Močové cesty bývají náchylné na prochladnutí a záněty. Řešením je vhodná prevence. Pamatujete si, jak vám babička říkávala, abyste se teple oblékali a chránili si záda? Neposlechli jste a teď to máte. Zánět močového ústrojí. Naštěstí je zde několik opatření, která vám usnadní život, a pomohou vám vyhnout se problémům s močovými cestami.
Prevence zánětu močových cest
Zánět močových cest se týká problému v celé délce močového ústrojí, tedy od močového měchýře přes močovody až k ledvinám. Záněty vyvolávají bakterie, nejčastěji je to Escherichia coli, kterou nalezneme v tlustém střevě. Dalšími "viníky" mohou být i bakterie rodu Streptococcus a Enterococcus. Tyto bakterie, jakmile se dostanou do jiného prostředí (než je pro ně přirozené), vyvolají infekci, která vyústí právě zánětem močových cest. U žen se nejčastěji setkáváme se zánětem močového měchýře, u mužů se zánětem v oblasti předkožky.
Infekce a následné záněty jsou většinou způsobeny:
- nedostatečnou hygienou vylučovacího a močového ústrojí
- špatným pitným režimem
- zadržováním močení
- genetickou vývojovou vadou
- při cukrovce
- při nechráněném pohlavním styku a promiskuitě
- při tvorbě močových kamenů
- v důsledku zbytnělé prostaty
Existují další možnosti, jak předejít opravdu výživnému zánětu močových cest, zde máme výčet těch nejčastějších.
Příznaky
Nejprve si všimneme, že s naším tělem není něco v pořádku, pokud při močení pociťujeme pálení a řezání. Bolest se rozvíjí a zároveň se dostavuje silné nucení na močení, ale s minimálním proudem moči. Při postupujícím zánětu se v moči může objevovat krev, barva moči je tmavá a zapáchá. Následně se může přidružit zvýšená teplota, třes, bolesti zad nebo výtok. Zánět močových cest by měl vždy posoudit lékař a předepsat antibiotika a další vhodné způsoby léčby. Abychom ale eliminovali výskyt těchto nepříjemných zánětů, můžeme vyzkoušet prevenci.
Přírodní prevence proti zánětu močových cest
Tím zázrakem, který nás uchrání před opakovanými záněty, a dokonce i před ledvinovými kameny, je zlatobýl.
Zlatobýl (Solidago) je vysoká a vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Setkáváme se s ní běžně v zahradách, na okrajích cest, v parcích, na železničních náspech nebo mezi křovinami. Je to nenáročná trvalka, která ke svému růstu potřebuje jen dostatek slunce a mírné klima. Rostlina dosahuje průměrně cca do 1 m výšky, ale můžeme se setkat i s 2m krasavci.
Zlatobýl má jasně žluté (do úborů poskládané) drobné květy a tenké kopinaté listy na dřevnatém stonku. Jeho význam v lidovém léčitelství je značný. Působí močopudně, desinfekčně, rozpouští močové kameny, podporuje celkovou látkovou výměnu, tlumí krvácení v trávicím ústrojí a další. Je tedy ideálním ekologickým a preventivním prostředkem.
Čaj ze zlatobýlu
Čaj můžeme pít preventivně. Připravíme si jej nejlépe z ještě nerozvitých květů zlatobýlu, které přelijeme vroucí vodou. Květy necháme vylouhovat. Čaj lze užívat denně.
Tinktura ze zlatobýlu
Tinktura nám vydrží déle. Připravíme ji z plně rozvitých květů, které i s listy vložíme do nádoby, zalijeme 40% alkoholem a necháme 5 týdnů macerovat.
Po 5 týdnech přecedíme přes plátýnko do tmavé láhve, kterou uložíme do suché a tmavé místnosti. Užíváme 20-30 kapek samostatně nebo přidáním do čaje či jiného nápoje.
Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, www.bylinkyprovsechny.cz
Bojujte bylinkami proti nachlazení:
Publikováno: 12. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová