reklama

10 tipů jak se nezbláznit z návratu po dovolené zpátky do pracovního procesu

Užívali jste si letní dovolenou a nyní je tu návrat do práce a do kolotoče každodenních starostí. Stačí pouhý jeden den v procesu a vy máte pocit, jako byste snad ani nikde nebyli. Poradíme vám, jak si co nejdéle uchovat vzpomínky na krásné chvíle vaší dovolené. Sepsali jsme 10 tipů, jak vše hravě zvládnout.

Jak si uchovat zrelaxovanou mysl z dovolené co nejdéle? Jednoduše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Nepodceňujte přípravu

Není nic horšího, než celou dovolenou myslet na resty, které musíme hned po návratu do práce dodělat. Proto si vyčleňte pár dní a prostě „ukliďte stůl“. Napište si seznam úkolů, které musíte dořešit i těch, které ještě chvilku počkají. Tím si vše sesumírujete, zaúkolujete zastupující kolegy a po návratu nebudete tápat a marně lovit v mysli, na co se vrhnout jako první.

2. Nastavte si mailovou schránku na „out of office“

Každý chápe, že jste na dovolené a je potřeba to klientům a obchodním partnerům říct. Pověřte svého zástupce na dobu vaší nepřítomnosti, který bude řešit urgentní záležitosti. Jeho kontakt uveďte v oznámení o nepřítomnosti v kanceláři. Maily vám samozřejmě budou chodit i v průběhu dovolené, ale nenechte se rozhodit. Teď je čas na odpočinek, vše se vyřeší později.

3. Jeden den navíc dělá zázraky

Přiletět z dovolené večer, do postele se dostat v noci a hned vstávat na budík, je opravdu pro silné povahy. Již při plánování volna, si připočítejte jeden den na víc, který vám pomůže se zorientovat v realitě. Pusťte si oblíbenou muziku a vrhněte se na praní a vybalování věcí, naplňte ledničku, pokliďte doma a teprve pak se vrhněte do pracovního procesu.

Do pracovního procesu senaskakujte okamžitě po návratu z dovolení, nejdříve se aklimatizujte
Do pracovního procesu senaskakujte okamžitě po návratu z dovolení, nejdříve se aklimatizujte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

4. Nadopujte tělo

Na dovolené platí vždy jiný režim, a i když odpočíváme, tělo je kolikrát po návratu tak unavené, že bychom potřebovali další relax. Zaměřte se proto na dostatečný přísun vitamínů, minerálů a antioxidantů. Připravte si smoothie z čerstvé zeleniny, bylinkové čaje a dostatek ovoce. Uvidíte, že tělo najednou dostane novou sílu a vše budete zvládat snadněji.

5. Zklidněte mysl a udělejte si pro sebe čas

Pokud se stále nemůžete dostat do pracovního režimu a tělo stávkuje, zajděte někam na masáž, zameditujte si nebo navštivte Bemer terapii. Tato terapie je vědecky ověřená lékařská metoda, díky které se tělo rychleji zregeneruje, podpoří se lymfatický systém, rozproudí krevní oběh a budete se cítit jako znovuzrozená.

6. Zjistěte, co je potřeba

Po každé dovolené se nabalí spousty povinností a kolikrát nevíme, do čeho se pustit dřív. V klidu si sedněte, sestavte si seznam všech úkolů a přiřaďte k nim priority. Každý hotový bod si pečlivě odškrtněte a zjistíte, že nakonec vše zvládnete. Pro psychiku není nic lepšího, než pohled na to, jak nám povinnosti ubývají.

7. Hlavně v klidu

I když máme kolikrát první den v práci pocit, že se vše spiklo proti nám, není tomu tak. Jednejte v klidu, obejděte kolegy a zeptejte se, co se za dobu vaší nepřítomnosti stalo. Vyřiďte papíry, které se vám nakupily na stole a zorientujte se. Po práci si zajděte s kamarádkou na kávu a trochu si odpočiňte – můžete si to dovolit, protože doma máte již vypráno a vybaleno.

8. První dny si plánujte volnější

Je jasné, že ne vždy to jde. Ale pokud jste trochu pány svého času, zkuste si naplánovat první dny trochu volnější. Vyhněte se složitým obchodním jednáním  a spíš se zaměřte na menší úkoly. Tak se dostanete rychleji do svého tempa. Postupné zapojování mozku na plné obrátky příznivě napomáhá k přechodu z dovolenkového režimu do toho běžného.

Pracovat začínejte pozvolna
Pracovat začínejte pozvolna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

9. Buďte na sebe hodní a pokračujte v rozmazlování

Na dovolené kolikrát vyzkoušíme jógu, zajdeme na masáž, zvykneme si každé ráno zaplavat nebo se pořádně snídat. Nepřestávejte s tím ani po návratu! Nejenom, že se vždy vrátíte ve vzpomínkách k dovolenkovým dnům, ale naučíte se odpočívat a trochu se rozmazlovat.

10. Těšte se na další relax

Když se na něco těšíme, je to vždycky dobře. Proto si naplánujte wellness víkend s kamarádkami nebo prodloužený víkend v přírodě. I pár dní aktivního volna vám zajisté udělá dobře a naberete sílu na podzimní dny.

Zdroj informací: Dana Hodanová, www.studiodanah.cz; mojezdravi.cz

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce