Francouzské větrníčky se v originálu nazývají craquelin. Ne náhodou je zde výrazná podobnost se slovem krakelování, což znamená popraskání. Francouzské větrníčky, třebaže se pečou obdobně jako ty naše české, mají přece jen jednu odlišnost, a tou je právě křupavý a praskající povrch. Zkuste si tyto jedinečné dobrůtky také doma upéci, nejsou zvlášť složité a námaha bude odměněna dokonalou a vyváženou chutí.
Recept na francouzské větrníčky
V receptu je základem francouzských větrníků odpalované těsto, které je obohaceno křupavou vrstvou na povrchu. Výsledný zákusek víc křupe a těsto je méně sladké, ale také chutnější. Abychom vytvořili dokonalý zákusek, který se francouzskému originálu nejvíc přibližuje, je potřeba dodržet přesný technologický postup.
Suroviny na výrobu:
Odpalované těsto:
- 80 g hladké mouky
- 60 g másla
- 1 lžička cukru krystal
- 1/2 lžičky prášku do pečiva
- 75 ml mléka
- 75 ml vody
- 3 vejce
Krém:
- 6 žloutků
- 100 g cukru
- 35 g kukuřičného škrobu
- 30 g hladké mouky
- 600 ml mléka
- vanilková esence
Krusta:
- 60 g másla
- 70 g cukru
- 70 g hladké mouky
- špetka soli
Dále budeme potřebovat smetanu na šlehání 33 % a čerstvé nebo kompotované (zmrazené) ovoce.
Nejprve si vyrobíme krustu. Všechny suroviny na její výrobu smícháme dohromady a uhněteme pevné těsto. To potom zabalíme do fólie a dáme na chvíli (cca 5-10 minut) do mrazáku. Potom z těsta budeme vykrajovat malá kolečka, která budeme pokládat na větrníčky. Než se krusta vychladí, umícháme si krém. Ze žloutků a cukru ušleháme ručně pěnu, přidáme škrob a mouku a vyrobíme hustou kaši.
Mléko dáme ohřát na plotnu, a jakmile dojde k bodu varu, nalijeme mléko za stálého míchání do mísy ke žloutkové kaši. Přikápneme pár kapek vanilkové esence. Je nutné směs neustále míchat, jinak se vytvoří hrudky. Jakmile směs vymícháme dohladka, přelijeme jí zpět do hrnce od mléka a na mírném ohni zahříváme tak dlouho, až zhoustne do konzistence pudinku.
Aby se nám na krému nevytvořil onen známý škraloup, překryjeme horký krém potravinářskou fólií a necháme pozvolna chladnout. Krém je dokonale vychladlý až druhý den, proto nebude od věci si krém připravit den předem, abychom nemuseli čekat.
Nakonec si uděláme odpalované těsto. Do hrnce na plotně nalijeme mléko s vodou, osolíme a přidáme máslo. Jakmile se máslo rozpustí do mléka a vody, přisypeme mouku a rychle mícháme, aby se těsto spojilo a zhoustlo. Víte, jak poznáte, že je těsto správně "odpálené"? Tím, že se na stěnách hrnce začne přichytávat bílý povlak, těsto se zároveň nelepí na dno a jde z dobře z vařečky. Těsto necháme v hrnci vychladnout. Nemusí být úplně studené, ale nesmí být ani horké. Potom si připravíme šlehač a postupně do těsta zašleháme 3 vejce.
Výsledné vyšlehané těsto musí být vazké a táhnout se. Předehřejeme si troubu na 210 °C. Těsto přeneseme do cukrářského kornoutu se stříkací trubičkou ve tvaru hvězdičky. Plech vyložíme pečicím papírem a na papír budeme stříkat maličké bochánky. Na nastříkané bochánky svrchu položíme předem vykrájená kolečka z krusty.
Plný plech dáme do trouby a 10 minut pečeme na 210 °C, poté troubu stáhneme na 180 °C a dopečeme dalších cca 10 minut.
Dokončení a dozdobení
Upečené bochánky s krustou necháme vychladnout při pokojové teplotě. Potom každý bochánek rozřízneme a budeme jej plnit. Nejprve dáme dospodu žloutkový krém, do něj usadíme ovoce. V našem případě jsme použili čerstvé kanadské borůvky, ale lze použít prakticky jakékoliv ovoce, které máte rádi.
Navrch nastříkáme sáčkem a ozdobnou trubičkou ušlehanou šlehačku a zaklopíme vrchním dílem větrníčku s krustou. Hotové ozdobené francouzské větrníčky posypeme moučkovým cukrem a můžeme servírovat ke kávě nebo k čaji.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Už jste ochutnali naše úžasné jablečné řezy?
Publikováno: 17. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová