reklama

Ušetřete tím, že přestanete plýtvat. Naučíme vás, jak zpracovat potraviny beze zbytku

Umíte zpracovat mrkev beze zbytku? A co s mrkvovou natí? Odjakživa se přeci dávala králíkům nebo se vyhazovala na kompost. Pojďme se společně naučit neplýtvat potravinami a využít opravdu každou jejich část, i když si mnohdy myslíme, že to nebude k jídlu pro nás, ale spíše pro prasátko. Přesvědčíme vás o tom, že i třeba slupky z brambor nebo mrkvová nať mají své místo v naší kuchyni.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Naučte se zpracovat mrkev do posledního kousku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Člověk a potraviny

A nejen zpracování mrkve. Ačkoliv mnoho z nás žije v přebytku, nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat začít šetřit. Ať už z důvodů, že chceme pomoci přetížené planetě nebo z důvodů finančních, či dokonce existenčních. Člověk by měl být zkrátka připraven na všechno, neboť štěstí přeje připraveným.

Ostatně plýtvat jídlem, nebo jej dokonce vyhazovat, svědčí o tom, že neumíme žít hospodárně. Díky tomu, že si můžeme v kteroukoliv denní dobu koupit prakticky všechno, na co máme jen chuť (a peníze), měli bychom s jídlem zacházet ekonomicky. Prozatím není nutné, abychom jako za starých časů hromadili doma zásoby, neboť všeho je dost. A právě proto bychom se měli naučit, že všeho věčně dost být nemusí. Vyhazovat některé části potravin jen proto, že pro ně nemáme momentálně upotřebení, může být skutečný hazard.

Zpracování mrkve beze zbytku

A začneme mrkvičkou. Mrkev můžeme nakupovat v obchodech již omytou, zbavenou natě a pěkně zabalenou v kilometru plastu. Za tento komfort si také pěkně připlatíme. Máme ovšem také druhou možnost, a sice koupit si mrkev tzv. in natura s natí -  čerstvou, svázanou pouze do svazku. 

Tato mrkev je očištěná od hlíny, ale není dokonale čistá. Nic nám ale doma nebrání si tuto mrkev omýt za použití jemného kartáčku na ruce. Měli bychom se odnaučit mrkev loupat škrabkou nebo nožem. Jednak je to zcela zbytečné a také se tím připravujeme o spoustu cenných látek, které se skrývají právě pod tenkou slupkou. 

Vodu nevyléváme, dá se velmi dobře použít na zalití našich pokojových rostlin. I tato voda je plná cenných minerálů a vitamínů. Nať, kterou od mrkve odlámeme, rozhodně nevyhodíme. Ani na kompost, a už vůbec ne do odpadu. Málokdo ví, že mrkvová nať se velmi dobře hodí na výrobu pesta. 

Mrkvová nať se skvěle hodí pro výrobu pesta
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mrkvová nať se skvěle hodí pro výrobu pesta

Výroba pesta

Na pesto budeme potřebovat:

  • mrkvovou nať, omytou a pokrájenou 
  • olivový olej
  • citronovou šťávu
  • česnek
  • piniové oříšky
  • parmezán
  • sůl
  • pepř

Nať opláchneme ve vodě a nahrubo nasekáme. Potom ji vložíme do mixéru. Přidáme vyloupaný česnek a nasucho opražené piniové oříšky. Dále přisypeme parmezán. Osolíme a opepříme. Pokud chceme mít pesto bohatší, můžeme přidat také vyloupané vlašské ořechy. Vše zalijeme olivovým olejem. Rozmixujeme dohladka. Dochutíme citronovou šťávou. 

Všechny ostatní ingredience na výrobu pesta důkladně rozmixujeme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Všechny ostatní ingredience na výrobu pesta důkladně rozmixujeme

Zpracování mrkve

Samotná mrkev má desítky způsobů využití od teplé po studenou kuchyni. Běžně se přidává do polévek, zeleninových  i masových směsí, do omáček, do masových rolád a podobně. Velké oblibě se těší klasický mrkvový salát. Mrkev je také hlavní ingrediencí moučníku mrkvový dort. Z mrkve se dají také připravit chutné chipsy, hranolky nebo tyčinky. A zcela nedocenitelný je mrkvový olej, který má blahodárné účinky na naši pleť.

Mrkvové chipsy

Mrkev škrabkou na brambory nastrouháme na dlouhé tenké proužky, které rozložíme na plech a pečicí papír. Zakápneme olivovým olejem, osolíme a opepříme. Lze použít i nejrůznější bylinky podle toho, které máme nejraději. Plech vložíme do předehřáté trouby na 180 °C na 15-20 minut.

Tenké proužky mrkve na mrkvové chipsy dáme péci do předehřáté trouby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tenké proužky mrkve na mrkvové chipsy dáme péci do předehřáté trouby

Zeleninový salát s mrkví

Co budeme potřebovat:

  • zelený salát, nakrájený na menší kousky nebo mladý špenát, rukolu, polníček či římský salát
  • cherry rajčátka
  • mrkev 
  • slunečnicová semínka
  • sůl
  • pepř
  • pesto z mrkvové nati

Veškerou omytou a nakrájenou zeleninu vložíme do mísy, přisypeme slunečnicová semínka, osolíme a opepříme (ale pouze lehce) a přidáme pesto. Dobře promícháme. Salát můžeme vylepšit opraženými semínky (sezamová, chia a další). Podáváme vychlazený a posypaný mrkvovými chipsy.

Mezitím dokončíme salát
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mezitím dokončíme salát

K upražení chipsů jsme použili vestavnou horkovzdušnou troubu. Vestavné pečicí trouby MORA v krásném čistém designu v různých barvách jsou vybaveny mnoha moderními funkcemi a vlastnostmi, které vám usnadní a zpříjemní práci v kuchyni, navíc se vyznačují energetickou třídou A+, což přináší další úsporu do vaší domácnosti.

Elektrická pyrolytická trouba samostatná s funkcí páry  je multifunkční trouba a má 22 funkcí. Objem trouby je 77 l. Dotykové programovatelné hodiny se zobrazením teploty a způsobu ohřevu vám usnadní práci i čas. Mezi nejlepší programy patří 3 programy pečení v páře nebo automatické režimy pečení. Výsuvné teleskopické rošty s klik systémem a tlumené zavíraní i tlumené otvírání dvířek dokonale doladí komfort moderního pečení v troubě.

K pražení oříšků můžeme použít nerezovou pánev z řady nádobí All Steel, která kombinuje to nejlepší ze všech světů, od výkonu po udržitelnost. Trvanlivé a tepelně odolné nerezové pánve a hrnce Fiskars All Steel jsou vyrobeny z 90 % z recyklované prvotřídní nerezové oceli a jsou vhodné pro všechny typy varných desek. Vyrobeny jsou ve Finsku. 

Teplu odolné pánve All Steel pure mají odolný povrch, který nepraskne. Abyste dosáhli nejlepších výsledků, používejte při vaření na pánvích bez povrchové úpravy olej nebo máslo. Tímto zabráníte přichytávání potravin.

Nebojte se trochu experimentovat a zařaďte do svého jídelníčku nejen jídla nová a nezvyklá, ale oprašte i staré recepty po babičce, či dokonce po prababičce. Vždyť naši předkové věděli moc dobře, že kdo šetří, má za tři.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Vyzkoušejte prima recept na domácí polévkové koření:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová