Vánoce přicházejí a s nimi i doba, kdy si dopřáváme co hrdlo ráčí a nějaká dieta nám může být ukradená. Krátkodobé přejídání se dá tolerovat, ale obžerství čili nestřídmost patří k sedmi smrtelným hříchům, takže pozor. Ale naštěstí v přírodě najdeme dost účinných rostlin, které podporují trávení a dají naše zkažené žaludky zase do normálu.
1. Zeměžluč podporuje trávení
Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) patří k nejstarším léčivkám vůbec, užívá se při chorobách žlučníku a jater, vyhání střevní parazity. Především však podporuje trávicí procesy, vylučování žluči a trávicích šťáv, proto bývá součástí bylinných směsí na trávení. Čaj ze zeměžluče je typický hořkou chutí, která stimuluje trávicí systém a podává se při nechutenství, při pocitu plnosti z jídla nebo při nadýmání. Vnímání její hořké chuti je individuální a nálev z ní může i v krajním případě vyvolávat odpor. Proto dávku byliny je třeba upravit dle citlivosti jedince k hořké chuti. Lepší je užívat zeměžluč formou žaludečního likéru: 60 g zeměžluče, 35 g drcených jalovčinek, 20 g řebříčku,10 g puškvorce a 5 g pelyňku pravého přelijeme 1 litrem vodky a macerujeme dva dny. Potom rozpustíme 250 g cukru v 500 ml studené převařené vody. Macerát a sirup smícháme, scedíme a nalijeme do lahví. Při žaludečních potížích si dáme jednoho panáka.
2. Heřmánek zklidňuje žaludek
Z nasušeného i z čerstvého heřmánku pravého (Matricaria chamomilla) se připravuje čaj, který má zklidňující účinky na celou trávicí soustavu a podporuje žaludeční šťávy. Dvě lžičky květu zalijeme 250 ml vroucí vody a asi 15 minut necháme vyluhovat pod pokličkou. Scedíme. Nápoj se pije teplý při žaludečních křečích, střevních katarech a nadýmání. Pravidelné popíjení heřmánkového čaje napravuje střevní flóru, potíže s trávením a stolicí. Ale dá se pít i jen tak pro chuť a tělu prospívá zejména svými protizánětlivými účinky. Velmi účinná na trávení je heřmánková žaludeční směs, která obsahuje: 10 g květu heřmánku, 30 g oddenku puškvorce, 10 g kmínu, 40 g listů máty peprné a 10 g nati pelyňku. Stačí vzít dvě lžičky směsi, zalít čtvrt litrem vroucí vody a nechat čtvrt hodiny odstát. V případě potřeby pijeme dvakrát denně. Čaj prospívá žaludečním šťávám a celkově dá trávení do pohody.
3. Puškvorec podporuje látkovou výměnu
Puškvorec obecný (Acorus calamus) se aplikuje hlavně při žaludečních potížích, protože podporuje látkovou výměnu, působí příznivě na tvorbu trávicích šťáv, má zklidňující účinek na křečovité bolesti a zároveň působí i dezinfekčně a močopudně. Oddenky puškvorce se suší a potom rozemelou, získaný prášek puškvorce pronikavě voní a chutná hořce. Koření také bývá častou součástí žaludečních likérů. Puškovorec se užívá přímo, kdy se špetka mletého koření zapije sklenicí vody, nebo v bylinných čajových směsích na trávení.
4. Hořec zlepšuje trávení
Hořec žlutý (Gentiana lutea) podporuje trávení, využívá se ve farmacii, v lidovém léčitelství, ale také v potravinářství při výrobě likérů. Většinou se používá v bylinných směsích pro zlepšení trávení.
5. Majoránka pomáhá žaludku
Majoránka zahradní (Origanum majorana) zlepšuje trávení, můžeme si z ní připravit odvar. Stačí svařit jednu lžíci ve 250 ml vody, scedit a vypít bezprostředně po jídle. Jídlo bude naším tělem postupovat mnohem rychleji.
6. Máta zabraňuje nadýmání
Máta peprná (Mentha piperita) má blahodárné účinky na činnost trávicího ústrojí, její silice povzbuzují vylučování trávicích šťáv, zabraňuje nadýmání a podporuje činnost jater, slinivky a žlučníku, které urychlují trávení. Nálev se připravuje klasickým způsobem: dvě lžičky sušené nebo snítku čerstvé máty zalijeme šálkem vroucí vody, necháme krátce vyluhovat a potom scedíme. Čaj se popíjí vlažný. Velmi vhodná je kombinace máty a heřmánku, byliny se vzájemně ideálně doplňují.
7. Bobkový list zrychluje štěpení tuků
Bobkový list (Laurus nobilis) nejen pomáhá při zažívání, ale především zlepšuje a zrychluje štěpení tuků. Čaj z bobkového listu připravme klasickým způsobem. Vezmeme 2–3 sušené nebo čerstvé lístky, zalijeme horkou vodou, necháme 15 minut vyluhovat a potom slijeme. Pijeme dvě deci dvakrát denně.
Prima rady bylinkářů
- Jarmila Podhorná doporučuje kúru z bylin hořce (Gentiana), který podporuje trávení a posiluje organismus při psychické a fyzické únavě, puškvorce, který harmonizuje žaludeční a střevní trakt, čekanky, která stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a peristaltiku střev.
- Hana Jánská preferuje směs heřmánku a máty peprné.
- Vladimír Mazal doporučuje na trávení ájurvédskou směs bylin dlouhý pepř černý pepř a zázvor. Na urychlení trávení spíše špetka se povaří chvíli ve čtvrt litru vody a pak po jídle vypije.
Publikováno: 13. 12. 2017, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková