Trápí vás chronické dýchací potíže? Anebo se potýkáte s problémy s pohybovým aparátem či trávicí soustavou? Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Napovíme, jak si pobyt zařídit, na jak dlouho, a čím lázně pomáhají.
Krok za krokem
Pokud chcete využít lázeňský pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou, nejprve navštivte svého obvodního lékaře a domluvte si s ním možnosti pro poskytnutí léčebného pobytu v lázních. Nenechte se ale odbýt! Léčebný pobyt můžete využít například s vleklými dýchacími potížemi, ať už se jedná o postcovidový syndrom, chronické astma, komplikovaný zánět plic, anebo po operaci dýchacích cest.
Stejně tak mohou lázně pomoci s nemocemi trávicího a pohybového ústrojí anebo třeba onkologickými nemocemi. U pooperačních léčebných pobytů si pohlídejte termín, do kdy máte od operace nárok na lázeňskou péči. Většinou se jedná o šest měsíců. Po jejím uplynutí, totiž tento nárok ztrácíte.
Doporučení odborného lékaře, u kterého své zdravotní potíže řešíte, je pak pro schválení pobytu velkou výhodou. Jeho doporučení do lázní je většinou rozhodující a pro obvodního lékaře velkou pomocí v argumentaci v návrhu pro pojišťovnu.
Indikační seznam je veřejně dostupný, zpravidla na webových stránkách lázní. Návrh na lázeňskou péči ještě musí schválit zdravotní pojišťovna. Jakmile je schválen, jeho platnost je tři měsíce, do té doby je tedy třeba do lázní nastoupit. V případě dětských pacientů má návrh platnost půl roku.
Délka pobytu
Komplexní léčebné pobyty, kdy je zdravotní pojišťovnou plně hrazené ubytování, strava i léčba, trvají tři nebo čtyři týdny. U příspěvkové léčby, kdy pojišťovna hradí jen léčení, to mohou být i dva týdny. Čtrnáct dní je opravdu minimum, aby měl lázeňský pobyt léčebný efekt. Jako ideální se jeví čtyři týdny a má to své opodstatnění. Lázeňský pobyt je totiž ucelený ozdravný proces, kdy se první týden člověk aklimatizuje, druhý se organismus vyrovnává s procesy, které se procedurami spustily, a od třetího týdne dochází opravdu k léčbě.
A kolik procedur vás během pobytu v lázních čeká? Určitě zapomeňte na mýtus, že čím víc procedur za den, tím větší účinek. V rámci komplexní péče má pacient hrazeny od pojišťovny tři procedury denně. A lidskému organismu to bohatě stačí. Na rozdíl od délky pobytu, v tomto případě totiž rozhodně platí, že méně je více, protože i odpočinek a klid je v rámci lázeňského pobytu důležitý!
Pokud už teď tušíte, že by vás nakupená práce po návratu z čtyřtýdenního pobytu zdolala, lázně můžete navštívit i na kratší dobu. Zvolit si můžete například balíček Týden pro zdraví, kde vás budou čekat dvě procedury denně. Pokud plánujete dovolenou po Česku, pak se může hodit spíše relaxační týdenní pobyt s příznačným názvem Lázeňská dovolená. Tyto krátké pobyty však zdravotní pojišťovna neproplácí, můžete je tedy využít jako tak zvaní samoplátci.
Slovo odborníka: Léčebné účinky lázeňských procedur
„Podstatné je, že v lázních jde o léčení přírodní cestou, bez léků a kortikoidů, za to za využití přírodního léčivého zdroje. V Luhačovicích je to přírodní minerální voda s originálním chemickým složením minerálů a dalších látek jako například jód nebo oxid uhličitý a další, nebo také teplé termální vody a rašeliny, slatiny a bahna. Léčba je navíc doplněna o vytrvalostní tréninky a respirační fyzioterapii, které jsou velmi důležité, protože zlepšují nejen funkce dýchacího ústrojí, ale jsou prospěšná i pro celkovou tělesnou výkonnost a odolnost,“ popisuje primář MUDr. Jiří Hnátek.
Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a.s.
Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce