reklama

Plyšový medvěd z vlastní dílny: Ušijete si mazlíka?

Plyšových hraček a zejména medvídků najdeme v obchodech nepřeberné množství. O to více pak děti, ale určitě i dospělé, potěší dárek, v podobě ručně šitého medvěda. Zuzana Zahrádková nám ukáže, jak na to.

Jak postupujeme při výrobě plyšového medvídka

Nejdříve vybereme střih na medvídka. Nalezneme na internetu, nebo jej vytvoříme dle naší fantazie. Střih pečlivě rozložíme na rub látky a pečlivě obkreslíme, se všemi značkami, které na střihu jsou. Pokud nejsou na střihu nakresleny přídavky, tak je na látku zakreslíme a všechny díly pečlivě vystřihneme.

To vše budete potřebovat
To vše budete potřebovat (Zdroj: Prima FTV)

Jednotlivé díly (ruce, nohy, ouška a tělo) k sobě pečlivě, lícovou stranou dovnitř, sešpendlíme, nezapomeneme nechat volné vycpávací otvory, tak jak jsou vyznačeny na střihu. Šijeme zadním stehem. Do nožek našpendlíme chodidla a pečlivě přišijeme. Hotové sešité díly otočíme lícem navrch. Do každé nohy a ruky vložíme podle značky kloub, závlačku a podložku, uděláme to tak, že do značky na látce uděláme šídlem dírku, do té vložíme kloub, závlačku a podložku. Nohy a ruce vycpeme pomocí pinzety dutým vláknem a potom vycpávací otvor pečlivě zašijeme skrytým, matracovým stehem (ukázka na kusu látky).

Jednotlivé díly medvídka
Jednotlivé díly medvídka (Zdroj: Prima FTV)

Co hlavička?

Hlavičku z rubové strany našpendlíme a sešijeme od čumáčku ke krku zadním stehem. Středový díl hlavičky medvídka od středu nosíku pečlivě po celém obvodu hlavičky našpendlíme a přišijeme zadním stehem, krční otvor zůstane nezašitý. Otočíme lícem navrch. Hlavičku pěkně vycpeme dutým vláknem. Do vycpané hlavičky v krčním otvoru dáme kloub se závlačkou a podložkou, látku u krku, pěkně kolem dokola kloubu obšíváme a utahujeme, po ošití mazlíka nám z krku vyčnívá závlačka. Vsadíme oči, navlékneme je na dlouhou pevnou nit, oční háček stáhneme a uděláme uzlík, špendlíky si na vycpanou hlavičku zasadíme oči, chvilku to trvá, než je máte tak jak se vám líbí, očka na niti protáhneme v místě polohy oka podle špendlíku a protáhneme hlavičkou dolů ke krku, když je máme protažená obě dvě, tak z každé strany máme dvě nitě, navlékneme jednu nit a v místě, kde nám nit vylezla, vpíchneme jehlu a protáhneme zpět a vytáhneme u oka. To samé uděláme i s druhou nití, stejný postup bude i u druhého oka. Chytneme pevně nit u oka a utáhneme a uděláme 2 uzlíky, potom zase navlékneme obě nitě na jehlu a protáhneme je zpět ke krku a nit ustřihneme.

Čumáček a tlamička

Špendlíky si vyznačíme, kde a jak má čumáček vypadat a potom odshora dolů vyšijeme je. To já už mám připravené a hlavička je hotová.

Nejsou roztomilí?
Nejsou roztomilí? (Zdroj: Prima FTV)

Jak plyšového medvídka dáme dohromady

Přiděláme k tělíčku hlavu medvídka, většinou je na střihu značka, když tam není, tak si hlavičku přiložíme k tělíčku, kde se nám bude hlavička líbit. V tom místě uděláme šídlem otvor a závlačku, která nám kouká z hlavičky, do něj vložíme, otočíme hlavičku, tak, aby čumáček byl ve středu tělíčka, otočíme, stále hlavičku držíme za závlačku, na závlačku z rubu dáme kloub a podložku a kleštičkami utáhneme, uděláme vlastně takovou mašličku. Stejným způsobem připevníme k tělíčku napřed nohy a potom ruce. Vycpeme tělíčko dutým vláknem. Vycpávací otvor zašijeme skrytým matracovým stehem. Našpendlíme na hlavičku ouška a přišijeme. Tím je medvídek hotov.

Publikováno: 15. 1. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký