reklama

Tato tinktura uleví od bolesti a osvěží dech. Její výroba je jednoduchá

Na tento hřebíček kladívko potřebovat nebudeme. Jde totiž o známé koření, které vzniká sušením dosud nerozkvetlého poupěte stromu zvaného hřebíčkovec vonný. Exotický strom pochází z Moluckých ostrovů a není to žádný stromeček, ale jde o poměrně vzrostlý stálezelený strom dorůstající výšky až 20 m.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hřebíček není dobrý pouze do kuchyně, pomůže vám i se zuby (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Hřebíček a jeho léčivé účinky

Hřebíček má příjemnou nasládlou chuť, která přechází do hořké. Oceníte ho nejen v kuchyni, ale také v domácí lékárně. Má lokálně anestetické a dezinfekční účinky, i proto se hojně používá v zubním lékařství. To znamená, že úplně přírodní cestou dokáže tlumit bolest zubů nebo dásní při paradentóze. Použít ho můžete celý, kdy ho vložíte do úst a budete ho žvýkat (získáte tím svěží dech a zdravé dásně) nebo si z něj můžete snadným způsobem vyrobit tinkturu.

Hřebíček je nejen skvělým kořením, má i mocné dezinfekční a anestetické účinky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hřebíček je nejen skvělým kořením, má i mocné dezinfekční a anestetické účinky

Jak si vyrobit hřebíčkovou tinkturu

Na výrobu hřebíčkové tinktury potřebujete hrst čerstvého sušeného hřebíčku, který zalijete 500 ml lihu. Mějte na paměti to, že čím více má procent alkoholu, tím lépe.

Pečlivě uzavřenou láhev s naloženým hřebíčkem nechte v temnu minimálně po dobu 14 dnů. Hřebíček se po tu dobu bude v alkoholu pěkně louhovat. A když je tinktura hotová, stačí, když si vezmete smotek vaty, sterilní gázy nebo alespoň čistý papírový kapesníček a po namočení v tinktuře ho přiložíte na bolavý zub či dáseň.

Ústní vodu si pak vyrobíte snadno z hřebíčkové tinktury
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ústní vodu si pak vyrobíte snadno z hřebíčkové tinktury

Ústní voda z hřebíčku

Z hřebíčkové tinktury si můžete velmi snadno vyrobit i dezinfekční ústní vodu. Ta vám pak zbaví ústa bakterií i zubního plaku. Vyrobíte si ji velmi snadno tak, že 1 polévkovou lžíci hřebíčkové tinktury si rozmícháte ve 100 ml čisté vody.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; mojezdravi.cz

Publikováno: 8. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.