Bílý cukr rozhodně nepatří mezi nejzdravější potraviny. A pokud máme rádi sladkou chuť, rozhodně se nemusíme spoléhat jenom na cukr. Příroda nabízí spoustu řešení, jak můžeme bílý cukr nahradit. Není to nijak složité, získáme zajímavější chuť a navíc i přidanou hodnotu pro naše zdraví.
Zcela nejlepší náhradou cukru je velmi sladké sušené ovoce a mezi nejlepší druhy patří plody goji, datle a moruše.
Goji
Goji je plodem kustovnice čínské (Lycium chinense). Vhledem jsou to drobné, podlouhlé, jasně oranžovočervené bobule. Stejně jako rajčata, brambory a lilek patří kustovnice do čeledi lilkovitých. V Asii se plody goji jedí po generace v naději, že prodlouží život.
Toto ovoce nabízí vysoké množství bílkovin, vitamínu A, vitamínu C, riboflavinu, draslíku, železa, hořčíku, mědi a zinku. Poskytuje vysokou hladinu mnoha antioxidantů, ale především beta-karotenu a zeaxantinu. Plody goji lze jíst syrové, vařené nebo sušené (jako rozinky), najdeme je v bylinných čajích, džusech, vínech a lécích. Goji určitě patří do zdravého životního stylu a dietního plánu.
Datle
Jsou plody datlovníku pravého (Phoenix dactylifera) či datlové palmy, kde vyrůstají v malých shlucích. Název plodu pochází z řeckého slova daktulos, což znamená prsty. Farmáři sklízejí datle na podzim a začátkem zimy, takže datle obvykle chutnají nejčerstvější v tomto ročním období. Sušené datle jsou ale na trhu po celý rok.
Datle mají vysoký obsah přírodního cukru, mimo to jsou však nabité spoustou živin, což z nich dělá vynikající pochoutku i náhradu cukru. Datle mohou uspokojit chuť na sladké a zároveň poskytnout základní živiny, jako je vitamín B-6 a železo. Kromě toho, že datle skvěle chutnají, obsahují bílkoviny, vitamíny a minerály a mají vysoký obsah vlákniny a draslíku a vlákniny. Mezi další účinné látky patří polyfenoly - antioxidační sloučeniny, které mohou chránit tělo před záněty. Datle obsahují více polyfenolů než většina jiného ovoce a zeleniny.
Mezi nejčastější odrůdy patří Deglet Noor a Medjool. Při nakupování datlí vybíráme ty, které jsou lesklé a nepoškozené. Pozor na datle s kyselou vůní. Jsou velmi tvrdé nebo mají na povrchu krystalický cukr. Tyto příznaky mohou naznačovat, že plod je zkažený. Čerstvé datle vydrží ve vzduchotěsné nádobě v lednici mnoho měsíců a v mrazáku ještě déle.
Moruše
Jsou drobné plody morušovníku (Morus). Nejčastěji se pěstují dva druhy - moruše bílá s bílými plody a moruše černá s plody temně fialovými. Plody jsou menší, vzhledem i velikostí připomínají ostružiny. Každý plod je tvořen souplodím nažek. Strom morušovník je velmi malebný a vyniká dlouhověkostí. Morušovníky můžeme pěstovat i v teplejších oblastech České republiky. Pokud mají chráněné místo, porostou i v méně vhodných podmínkách. Plody vynikají medově sladkou chutí, jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů.
Moruše jsou bohaté na vitamín C, přičemž jeden šálek dodá 51 mg. Strava bohatá na vitamín C může omezit riziko vzniku několika typů rakoviny. Navíc vitamín C hraje důležitou roli při vývoji kolagenu, který poskytuje strukturu mnoha částem vašeho těla, a to včetně kůže, šlach, vazů a kostí. Dostatečný příjem vitamínu C je zásadní pro zdraví kostí.
Moruše jsou také zdrojem flavonoidů, které bojují s volnými radikály (odpovědné za oxidační stres). Moruše jsou také bohaté na fenolové kyseliny, které mohou hrát roli ve všem, od prevence rakoviny po léčbu cukrovky. Plody obsahují i vitamín K, vápník a železo, přičemž tato kombinace je důležitá pro budování silných tkání a kostí. Konzumací moruší si udržujeme zdravé srdce a oči a zároveň hladinu cholesterolu držíme na nízkém stupni.
Jak využít sušené ovoce ke slazení
Všechny zmíněné druhy můžeme velice dobře použít jako náhradu bílého cukru. V první řadě je dobré si ale uvědomit, že je slazení obecně vhodné omezit a zredukovat na udržitelnou formu. Vyvarujeme se slazených nápojů, nesladíme kávu a čaj. Celá řada receptů na moučníky a dezerty obsahuje mnohem větší množství cukru, než je nezbytné.
Na cukr je velmi snadné si vytvořit závislost a odvykání není snadné. Mozek bude volat po cukru, možná budeme pociťovat nervozitu, úzkost, únavu, ale po několika dnech se vše upraví. Bílý cukr nedává žádný užitek, ovocné náhrady cukru ale přinášejí velké množství přidaných hodnot, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, vláknina apod.
Prášek z moruší
Moruše koupíme sušené, případně je ještě velmi šetrně dosušíme v sušičce, poté je na výkonném mixéru rozemeleme na velmi jemný prášek. Vždy skladujeme v suchu a temnu v tmavých sklenicích. Prášek poté můžeme přidávat všude tam, kde potřebujeme sladkou chuť. Při pečení, do kaší, do jogurtu a podobně. Počítáme jen s tím, že sladivost je oproti cukru mírně nižší, a proto budeme muset přidat o něco více. Nejlepší je pokrm ochutnat.
Datle
Naprosto výborným polotovarem z datlí je datlová pasta, můžeme ji koupit nebo ji vyrobit. Při nákupu dáme přednost datlím, které jsou medové, měkké a vždy s peckou. Před přípravou pasty je rozpůlíme, vyjmeme pecku a pomeleme v mlýnku či v mixéru. Nikdy nepřidáváme vodu. Pastu skladujeme v dobře uzavřených sklenicích v lednici. Celé datle nebo pastu poté používáme do smoothies, koktejlů, moučníků, zejména pak do nepečených dortů.
Pokud chceme vylepšit a oživit zeleninový salát sladkou chutí, můžeme do listů přidat na kousíčky nasekané datle. Výsledek překvapí báječnou chutí. V salátu datle velice dobře doplní i sekané ořechy a sýr. Báječným typem pro rychlou a zdravou svačinku plnou energie jsou “energetické kuličky”. Datle smícháme s ořechy, brusinkami, jemně mletými ovesnými vločkami, kokosovými vločkami, lněnými semínky a celou řadou dalších ingrediencí. Poté v prstech tvarujeme kuličky, které na závěr obalíme ve skořici, kakau nebo kokosovém prášku.
Goji
Sušené goji můžeme využívat na mnoho způsobů. Výborné jsou i ve chvíli, kdy máme chuť na sladké. Stačí několik kousků a získáme rozhodně zdravější pochoutku než bonbóny. Goji jsou výborné i na oslazení a dozdobení jogurtů, smoothie bowls a kaší.
O cukru
Cukr se v našich podmínkách nejčastěji získává z cukrové řepy (Beta vulgaris var. altissima). Po sklizni se řepa sváží do cukrovarů, kde se nejprve očistí a vypere. Poté se nařeže na proužky, které se louhují v horké vodě. Vylouhovaná sladká šťáva se dále čistí a filtruje. Posléze se přidává vápno a za působení oxidu uhličitého probíhá neutralizace.
Dále probíhají další filtrace, cezení, vaření, proplachování, krystalizace. Na konci procesu se cukrová hmota suší, třídí a upravuje do frakcí, které známe jako krupice nebo krystal. Chemicky cukr patří mezi disacharidy, je složen převážně z glukózy a v menší míře z fruktózy.
Bílému cukru se kromě návykovosti a vlivu na hladinu cukru v krvi přisuzují i další negativní účinky jako je vznik obezity, rozvoj zubního kazu, cukrovka a také rychlejší stárnutí. Příliš mnoho cukru má vliv i na ztučnění jater a rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.
Zdroj informací: wikipedia.org; medicalnewstoday.com
Vypěstujte si stévii:
Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková