Bylinky sbíraly už naše babičky, které tak činily se železnou pravidelností. Víte, jaké bylinky je vhodné v září nasbírat, které jejich části jsou v tuto dobu nejlepší? Poradíme, na které bylinky nezapomenout, jak je správně usušit a skladovat a k čemu je posléze využít.
Sběr bylinek má svá pravidla, která je vhodné dodržet. Bylinky sbírejte v místech, kde je minimální znečištění. Vyhněte se okolí domů, skládek nebo příkopům, loukám a polím u silnic. Nevhodné je sbírat byliny i ve velkých městech. Sbírejte bylinky v množství, které spotřebujete. Buďte k přírodě šetrní. Určitě je nesbírejte v národních parcích nebo chráněných územích. Sbírejte jen ty, co znáte, pomoci vám může herbář nebo aplikace v mobilním telefonu.
Ideální dobou je dopoledne za hezkého a suchého počasí. Pozor na ranní rosu. Rostlina pro sběr musí být zdravá a neplesnivá. Nasbírané části se suší v tenkých vrstvách na bílém papíru nejlépe na sítu v suchém a vzdušném prostředí. Některé druhy je vhodné sušit zavěšené ve svazcích. Správně usušená bylinka voní, je křehká a šustí mezi prsty.
Kořen
Usušený kořen čekanky obecné je vhodný při problémech se zácpou, nechutenstvím, při žlučových a ledvinových kamenech, ale i při zánětech močového měchýře nebo ledvin. Je vhodný i při nechutenství nebo onemocnění jater. Užívá se čaj nebo odvar na zevní použití. Pro čekanku je charakteristický modrý květ a kulovitý kořen, dorůstá do výšky 1 m. Rostlina roste v okolí luk, lesů, strání nebo polí.
Kořen kostivalu lékařského se výborně hodí na chronická onemocnění kloubů a kostí, na záněty svalů nebo při křečových žilách. Užívá se ve formě odvaru, masti, tinktury nebo oleje. Čaj lze užívat maximálně 2 týdny. Celá rostlina je drsně chlupatá, dorůstá do výšky 1 m a má růžovofialové květy. Roste u rybníků, na březích potoků, ale i na vlhčích loukách.
Kořen křenu selského je vhodný při problémech se zažíváním, má antibakteriální a antiseptické účinky. Užívá se při zánětech močového ústrojí a také se inhaluje. Užívá se čaj nebo odvar. Charakteristické jsou eliptické zelené listy a dlouhý kořen, který dorůstá do délky 150 cm. Roste všude, kde je dostatek slunečního svitu nebo v polostínu a potřebuje výživnou půdu.
Kořen smetánky lékařské se skvěle hodí na onemocnění jater nebo žlučníku, při ledvinových kamenech, zácpě nebo zánětech střev. Užívá se především odvar. Velmi odolná rostlina s charakteristickými žlutými květy roste na loukách, polích, stráních nebo zahradách.
Plod
Plody černého bezu jsou vhodné při onemocněních dýchacích cest, při léčbě migrény nebo nadýmání kdy se užívá čaj. Keř má charakteristické malé tmavě modré plody uspořádané v latách, dorůstá do výšky 3-7 m. Roste na okrajích lesů, pastvin nebo v křovinách.
Plody jeřábu ptačího se skvěle hodí na léčbu revmatismu a jsou zdrojem antioxidantů. Užívá se čaj, který by neměl obsahovat více než 1,5 g plodů. Strom se hojně vyskytuje v lesích, na stráních nebo podél cest a plody mají charakteristické červené zbarvení.
Plody šípkové růže jsou velkým zdrojem vitaminu C a slouží jako prevence různých onemocnění. Užívá se vylouhovaný odvar, pozor, vroucí voda snižuje účinné látky. Keř roste na okrajích lesů a strání, na slunných místech do výšky 1 200 m n. m. Plody jsou červené, vejčitého tvaru a sbírají se před prvním mrazem.
List
List jitrocele kopinatého je výborný při onemocněních dýchacích cest nebo při poruchách trávení. Užívá se ve formě čaje společně s mateřídouškou. Roste na mezích, loukách, slunných stráních, trávnicích i zahradách. Jeho charakteristické dlouhé listy mají kopinatou čepel. Začátek září je poslední možností jeho sběru.
Sušené listy borůvky brusnice nebo ostružiníku křovitého se skvělé hodí na léčbu cukrovky nebo žaludečních potíží. Užívá se čaj. Obě rostliny rostou na pasekách a na světlinách vřesovišť, ostružiník i na okrajích lesů nebo nesekaných loukách.
Květ
Sušený květ heřmánku pravého se užívá na drobná poranění ve formě obkladu nebo jako čaj při zánětech močového ústrojí či průjmech. Roste podél cest a polí a má charakteristické hvězdicovité květy se žlutým středem. Začátek září je poslední možností jejich sběru.
Květy sedmikrásky chudobky se užívají jako obklad při hnisavých zánětech nebo ve formě čaje při plicních onemocněních. Drobná rostlinka s narůžovělými květy se žlutým středem se vyskytuje na loukách, mezích pastvinách nebo zahradách.
Dobře a kvalitně prosušené bylinky skladujte v suchu a teple v místě, kde je šero a proudí vzduch. Vhodný je papírový nebo látkový sáček, ale i uzavíratelná sklenice.
Zdroj informací: purusmeda.cz; bylinkyprovsechny.cz; bylik.cz; lekarna.cz; Bylinkovo.cz
Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská