reklama

Tato rostlina vítězů vám přinese štěstí a uleví od bolesti

Vavřínový olej může být zázrak nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce. Vavřín (u nás zvaný bobkový list kvůli podobě svých plodů) je od pradávna známý jako léčivá rostlina. Olej si jednoduše vyrobíte doma a při bolestech kloubů a svalů budete připraveni.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zázračný vavřínový olej si jednoduše vyrobte doma (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na vavřínový olej si připravte:

  • 30 sušených bobkových listů
  • ½ l obyčejného kuchyňského oleje
  • uzavíratelnou sklenici
Připravte si všechny suroviny na vavřínový olej
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si všechny suroviny na vavřínový olej

Postup na výrobu vavřínového oleje je velmi jednoduchý. Sušené bobkové listy nadrťte. Můžete je nalámat v ruce nebo k tomu použijte mixér či hmoždíř, zkrátka to, co máte zrovna po ruce. Nadrcené listy vložte do sklenice, zalijte rostlinným olejem a uzavřete. Nechte macerovat asi 2 týdny. Potom olej přeceďte. V uzavíratelné sklenici skladujte v chladu, tedy nejlépe v ledničce. Používat ho můžete k masážím, do koupele, ale i vnitřně. Měl by pomoci s nechutenstvím a podporou trávení. Jednoduše ho použijte místo obyčejného oleje.

Tip:

Místo obyčejného kuchyňského oleje můžete použít i oleje speciální. Může jít o olej mandlový, jojobový i další. Můžete jimi řešit specifické požadavky pokožky.

Účinky vavřínového oleje

Vavřín vznešený, jehož sušené listy nazýváme bobkové a používáme je při vaření a zavařování, je stálezelený keř, který můžete s přehledem pěstovat doma. Krom toho, že jím dochutíte pokrmy, ho můžete využít i při některých zdravotních problémech. Ve starém Římě lidé také věřili, že přináší štěstí a slávu.

Vavřín pomáhá při různých obtížích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vavřín pomáhá při různých obtížích

Co vavřín obsahuje a jak působí?

Vavřín obsahuje velké množství silic, také hořčiny a alkaloidy. Podporuje tak trávicí soustavu při vnitřním užívání. Stejně tak může být účinný při kašli a nachlazení. Ve vyrobeném masážním oleji ho využijete při revmatismu, artritidě a pomoci může i ve chvíli, kdy vás budou bolet namožené svaly a klouby.

Pozor na konzumaci příliš velkého množství! Pokud ho užijete více, může se vám zvýšit krevní tlak, zrychlit tep a může dojít ke zvracení.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 16. 7. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová