Na tento hřebíček kladívko potřebovat nebudeme. Jde totiž o známé koření, které vzniká sušením dosud nerozkvetlého poupěte stromu zvaného hřebíčkovec vonný. Exotický strom pochází z Moluckých ostrovů a není to žádný stromeček, ale jde o poměrně vzrostlý stálezelený strom dorůstající výšky až 20 m.
Hřebíček a jeho léčivé účinky
Hřebíček má příjemnou nasládlou chuť, která přechází do hořké. Oceníte ho nejen v kuchyni, ale také v domácí lékárně. Má lokálně anestetické a dezinfekční účinky, i proto se hojně používá v zubním lékařství. To znamená, že úplně přírodní cestou dokáže tlumit bolest zubů nebo dásní při paradentóze. Použít ho můžete celý, kdy ho vložíte do úst a budete ho žvýkat (získáte tím svěží dech a zdravé dásně) nebo si z něj můžete snadným způsobem vyrobit tinkturu.
Jak si vyrobit hřebíčkovou tinkturu
Na výrobu hřebíčkové tinktury potřebujete hrst čerstvého sušeného hřebíčku, který zalijete 500 ml lihu. Mějte na paměti to, že čím více má procent alkoholu, tím lépe.
Pečlivě uzavřenou láhev s naloženým hřebíčkem nechte v temnu minimálně po dobu 14 dnů. Hřebíček se po tu dobu bude v alkoholu pěkně louhovat. A když je tinktura hotová, stačí, když si vezmete smotek vaty, sterilní gázy nebo alespoň čistý papírový kapesníček a po namočení v tinktuře ho přiložíte na bolavý zub či dáseň.
Ústní voda z hřebíčku
Z hřebíčkové tinktury si můžete velmi snadno vyrobit i dezinfekční ústní vodu. Ta vám pak zbaví ústa bakterií i zubního plaku. Vyrobíte si ji velmi snadno tak, že 1 polévkovou lžíci hřebíčkové tinktury si rozmícháte ve 100 ml čisté vody.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; mojezdravi.cz
Publikováno: 8. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová