reklama

Plyšový medvěd z vlastní dílny: Ušijete si mazlíka?

Plyšových hraček a zejména medvídků najdeme v obchodech nepřeberné množství. O to více pak děti, ale určitě i dospělé, potěší dárek, v podobě ručně šitého medvěda. Zuzana Zahrádková nám ukáže, jak na to.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak postupujeme při výrobě plyšového medvídka

Nejdříve vybereme střih na medvídka. Nalezneme na internetu, nebo jej vytvoříme dle naší fantazie. Střih pečlivě rozložíme na rub látky a pečlivě obkreslíme, se všemi značkami, které na střihu jsou. Pokud nejsou na střihu nakresleny přídavky, tak je na látku zakreslíme a všechny díly pečlivě vystřihneme.

To vše budete potřebovat
i (Zdroj: Prima FTV)
To vše budete potřebovat

Jednotlivé díly (ruce, nohy, ouška a tělo) k sobě pečlivě, lícovou stranou dovnitř, sešpendlíme, nezapomeneme nechat volné vycpávací otvory, tak jak jsou vyznačeny na střihu. Šijeme zadním stehem. Do nožek našpendlíme chodidla a pečlivě přišijeme. Hotové sešité díly otočíme lícem navrch. Do každé nohy a ruky vložíme podle značky kloub, závlačku a podložku, uděláme to tak, že do značky na látce uděláme šídlem dírku, do té vložíme kloub, závlačku a podložku. Nohy a ruce vycpeme pomocí pinzety dutým vláknem a potom vycpávací otvor pečlivě zašijeme skrytým, matracovým stehem (ukázka na kusu látky).

Jednotlivé díly medvídka
i (Zdroj: Prima FTV)
Jednotlivé díly medvídka

Co hlavička?

Hlavičku z rubové strany našpendlíme a sešijeme od čumáčku ke krku zadním stehem. Středový díl hlavičky medvídka od středu nosíku pečlivě po celém obvodu hlavičky našpendlíme a přišijeme zadním stehem, krční otvor zůstane nezašitý. Otočíme lícem navrch. Hlavičku pěkně vycpeme dutým vláknem. Do vycpané hlavičky v krčním otvoru dáme kloub se závlačkou a podložkou, látku u krku, pěkně kolem dokola kloubu obšíváme a utahujeme, po ošití mazlíka nám z krku vyčnívá závlačka. Vsadíme oči, navlékneme je na dlouhou pevnou nit, oční háček stáhneme a uděláme uzlík, špendlíky si na vycpanou hlavičku zasadíme oči, chvilku to trvá, než je máte tak jak se vám líbí, očka na niti protáhneme v místě polohy oka podle špendlíku a protáhneme hlavičkou dolů ke krku, když je máme protažená obě dvě, tak z každé strany máme dvě nitě, navlékneme jednu nit a v místě, kde nám nit vylezla, vpíchneme jehlu a protáhneme zpět a vytáhneme u oka. To samé uděláme i s druhou nití, stejný postup bude i u druhého oka. Chytneme pevně nit u oka a utáhneme a uděláme 2 uzlíky, potom zase navlékneme obě nitě na jehlu a protáhneme je zpět ke krku a nit ustřihneme.

Čumáček a tlamička

Špendlíky si vyznačíme, kde a jak má čumáček vypadat a potom odshora dolů vyšijeme je. To já už mám připravené a hlavička je hotová.

Nejsou roztomilí?
i (Zdroj: Prima FTV)
Nejsou roztomilí?

Jak plyšového medvídka dáme dohromady

Přiděláme k tělíčku hlavu medvídka, většinou je na střihu značka, když tam není, tak si hlavičku přiložíme k tělíčku, kde se nám bude hlavička líbit. V tom místě uděláme šídlem otvor a závlačku, která nám kouká z hlavičky, do něj vložíme, otočíme hlavičku, tak, aby čumáček byl ve středu tělíčka, otočíme, stále hlavičku držíme za závlačku, na závlačku z rubu dáme kloub a podložku a kleštičkami utáhneme, uděláme vlastně takovou mašličku. Stejným způsobem připevníme k tělíčku napřed nohy a potom ruce. Vycpeme tělíčko dutým vláknem. Vycpávací otvor zašijeme skrytým matracovým stehem. Našpendlíme na hlavičku ouška a přišijeme. Tím je medvídek hotov.

Publikováno: 15. 1. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký