reklama

Koriandr – bylina pro správné trávení i milostnou touhu

Koriandr je jednou z rostlin, která by neměla v domácí lékárničce chybět. Nejenže se hodí k dochucení nejrůznějších pokrmů, ale využít ho můžete i při trávicích obtížích, při kašli nebo na podporu nervové soustavy. A předci ho využívali i jako afrodisiakum. Vyzkoušejte čaj nebo víno a uvidíte sami.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Koriandr používáme jako zelené koření i sušený. Jeho semena jsou léčivá (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Čaj ze semen koriandru

Dětem bude chutnat čaj ze semen koriandru. Stačí je rozdrtit, například v hmoždíři, vložit jednu polévkovou lžíci do hrnečku a zalít čtvrt litrem horké vody. Nechte asi 15 minut louhovat, slijte a popíjejte.

Koriandrové víno

Pro dospělé bude skvělou medicínou koriandrové víno. Postup je velmi jednoduchý. Semena koriandru opět rozdrťte a nasypejte 3 lžíce do 1 l červeného vína. Pak nechte zhruba 10 dní vyluhovat a užívejte po lžících.

Připravte si semena koriandru, červené víno a horkou vodu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si semena koriandru, červené víno a horkou vodu

Listy koriandru

Koriandrové listy využijete nejen do polévek a všude tam, kde se používá petržel, ale působí i jako skvělá pomůcka na osvěžení dechu. Stačí list chvíli požvýkat. Vojáci listy kdysi používali k zabalení potravin, které se pak déle vydržely – působí totiž antibakteriálně.

Kde se koriandr vzal?

Koriandr je jednoletá bylina, která pochází snad z Asie, možná ze Středomoří, kde se také hojně využívá a dodnes zde roste planě. Používali ho i staří Egypťané, Řekové a Římané. Používal se jako koření, k dochucení vín a výrobě léčivých směsí. Byl známý nejenom jako lék na problémy s trávením, ale také pro své afrodiziakální účinky.

Koriandr má mnoho příznivých účinků na lidský organismus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koriandr má mnoho příznivých účinků na lidský organismus

Účinky koriandru na lidský organismus

Koriandr má mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Najdete v něm velké množství vitaminu K, pak také vitaminy A, B i C. Z minerálů obsahuje mangan, železo a draslík.

  • působí příznivě na správné fungování trávicí soustavy – v případě zažívacích potíží, při nadýmání, křečích i kolikách
  • má pozitivní vliv také na nervovou soustavu, kterou povzbuzuje. Už ve středověku věřili, že posiluje paměť
  • užívat ho můžete také k udržení správné funkce dýchací soustavy

Koriandr v kuchyni

V kuchyni můžete koriandr použít do jakéhokoli jídla s masem, hodí se ale také do různých omáček a polévek, používá se i při vaření určitých druhů piva a je hlavní součástí koření, které dává vznik chuti ginu. Neobvyklou chuť dodá i sladkým pokrmům. Běžně ho už možná používáte, ani o tom nevíte – je součástí koření kari či garam masala i dalších směsí.

Hodí se pro sladkou i slanou kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodí se pro sladkou i slanou kuchyni

Vypěstujte si ho doma

Koriandr si jednoduše vypěstujete i doma v truhlíku za oknem i v záhonku. Je to nenáročná bylinka, která se vysévá po zmrzlých (tj. zhruba v polovině května) do záhonů, případně si ji můžete i předpěstovat v květináčích už od března. Listy můžete využívat poměrně brzy, semena se pak sklízejí až v průběhu srpna. Musíte najít vhodnou chvíli, kdy už jsou hnědá, ale ještě sama nevypadávají.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkovyraj.cz

Publikováno: 31. 8. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová