tělem z nerezové oceli a plastu přitom v domácnosti nezabere mnoho místa a má i prostor pro navinutí kabelu. Doporučená cena je 2 399 Kč.

Zdroj informací: Gorenje

Publikováno: 14. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce