Skořice je oblíbeným kořením, neobejde se bez něj vánoční svařák či štrúdl. Ovšem je také silným antioxidantem, takže posiluje imunitu a nabízí široké spektrum antibiotických účinků. Dnes je skořice poměrně levná, takže nic nebrání tomu, aby se stala součástí jídelníčku i domácí bylinné lékárničky. Se skořicí ale zacházejte jako s lékem, optimální denní dávka by neměla přesáhnout tři gramy!
Proč a jak skořice pomáhá léčit
Skořice je aromatická kůra, která se suší a balí do svitků, tropického skořicovníku (Cinnamomum), který dorůstá až do dvaceti metrů. Skořice obsahuje celou řadu užitečných přírodních látek. Nejvýznamnější z nich je silice, která obsahuje cinnamaldehyd (aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol.
Skořice pomáhá při žaludečních potížích (podporuje trávení, ulevuje při nadýmání, zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá při průjmu). Má antibakteriální a protizánětlivé účinky, při nachlazení ředí hleny. Skořice se dá využít i na koupele a obklady, zahřívá tělo a odstraňuje zplodiny. Zmírňuje zánětlivá onemocnění, což se dobře využívá v případě revmatismu, odstraňuje bolesti svalů a kloubů. Látky obsažené ve skořici pomáhají našemu tělu zbavovat se infekcí, obnovuje poškozené tkáně. Zlepšuje stav celulitidy. Snižuje rizika srdečních onemocnění i hladinu cukru v krvi, a cholesterol. Zlepšuje metabolismus, podporuje činnost mozku. Skořicový olej působí antimykoticky, také se dá skořice využít v případě zápachu úst, dále pomáhá při kvasinkových infekcích. Výzkum se v současnosti zaměřuje na to, jaké jsou účinky skořice na rakovinné bujení, Parkinsovu nemoc, Alzheimera. Látky obsažené ve skořici neutralizují bakterie v pitné vodě, v Bibli je zmínka o vodě, která byla smíchaná se skořicí, aby se zabránilo nemocem.
Skořice pro duši
O tomhle koření se traduje, že uklidňuje a dodává pozitivní energii. A že právě skořice dodá citovou stabilitu při rozchodech, úmrtích a nenadálých situacích. Zařadit do jídelníčku by ji měli lidé, kteří trpí střídáním nálad, protože skořice přispívá k citové harmonii.
Skořice pro ženy
Ženy by měly vědět, že skořice může částečně působit jako přirozená antikoncepce. Samozřejmě, nelze ji brát jako běžnou a zaručenou ochranu, ale v případě, že chcete otěhotnět, je lepší se jí obloukem vyhnout.
Skořicový čaj
Lžičku mleté skořicové kůry zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Čaj popíjíme vlažný. Ale také se dá výluh připravit z celého jednoho svitku skořice, který můžeme zalít i několikrát. Uleví při kašli a rýmě.
Skořicový med
Do lžíce medu zamícháme 1/2 lžičky mleté skořice. Důkladně promícháme, aby se obě složky dobře spojily. Necháme 5 minut odstát. Přidáme pár kapek citronové šťávy a sníme. Užíváme ráno a večer. Běhen tří dnů pocítíme úlevu od projevů nachlazení.
Skořicové víno
Do lahve oblíbeného vína vložíme dva větší svitky skořicové kůry a necháme přibližně týden macerovat. Popíjíme půl deci dvakrát denně před jídlem. Zvýšíme si tak obranyschopnost a odplavíme hleny z těla ven.
Prima tip: preferujte svitky před práškem
Raději používejte svitky skořice, teprve těsně před použitím nastrouhejte nebo rozemelte, skořice si zachová víc účinných látek, než když je rozemletá na prášek. Vždy se zajímejte se o zemi původu, nejlepší je skořice cejlonská.
Publikováno: 1. 12. 2017, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková