reklama

Novoroční dárky pro štěstí: Kominíček, prasátko i čtyřlístek

Na prahu Nového roku si vnad všichni vzájemně přejeme hodně štěstí. A abychom si toto přání alespoň trochu pojistili, přidáváme malý dárek. Může to být podkova, rybí šupinka, kominíček nebo malé, růžové či zlaté prasátko. Stejně činili dokonce už staří Keltové i Germáni. I oni věřili, že jim podobné amulety zajistí štěstí, zdraví i hojnou úrodu. A v jaký symbol štěstí věříte vy?

Většina symbolů štěstí pochází už od starých Keltů, jiné k nám přišly z dalekého Východu. Můžete tvrdit, že v žádný nevěříte, ale je mnohem jistější, nějaký ten amulet pro štěstí raději vlastnit. A největší sílu má ten darovaný!

Čtyřlístek

Někdo tvrdí, že tento, ve skutečnosti omyl přírody, nosí štěstí, jen pokud ho najdete náhodou, jiný věří jenom ve čtyřlístek darovaný. Čtyřlístek vás má ochraňovat před vším zlým, proto se dříve dával pod polštář i zakopával pod práh domu. Čtyři lístky prý symbolizují naději, víru, štěstí a lásku.

Celá kytička štěstí
i (Zdroj: pixabay.com)
Celá kytička štěstí

Podkova

Již staří Keltové věřili v sílu staré podkovy, ale jako symbol štěstí ji prý vnímali i staří Římané a od středověku i Arabové. Podkova zavěšená nad vchodem by měla odhánět z domu zlé duchy. A víte, že podkova by měla být zavěšena obráceně, než ji většinou vídáme, tedy ve tvaru písmena U? Prý proto, aby se v podkově udrželo štěstí.

Hlavně správně zavěsit!
i (Zdroj: pixabay.com)
Hlavně správně zavěsit!

Prasátko

Pěkně vykrmené prasátko symbolizuje štěstí již od středověku. Už tehdy dostával nejhorší účastník turnaje prasátko pro štěstí v příštím utkání. I na hracích kartách se objevovalo prasátko, jako tzv. žolík. A proč zrovna prasátko? Někdo tvrdí, že proto, protože tím, jak ryje rypákem v zemi, připomíná hledače pokladů. Ale možná je to prostě symbol blahobytu a plodnosti, podle starých Germánů.

Tradiční a oblíbené prasátko
i (Zdroj: pixabay.com)
Tradiční a oblíbené prasátko

Slon

Sošky slonů jsou oblíbené především v Asii, kde jsou tato zvířata uctívána pro svou sílu i chytrost. Štěstí však přináší pouze sloni s chobotem zvednutým nahoru!

Králičí pacička

Králíci byli odjakživa považování za velmi plodná zvířata, proto jejich pacičku nosily u sebe hlavně ženy, které si přály otěhotnět. Keltové je považovali za zvířata, která měla přístup k bohům, proto prý přinášela štěstí.

Kominíček

Kominík nosí štěstí prý od té doby, kdy anglického krále Jiřího, pod kterým se splašil kůň, zachránil právě kominík, který rozdivočelého koně zkrotil. 

Kominíček bez sazí
i (Zdroj: pixabay.com)
Kominíček bez sazí

Pavouk

Zvíře, kterého se mnoho lidí bojí nebo štítí, je v mnoha zemích považováno za symbol štěstí. Nemělo by se zabíjet, ani vyhánět z domu, právě proto, abyste si nevyhnali z domu štěstí!

Kapří šupina

Šupiny připomínají svým tvarem peníze, a proto šupiny ze štědrovečerního kapra mají přinést dostatek peněz a bohatství v příštím roce.

Publikováno: 20. 12. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.