reklama

Při výběru květin do truhlíků se nebojte experimentovat

Přichází čas na výsadbu květin do truhlíků a jiných venkovních nádob. Pokud si chcete zkrášlit balkon nebo terasu, přinášíme vám pár tipů, jak se může stát z běžných balkonových rostlin úžasná podívaná.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při výsadbě květiny do truhlíků a nádob nakombinujte, vznikne krásná podívaná (Zdroj: Jaromír Malich)

V rámci první výsadby do truhlíků je tradičním tipem využití pelargonií, muškátů. Jsou to nesmírně vděčné, nenáročné a oblíbené rostliny, kterým se daří i v chladnějších oblastech. Potřebují pouze vhodný substrát, nejlépe zahradní zeminu smíchanou s kupovaným substrátem v poměru 1:1.

Aby klasické červené nebo lososově oranžové vzpřímené kultivary úžasně vynikly, nebojte se k nim přidat další druhy s podobnými nároky. Například společná výsadba do větší nádoby se sporýšem (Verbena), který má květy v kombinaci bílé a fialové, a žlutou milion bells. Výhodou je, že tyto rostliny mají prakticky stejné nároky, mají rády sluníčko, teplo a dostatek živin. Jen pozor na přímý déšť, milion bells se pak stávají častým terčem savých škůdců.

Milion bells existují také jako plnokvěté. Máte rádi červenou barvu? Pak si v této barvě zakupte tyto rostliny a nakombinujte je s překrásnou vitálkou, která má spoustu drobných žlutých květů a kvete po celé léto. Naprostou dokonalost vytvoříte tím, pokud tuto dvojici rostlin ještě doplníte například o modrou lobelku šarlatovou.

Kombinace červených milion bells a vitálky se hodí nejen k novostavbě, ale i k chalupě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kombinace červených milion bells a vitálky se hodí nejen k novostavbě, ale i k chalupě

Pokud chcete něco opravdu zajímavého, nebojte se zaexperimentovat. Například společná výsadba okrasných batátů, sporýšů a petunií jde nakombinovat tak, že vytvoříte dokonalé dílo. Batáty jsou pak ve výsadbě jako světlý prvek, střední barevnou linii má sporýš a tmavé jsou petunie. A vzhledem k tomu, že batáty existují i jako červenolisté, nebojte se v dalších nádobách barvy sladit jinak. Uvidíte, že získáte nesmírně atraktivní výsadbu, která se bude líbit nejen vám, ale i drobnému užitečnému hmyzu.

Kombinace batátů, sporýšů a petunií
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kombinace batátů, sporýšů a petunií

Při pěstování nezapomínejte na pravidelnou zálivku, ale nepřelévejte. Také jednou za dva týdny truhlíky přihnojte kombinovaným hnojivem v tyčinkách. Jako pěstební prostředí nikdy nevolte substrát jen kupovaný, protože ten slehává. Stává se tak zamokřeným a problematickým pro zdraví kořenového systému. Dobrou volbou jsou samozávlahové nádoby vybavené ukazatelem hladiny vody v rezervoáru.

Zdro informací: Magazinzahrada.cz

Vyrobte si kaskádovité truhlíky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 5. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.