reklama

Čaj z bergénie vám pomůže zatočit nejen s nastupující angínou

Chcete vědět co je bergénie? Vypadá jako lopuch, má krásné většinou fialové květy a je celá naprosto úžasná. Čaj z bergénie můžete vykouzlit totiž z celé rostliny, sušeného kořene, listů, oddenků a největší sílu prý ukrývají několik let zvadlé a zčernalé staré listy. Pojďte se na ni podívat blíž.

Ozdravný čaj z bergénie snadno zažene chřipku i nachlazení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Bergénie vypadá jako přerostlý nezajímavý plevel, ale její účinky na náš organismus vás mile překvapí. Jedná se totiž o velmi účinnou a léčivou rostlinu. Její síla je skutečně vysoká, buďte proto při užívání opatrní a v těhotenství, při kojení i vážnějších zdravotních potížích vždy její užívání dobře zvažte a vždy se také poraďte se svým lékařem. V těhotenství se spíše nedoporučuje.

Ozdravný lahodný čaj z bergénie a zejména z přirozeně seschlých a zčernalých listů pomáhá proti nespavosti, navodí přímo kvalitní spánek, posílí imunitu, umí snížit horečku a umí uvolnit i tolik obávaný stres.

Použít můžete:

  • vysušené čerstvě utržené zelené listy
  • sušený očištěný kořen
  • zčernalé přirozeně sušené listy na rostlině
Čaj z bergénie je možné udělat ze všech částí rostliny
Čaj z bergénie je možné udělat ze všech částí rostliny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Černé seschlé listy, které najdeme na spodu rostliny, jsou hotovým pokladem. Měly by projít alespoň dvěma mrazy, tedy být dva roky staré, a přirozeně na rostlině uschlé. Pro lahodný léčivý nápoj vám postačí jeden jediný černý list.

Na zimu si můžete usušit také kořen bergénie. Čaj z něj pak připravíte stejným způsobem jako ze sušeného listu. Zalijte jeden kousek cca 3 dcl horké vody, nechte pár minut louhovat, pak sceďte a ještě teplý popíjejte.

Usušené černé listy léčivé bergénie
Usušené černé listy léčivé bergénie (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zajímavostí bergénie je to, že její listy jsou zelené i v zimě. Pokud je chcete použít na léčivý čaj nebo výrobu tinktury, nejdříve je také usušte. Poté je použijte opět tak jednoduše jako v případě těch zčernalých. Jeden sušený list zalijte horkou vodou a po krátkém louhování můžete popíjet.

K čemu slouží čaj z bergénie

Bergénie má protizánětlivé účinky a působí jako přírodní antibiotikum. Umí snížit horečku a bolest, užívá se proto jako přírodní aspirin. Můžete ji užívat jako alternativní formu při léčbě lehčích forem angíny, respiračních onemocnění, k snížení teploty z různých důvodů i úlevě při léčbě zranění a popálenin. Užívat je možno jako čaj nebo obklad na postižená místa.

Příznivě působí také na imunitní systém, skryté záněty v těle, například ve střevech, která jsou v dnešní době extrémně zatížená nekvalitní stravou a stresujícím životním stylem. Zároveň rozpouští jedy a toxiny v těle, doporučuje se při intenzivnější kůře, dbejte na zvýšený příjem tekutin. Neméně zajímavé jsou blahodárné účinky na naši psychiku zejména tím, že umí navodit klidný a kvalitní spánek. Snižuje také bolesti kloubů a některé prameny uvádí i schopnost bergénie rozpouštět močové kameny.

Bergénie je velmi silná léčivá rostlina
Bergénie je velmi silná léčivá rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je možné ji také využívat při léčbě potíží s krevním tlakem, posiluje cévy a je skvělým pomocníkem při léčbě cukrovky, protože snižuje hladinu glukózy v krvi. Vždy se ale ohledně užívání v takovém případě poraďte se svým lékařem a užívání s ním určitě konzultujte.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz, abecedazahrady.dama.cz 

Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná