Na bylinkovou sůl do koupele využijete ty samé bylinky, z nichž si vaříte lahodné a zdravé čaje. I v této podobě neztrácejí léčivky svou čarovnou moc a vy prospějete svému tělu, pokožce a duši mnohem víc než kupovanými kosmetickými přípravky.
Namíchat si vonnou bylinkovou sůl do koupele zvládne naprosto každý. Co k tomu potřebujete?
Průhlednou sklenici – může být docela obyčejná, ale když si pořídíte nějakou ozdobnou, bude se pěkně vyjímat i jako dekorace ve vaší koupelně a můžete ji případně využít jako dárek pro někoho blízkého.
Vhodnou sůl – nejlepší je sůl z Mrtvého moře, která má díky svým hojivým vlastnostem vynikající účinky na pokožku. Výborná je ale také růžová himalájská sůl s detoxikačními účinky a hitem současnosti je tzv. pravěká sůl, která je těžená na místech, kde se kdysi rozprostíralo pravěké moře. Mimochodem, tento druh soli je vhodný i k potravinářskému použití.
Sušené bylinky – nejlépe ty z vlastní zahrádky nebo z terasy. Jaké to budou, záleží zcela na vás a na tom, jaký neduh vás zrovna trápí.
Základem je vrstvení
Když máte všechny potřebné věci připraveny, můžete se pustit do díla. To spočívá prakticky jenom ve vrstvení, kdy se střídá vrstva soli s vrstvou bylinek. Začínáme vrstvou soli a počet vrstev závisí na velikosti nádoby i na tom, jak pestrou mozaiku chcete mít. Jako poslední je opět vrstva soli, protože konzervuje, i když v případě sušených bylin je to opatření spíše preventivní.
Bylinkovou sůl můžete ještě „prokapat“ po patrech nebo jen na povrchu éterickým olejem, který zvýší účinek a vůni. Když do soli přikápnete nějaký pečující olej, například mandlový nebo olivový, bude vaše pokožka po koupeli krásně vláčná.
Jaké bylinky použít
Volba bylinek je čistě na vás. V zimních měsících jsou vhodné například šalvěj, tymián nebo rozmarýn, které prohřívají. Pokud potřebujete zklidnit nervy, pak je jasnou volbou levandule. Měsíček zase pomáhá při hojení drobných ran a má pozitivní vliv na problematickou pleť. Nezaškodí, když si zjistíte, co které bylinky umí, zda jsou pro vás vhodné a jestli vám některé nemohou případně ublížit.
Proč se koupat v soli
Sůl je nejen nezbytná k ochucení jídel, ale má nenahraditelné místo i v kosmetice. Zahřívá, uvolňuje svaly, zjemňuje pokožku, pomáhá při nachlazení a chřipkách. Když ji smícháte s bylinkami, všechny její účinky se ještě znásobí. Vzhledem k tomu, že koupele všeobecně stimulují krevní oběh, měli by s nimi být opatrní nemocní s kardiovaskulárními chorobami. Stejně tak je na místě opatrnost v případě, že trpíte křečovými žilami, revmatickou artritidou nebo hodně nízkým tlakem. V takovém případě raději vše konzultujte se svým lékařem.
Pár tipů na závěr
Pro relaxaci je ideální napustit plnou vanu vody a v ní rozpustit vonné soli. Bohužel ale tato varianta představuje poměrně velkou zátěž pro krevní oběh a lidem, kteří trpí výkyvy krevního tlaku, může být vysloveně nepříjemná. Nechcete-li tedy riskovat, napusťte vanu raději jen ze tří čtvrtin, to znamená asi do výše prsou.
S koupelemi to nepřehánějte. Podle Sebastiana Kneippa, známého průkopníka hydroterapie, je ideální dopřát si koupelový zážitek jednou týdně po dobu 15 až 20 minut. Teplota vody by neměla přesáhnout 37-38 °C. Příliš teplá voda představuje velký nápor na náš oběhový systém a zároveň zbytečně vysušuje vlasy a pokožku.
Zdroj informací: Tajemství domova; relaxace-a-wellness.zdrave.cz
Po koupeli se namažte šípkovým olejem:
Publikováno: 25. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová