Kdo by neznal focacciu, ale co taková domácí? Tuhle dobrotu si můžete připravit na sto způsobů, každý den jinak a nikdy se vám tak neomrzí. Její příprava je navíc velmi jednoduchá a při zdobení se vyřádí dospělí i děti. Upečte si ji s námi.
Suroviny na domácí focacciu:
- 250g hladké mouky
- 250g semolinové mouky
- ½ kostky droždí
- 275 ml vody
- cukr
- hrubozrnná sůl
- olivový olej
- jarní cibulka
- červená cibule
- rozmarýn
- rajčata
- olivy
Nejprve si připravte kvásek. Smíchejte zhruba 100 ml vody s cukrem a rozdrobte do ní půl kostky droždí. Přidejte také zhruba 10 g mouky a nechte vzejít. Může to trvat tak 15 minut. Kvásek dejte do mísy a přidejte k němu zbylou vody, tedy 175 ml. Poté přisypejte obě mouky. Společně prohněťte, nebo si vezměte na pomoc robota a nechte ho udělat těžkou práci za vás.
Těsto následně ještě ručně propracujte na válu. Mělo by být krásně vláčné a nemělo by se lepit. Dejte zpátky do mísy, přikryjte utěrkou a nechte asi 45 minut kynout na teplém místě. Mezitím si můžete nakrájet zeleninu. Cibuli, rajčata a olivy na kolečka, jarní cibulku na proužky. Plech vyložte pečicím papírem a dejte na něj těsto. Rukama ho vytáhněte do placky. Teď přijde na řadu zdobení.
Nebojte se popustit uzdu fantazii. Z proužků jarní cibulky vytvořte stonky, na jejich vrcholu z rajčat, cibule a oliv středy a okvětní lístky květin. Listy mohou být ze snítek rozmarýnu. Na závěr pokapejte kvalitním panenským olivovým olejem a posypejte ještě hrubozrnnou mořskou solí. Vložte do trouby rozehřáté na 220 °C a pečte asi 18 minut nebo dozlatova.
Nechte vychladnout a můžete si pochutnávat. Ideálně kombinujte s dalšími italskými specialitami, jako je salát caprese nebo hovězí carpaccio. A samozřejmě s vínem.
Kde se focaccia vzala?
Tento druh pečiva je známý už tisíce let. Svůj původ má v oblasti dnešní Itálie. Nejdříve se tyto v podstatě chlebové placky pekly na rozpálených kamenech, do krbu a pece je začali sázet až později. Našli byste je v té době na každém rohu u pouličních prodavačů. Kvůli svému složení byly hlavním pokrmem pro chudé obyvatelstvo. V různých podobách se pak rozšířily do Francie, Španělska a později ve 20.století i do Ameriky. Nejčastěji si je můžete vychutnat jen s olivovým olejem a olivami.
Přidat můžete do své domácí verze cokoli, krom zmíněné zeleniny i maso, uzeniny nebo sýry. Zkusit můžete i neobvyklou sladkou variantu, která je s cukrem nebo medem a rozinkami. Pokud by vás jednou přece jen omrzela, můžete si udělat focacciu plněnou – těsto rozválejte a na jednu polovinu dejte libovolnou náplň. Přiklopte druhou půlkou a na krajích pořádně přimáčkněte. Nechte ještě kynout, pokapejte olivovým olejem, posypejte solí, rozmarýnem a upečte opět dozlatova.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, www.cestovinky.cz
Místo focaccii si připravte báječné minipizzy z cukety:
Publikováno: 21. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová