reklama

Co je hlavní příčinou civilizačních chorob u dětí?

Víte, že i děti trpí civilizačními chorobami? Znečištěné životní prostředí, příjem kalorických potravin, nedostatek fyzického pohybu a stres jsou hlavní příčiny civilizačních chorob, mezi které patří astma, atopický ekzém a obezita. Pokud se ani vašim dětem tyto diagnózy nevyhnuly, poradíme, jak s nimi účinně bojovat!

i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Jak na civilizační choroby u dětí? (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)

Už od těch nejmenších…

Civilizační choroby, nebo také nemoci z blahobytu, se překvapivě zdaleka netýkají jen dospělých, ale také dětí. Způsobuje je především špatný životní styl ve smyslu příjmu zejména tučných, sladkých a přesolených potravin, nedostatek pohybu a stres.

Lázně tak velmi často navštěvují děti s astmatem, atopickým ekzémem či nadváhou. Díky komplexnosti léčby v Lázních Luhačovice, a. s., která zahrnuje dietní léčbu, edukaci, rehabilitaci, procedury s využitím přírodního léčivého zdroje a další balneoterapii, si s civilizačními chorobami či jejich vzájemnou kombinací umí poradit!

Některé děti se potýkají se silným atopickým ekzémem, s jehož léčbou je spojeno působení oxidu uhličitého ve formě uhličitých koupelí
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Některé děti se potýkají se silným atopickým ekzémem, s jehož léčbou je spojeno působení oxidu uhličitého ve formě uhličitých koupelí

Aby se lépe dýchalo

Na astma malých pacientů jsou velmi účinné inhalace díky unikátnímu složení přírodních silně mineralizovaných a oxidem uhličitým vysoce prosycených minerálních vod. Při inhalaci dochází k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, k vykašlávání hlenů a otužování sliznic. Minerální vody také příznivě ovlivňují obranyschopnost ve smyslu prevence rýmy, zánětů dutin, horních cest dýchacích, zánětů průdušek, zápalů plic a jsou vhodné i po nosních operacích,“ uvádí MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben společnosti Lázně Luhačovice, a. s.

Při inhalaci dochází k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, k vykašlávání hlenů a otužování sliznic
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Při inhalaci dochází k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, k vykašlávání hlenů a otužování sliznic

Pacienti, kteří se s astmatem v lázních léčí, dochází také na skupinovou nebo individuální tělesnou výchovu, která je zaměřena především na dechová cvičení. Součástí dechové rehabilitace je respirační fyzioterapie, měkké a mobilizační techniky a pohybový trénink.

„Cílem dechové rehabilitace je zlepšit ventilační parametry, aktivovat dýchací svaly, ovlivnit dechový stereotyp, zlepšit mobilitu hrudníku a zvýšit fyzickou kondici. Aktivní dechové techniky, které jsou součástí respirační fyzioterapie, pomáhají ke zlepšení průchodnosti dýchacích cest, snížení bronchiální obstrukce, zlepšení vykašlávání hlenů a posílení výdechových a vdechových svalů,“ vysvětluje MUDr. Jana Rydlová z Lázní Luhačovice, a. s. V rámci rehabilitací děti absolvují také relaxační techniky a úlevové polohy, které jim při dechových potížích pomáhají také.

V rámci rehabilitací děti absolvují relaxační techniky a úlevové polohy, které jim při dechových potížích pomáhají
V rámci rehabilitací děti absolvují relaxační techniky a úlevové polohy, které jim při dechových potížích pomáhají (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Součástí dechové rehabilitace je respirační fyzioterapie, měkké a mobilizační techniky a pohybový trénink
Součástí dechové rehabilitace je respirační fyzioterapie, měkké a mobilizační techniky a pohybový trénink (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)

Když kůže svědí…

Některé děti se potýkají se silným atopickým ekzémem, s jehož léčbou je spojeno působení oxidu uhličitého ve formě uhličitých koupelí. Vazodilatace, neboli rozšíření cév, a změny pH kůže a podkoží vedou u ekzematiků při uhličité koupeli ke zmírnění zánětu a svědění. „U dětí s atopickou dermatitidou věnujeme pozornost také dechové rehabilitaci, prevenci vadného držení těla, posílení oslabených a uvolnění hypertonických svalů, protože se toto onemocnění často pojí s astmatem nebo jinými respiračními nemocemi,“ popisuje MUDr. Jana Rydlová. Doprovodné příznaky tedy u svých dětí neberte na lehkou váhu a raději vše proberte se svým pediatrem.

Cílem dechové rehabilitace je zlepšit ventilační parametry
Cílem dechové rehabilitace je zlepšit ventilační parametry (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Doprovodné příznaky u dětí neberte na lehkou váhu a raději vše proberte s pediatrem
Doprovodné příznaky u dětí neberte na lehkou váhu a raději vše proberte s pediatrem (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)

Obezita, strašák nejednoho rodiče

Nadměrné zatížení kostí, kloubů i cévního systému. To vše způsobují kila navíc. Obezita s sebou nese zvýšené riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, ischemické choroby srdeční a nádorových onemocnění v pozdějším věku. Základem lázeňské léčby je tak pohybový a dietní režim s využitím procedur s přírodním léčivým zdrojem.

„Při pitné kúře luhačovické vody typu Vincentky vede obsah solí k urychlenému rozpouštění hlenu v žaludku a ve střevech, podpoře sekrece žluči, a k povzbudivému účinku na zevní vylučování slinivky břišní. Uhličité koupele, které jsou u dětí velmi oblíbené, zase účinně působí zejména na srdce a cévy,“ uvádí MUDr. Jana Rydlová z Lázní Luhačovice, a. s. Aby byla léčba opravdu účinná, musí spolupracovat a upravit svůj životní styl nejen dítě, ale i celá rodina!

Dětská léčba, zaměřená na dechová cvičení
i (Zdroj: Lázně Luhačovice, a.s.)
Dětská léčba, zaměřená na dechová cvičení

Jak je to se stravou dětí v lázních?

Dietní léčba u dětí s obezitou vychází ze zásad racionální výživy s důrazem na omezení živočišných tuků, dostatek ovoce a zeleniny – nejlépe v syrovém stavu – a pravidelné zařazování pokrmů z ryb. Vylučují se smažené a tučné pokrmy, nezařazují se sladká jídla a preferují se přírodně upravené formy jídel, tedy dušení, vaření a příprava na páře.

Stravu dětem podáváme šestkrát denně v pravidelných intervalech a samozřejmě dbáme na pitný režim ve formě čisté vody či neslazených nápojů. Samozřejmostí jsou pohovory s nutričním terapeutem. Děti a rodiče také domů dostanou vzorové jídelní lístky a edukační materiály. U astmatiků a dětí s atopickým ekzémem je dietní režim řešen individuálně, podle potravinových alergií.

Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a. s.

Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce