Adventní svícen je obdobou adventního věnce. Lidé jej preferují, zejména pokud nemají pro věnec dostatek místa na stole nebo pokud mají malé děti a svíčky raději vidí ve skleněném svícnu než jako otevřený oheň, pár centimetrů nad chvojím.
Pokud svícen uchováte do dalšího roku na chladném, tmavém a suchém místě, vydrží i napřesrok. Tento svícen bude také perfektně ladit k věnci, který si ukážeme někdy příště. Vánoční výzdoba by se měla doplňovat a navzájem spolu ladit.
Co budete potřebovat na výrobu svícnu
- podlouhlou podmisku, cca 30 cm dlouhou
- čtyři svícínky, ideálně skleněné, aby v nich byly svíčky pěkně vidět
- aranžovací hmotu na sušinu
- tilandsii (Tillandsia)
- islandský mech zelený
- sušené ovoce – pomeranče, jablka, mandarinky
- skořici v otýpkách svázanou lýkem
- šišky borovicové a modřínové
- červené kuličky na drátku
- kousek tenké červené stuhy
- další dekorace dle uvážení – slaměné či dřevěné ozdoby, rolničky
Jak postupovat při výrobě adventního svícnu
1. krok: aranžovací hmota
Na podmisku přilepte cca 3 cm vysokou aranžovací hmotu a pravidelně na ni rozmístěte svícínky. Nepodlepujte je, abyste je v případě potřeby mohli vyndat a umýt, pokud budou začouzené od knotu.
2. krok: dekorativní tilandsie a mech
Skobičkami z drátku připevněte kousky tilandsie k základu. Snažte se, aby plastová podmiska nebyla příliš vidět.
3. krok: opatrně rozmístěte
Na několika místech stejným způsobem přichytíte islandský mech. Začněte přidávat dekorace – jako například nadrátkovaná kolečka pomeranče…
4. krok: dekorujte
… a také vykrajovátka na vánoční cukroví, která můžete ještě ozdobit kouskem mašličky. Snažte se použít co nejvíce barev na výzdobu, samozřejmě přírodních, žádnou růžovou či tyrkysovou, aby svícínek vypadal svěže, a byť ze sušených ozdob, přesto vesele.
5. krok: drobné dekorace
Tavnou pistolí přilepte drobné dekorace. Svícínek by měl působit bohatě ozdobený, ale nepřehánějte to – v nejlepším je třeba přestat, aby dílo nepůsobilo přezdobeně.
6. krok: lepte tavnou pistolí
Červené kuličky na drátku celkovou kompozici příjemně oživí. Bohužel v sušeném přírodním materiálu jasně červenou neseženete, proto si musíte dopomoci barevným sklem, plastem či látkovou stuhou. Červená k Vánocům neodmyslitelně patří. Zatímco zelená (chvojí) v náboženském pojetí symbolizovala Kristovo narození, červená barva se stala symbolem jeho krve a smrti. Kombinace červené a zelené tak v křesťanské společnosti začala být spojována s Kristovým zmrtvýchvstáním.
Prima tip
Pokud stejně jako já máte doma po babičce stará vykrajovátka, která již nepoužíváte, určitě je použijte na výzdobu. I vánoční vykrajovátko je typický symbol Vánoc a vaše dekorace díky ní získá originální ráz. Navíc vykrajovátka našich babiček – to je krásně odvedená práce, některá jsou učiněná umělecká díla!
Text byl redakčně upraven!
Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér Markéty Keclíkové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.
Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.
Publikováno: 22. 11. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce