Ostropestřec pro detox organismu je velmi oblíbený už řadu let. Velmi účinně pomáhá pročistit zanesená játra a žlučník. Sáhněte po něm nejen na jaře, ale i kdykoliv přes rok nebo po fyzickém či psychickém vypětí. Vaše tělo se vám odmění lepší imunitou a dobrou náladou. Navíc si umí poradit i se záněty a zmatenou menstruací.
Léčivé účinky ostropestřce mariánského (Silybum marianum) byly známé už ve staré antice. Nejvíce se využíval a i dnes využívá pro blahodárné účinky na regeneraci a očistu jater. Dalším v pořadí, koho umí vzít v pozitivním smyslu do parády, je váš žlučník. Jakmile máte totiž potíže se žlučníkem, jsou rozhodně oslabená a ohrožená i játra. Pokud se tedy často rozčilujete, jste pod tlakem nebo prožíváte dlouhodobý stres, detox pomocí ostropestřce je pro vás to pravé ořechové.
Čaj pro silný detox organismu – ostropestřec
Čaj se nejčastěji připravuje ze semen. Nejdříve semena rozdrťte například v hmoždíři, nebo namelte elektrickým mlýnkem. Vždy si připravujte čerstvou směs těsně před zalitím, protože olej obsažený v plodech rychle žlukne. Lžičku nadrcených či namletých semen zalijte horkou vodou, nechte vylouhovat a popíjejte po douškách jako běžný bylinný čaj.
V lidovém léčitelství se čaj připravuje také z listů nebo kořene: 50 g listů ostropestřce vařte 3 minuty v 0,5 l vody. Poté odvar sceďte a popíjejte celý den po malých douškách. Pomáhá při žloutence, žlučníkových kamenech a zánětu plic. Odvar z kořene ocení ženy při potížích s nepravidelnou menstruací nebo intimních zánětech, zejména při bílém výtoku: 10 g kořene vařte 10 minut v 0,5 l vody, pak sceďte a užívejte stejně jako odvar z listů.
Na trhu najdete i velmi kvalitní oleje připravené ze semen rostliny ostropestřce. Můžete je použít při dochucení čerstvého zeleninového salátu, nebo je užívat přímo po lžičkách a už jen zapít dostatečným množstvím čisté vody. I když se jedná o olej, má velmi jemnou chuť s lehkou oříškovou příchutí. Denní doporučená dávka je 1-2 čajové lžičky a tuto dávku nepřekračujte. Olej můžete užívat až jeden měsíc, pak si udělejte 14 dní až měsíc přestávku. Pro klasickou očistu a detox by měla stačit jedna měsíční kůra 2-3× ročně.
Zdravá snídaně se semínky vám dodá energii navíc
Ostropestřec se dá užívat i přímo, stačí semínka rozžvýkat, aby se uvolnil léčivý olej, a sníst je v podstatě bez dalších úprav. Mnohem elegantnější je ale nadrcená semena přisypat do smoothie, jogurtu nebo ovesné kaše. Připravte si svou oblíbenou svačinu a semínka do ní jednoduše přidejte. Nezapomeňte, že musí být rozdrcená nebo namletá, ale další úpravu už nepotřebují.
Kromě detoxikačních účinků na játra a žlučník, má ostropestřec mariánský schopnost utlumovat migrény a závratě, pomáhá při onemocněních srdečního systému, upravuje krevní tlak, celkově posiluje organismus, zmírňuje a léčí alergické potíže, jako je kopřivka nebo senná rýma, pomáhá při astmatických záchvatech a dokáže odstranit nebo alespoň hodně zmírnit nevolnosti při cestování. Doporučuje se také při chemoterapii a dalších nemocech, kde jsou játra a tělo zatížené dlouhodobou náročnou léčbou.
O užívání při dlouhodobých a vážných nemocech vždy informujte také svého lékaře. Při vysokém krevním tlaku a těhotenství se užívání nedoporučuje, raději se nejdříve poraďte se svým lékařem nebo v lékárně.
Zdroj informací: mojemedicina.cz; abecedazdravi.cz; Valdemar Grešík: Léčivé rostliny
Publikováno: 3. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná