reklama

Naučíme vás šít knoflíkové dírky na stroji!

Potřebujete ušít knoflíkovou dírku a nevíte, jak na to? Máte-li doma šicí stroj, nit a knoflík, není to žádný problém! Za pár minut je hotovo, ať už se rozhodnete pro klasickou obdélníkovou dírku na středně těžké a těžké materiály, vodorovnou na tenké látky nebo třeba tu ve tvaru klíčové dírky, která je zase vhodná na velké knoflíky.

Nebojte si šití knoflíkových dírek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tvarem dírky se pro začátek zatěžovat nemusíte, obdélníková pokryje potřeby začátečníka pracujícího s plátnem dostatečně, výběrem tvaru se proto nezdržujte. Jestliže si s šicím strojem zrovna netykáte, budete muset knoflíkovou dírku šít ručně, což znamená, že opět půjde o tu ve tvaru obdélníku. Ale nejdřív si to vyzkoušejte rychle a na stroji!

Na moderním šicím stroji se dá ušít hned několik typů knoflíkových dírek
Na moderním šicím stroji se dá ušít hned několik typů knoflíkových dírek (Zdroj: Iva Dušková Zemánková)

Nejprve si křídou naznačte umístění knoflíkové dírky, tedy místo, kde ji budete přesně šít, to znamená vždy aspoň 1 cm od okraje látky.  Dále je třeba vyznačit si její přesnou délku. Obecně platí, že dírka musí být zhruba o 3 mm delší než průměr knoflíku.

Než začnete šít knoflíkovou dírku, musíte vědět, jak má být velká a kde je třeba ji umístit
Než začnete šít knoflíkovou dírku, musíte vědět, jak má být velká a kde je třeba ji umístit (Zdroj: Iva Dušková Zemánková)

Na šicím stroji vyměňte patku, je třeba zvolit tu, která je speciálně určená na šití knoflíkových dírek. Některé šicí stroje disponují patkou pro knoflíkovou dírku s otvorem na knoflík. Díky vložení knoflíku do patky se velikost dírky určí automaticky, což je pak samozřejmě jednodušší. Knoflíková dírka se ušije prakticky sama. Ale ani s „obyčejnou“ patkou na šití knoflíkových dírek to není až tak složité.

Vyměňte patku a vložte do ní knoflík
Vyměňte patku a vložte do ní knoflík (Zdroj: Iva Dušková Zemánková)

Moderní stroje mají dané programy na knoflíkové dírky,  a to obvykle hned s možností vyšít více druhů dírek, u těch starších zvolíte velmi krátký entlovací steh. Po vyměnění patky a nastavení délky a šířky stehu nezapomeňte provléct horní nit pod patku a vložte pod ni tkaninu tak, aby značka předního konce knoflíkové dírky byla zarovnaná se značkami na stranách patky. U neautomatické patky se řiďte značkami, které jste načrtli křídou.

Spusťte páku přítlačné patky (u moderních strojů také páku na šití knoflíkové dírky) do co nejnižší polohy. Lehce přidržte konec horní nitě v levé ruce a začněte šít. Šicí stroj, který vidíte na fotografii, udělá obě delší strany dírky automaticky sám, k tomu přidá i zesilovací stehy a nakonec se zastaví. Jestli to váš stroj nedokáže, musíte ušít druhou (delší stranu dírky) na zpětný chod.

Protáhněte pod patkou horní nit. Pak spusťte páku do co nejnižší polohy
Protáhněte pod patkou horní nit. Pak spusťte páku do co nejnižší polohy (Zdroj: Iva Dušková Zemánková)

Zvedněte páku i patku, odstřihněte nitě a vyjměte látku ze stroje. U dírky šité na starším stroji entlovacím stehem se pro větší pevnost doporučuje vytáhnout nit na rub látky, udělat uzlík a až pak ji teprve ustřihnout.

K rozříznutí dírky použijte ostrý páráček, který nevyužíváte na nic jiného. Nepokládejte ruce ve tvaru prořezávání, aby vám páráček nevyklouzl a neporanil vás. Pokud nemáte práci s páráčkem zažitou, umístěte si kolmo na delší strany dírky (přímo na horní uzávěrku) špendlík. Tím zajistíte, že nezajedete mimo obšitou část.

Zbývá už jen dírku rozříznout
Zbývá už jen dírku rozříznout (Zdroj: Iva Dušková Zemánková)

Stručně ručně

Šít knoflíkovou dírku v ruce je možné, ale výhodné pouze v momentě, kdy máte udělat třeba jednu nebo dvě. Jinak je lepší vsadit na stroj. V každém případě probíhá ruční šití knoflíkové dírky následovně. Do středové linie budoucí dírky zapíchněte kolmo špendlík. K němu přiložte knoflík a 3 mm za ním zapíchněte druhý špendlík – tak označíte velikost dírky.

Tato místa vyznačte stehovkou a z obou stran je prošijte předním stehem. Páráčkem udělejte mezi ušitými liniemi otvor a následně jeho okraje obšijte řídkým obnitkovacím stehem a poté tím hustým. Na konci nástřihu vyšijte malé poutko, které brání roztažení dírky – jde o zhruba čtyři stehy šité kolmo k dírce – a odstřihněte nit.

Zdroj informací: Věra Hrubá, Květa Škamlová: Škola šití; Encyklopedie šití

Ušijte dětem skákacího panáka:

Publikováno: 22. 2. 2022, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková