Vánocům sluší noblesa. Malé opáčko, než usednete ke štědrovečernímu stolu

Doba se sice od časů Gutha-Jarkovského významně změnila, a i když se dnes na přísná pravidla slušného chování moc nehraje, přece jen není na škodu si je připomenout. Vánoční čas je na to jako stvořený pro noblesu. Možná namítnete, že vy se u stolu přece chovat umíte. Určitě, o tom nikdo nepochybuje, ale i tak si některá základní pravidla nezaškodí zopakovat.

Vánocům sluší noblesa: u stolu

K prostřenému stolu si sedněte bez hluku, ne těsně ke kraji. Po celou dobu jídla nechte ruce nad stolem, nebo je lehce položte na okraj – ovšem bez loktů! Hlava je volně skloněna, sousta se donášejí k ústům, nikoli naopak.  Mlaskání, srkání, ochlazování jídla foukáním, hlasité cinkání příborem o talíř, mluvení s plnými ústy a jakákoliv hlučnost jsou u prostřené tabule nepřípustné a neomluvitelné.

Vánocům sluší noblesa: příbor

Lžíce se drží palcem nahoru a polévka se nabírá směrem k sobě. Lžíce se nevkládá celá do úst, nýbrž jen její užší část, větší sousta se v polévce krájejí lžící, nikdy nožem. Lžíce se po dojedení ukládá do talíře rukojetí vpravo. Nůž a vidličku držte tak, abyste v ruce svírali horní dvě třetiny rukojeti. Uchopte je jako tužku, zápěstí by se nemělo dotýkat stolu. Nůž se nemá vzdalovat od talíře, vidlička se zvedá k ústům hřbetem nahoru, pokud jí nenabíráte sypké potraviny. Nůž nepatří nejen do polévky, ale ani do úst.

Vánocům sluší noblesa
Vánocům sluší noblesa (Zdroj: archiv redakce)

Vánocům sluší noblesa: ubrousek

Látkový ubrousek si položte do klína, nikdy jej nezastrkávejte za límec nebo za pásek. Zlehka si jím otřete ústa před napitím a po jídle, zůstává však na klíně při všech chodech včetně zákusku. Po jídle ho položte volně na stůl. Naopak papírový ubrousek na kolena nedávejte, po jídle ho lehce zmačkejte a odložte na talíř.

Vánocům sluší noblesa: přípitek

Slavnostní přípitek s přiťuknutím je tradice. Sklenice držte za stopku a dívejte se přítomným do očí. Ťuká se pouze s vínem a sektem, sklenku s tvrdým alkoholem, koktejlem, aperitivem nebo pivem pouze pozvedněte. Abstinenti a děti si však mohou s nealkoholickými nápoji přiťuknout.

Vánocům sluší noblesa: co na sebe

Ke svátečně prostřenému stolu přijďte čistí a upravení. Vánoce jsou tradiční rodinná záležitost, zvláště pak Štědrý večer. Jistá konzervativnost v oblékání má v tento den své opodstatnění. Tím, že si obléknete honosnější oblečení, než které nosíte běžně, dáváte najevo, že vám na této chvíli, a především lidech kolem stolu opravdu záleží. 

Související k tématu