reklama

Po vánočním hodokvasu nastupuje lednový detox

Zimní detox organismu s následným zavedením dietního jídelníčku společně s pravidelným pohybem? Jak ho zvládnout po nezřízeném obžerství a nadměrném užíváním alkoholu ve spojení s oslavami Vánoc a příchodu nového roku? Měli bychom urychleně něco udělat, aby nebyl začátek ledna ve znamení bolesti hlavy, pokaženého žaludku a zažívání, nemluvě o přírůstku na váze.

Dostaňte se po Vánocích zpět do formy díky detoxu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Jak postupovat při zimním detoxu?

Zimní detox by měl přijít, protože prosinec je, co se týká stravování, velmi náročný měsíc. Vánoce a silvestrovské oslavy zanechávají za sebou hodovníky s nabranými kilogramy, pokaženým zažíváním a zvtrdlými játry. V lednu je proto potřeba nemilosrdně zaútočit na všechny faldíky, špíčky a špatné stravovací návyky. A začneme pořádným a promyšleným vyčištěním našich útrob.

Zimní detox, který z našeho těla vyplaví všechny škodliviny, bude pro nás velmi prospěšný. Většinou si takový detox necháváme až na jaro, ale po vánočních svátcích je to více než vhodné. 

Po vánočních svátcích mnozí z nás vypadají podobně
Po vánočních svátcích mnozí z nás vypadají podobně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jídelníček

Prvním krokem je nechat vytrávit přeplněný žaludek a střevní trakt. Místo opulentních hodů budeme konzumovat lehké a snadno stravitelné potraviny. Zaměříme se na mléčné výrobky, ideálně bez cukru (ale s obsahem mléčného tuku, abychom neztratili energii), jako jsou jogurty, měkké sýry, tvaroh nebo zakysané mléčné výrobky. Dalšími velmi vhodnými potravinami jsou některé druhy zeleniny, nejlépe s vysokým obsahem vlákniny (brokolice, mrkev, červená řepa nebo růžičková kapusta). Zeleninu budeme konzumovat převážně v syrovém stavu, případně jen lehce vařenou či blanšírovanou.

Nejpraktičtější je připravovat si zeleninové saláty. Nesmíme zapomenout ani na ovoce, opět nejlépe s vysokým obsahem vlákniny (hrušky, avokádo, jahody, jablka, banány, maliny, borůvky nebo ostružiny). Čerstvé ovoce nám zajistí zároveň se zeleninou také přísun vitamínu B, C nebo K. Nezbytnou součástí potravin jsou také ořechy. Ořechy samy o sobě působí detoxikačně, a dokonce jsou díky vysokému obsahu mastných kyselin považovány za superpotravinu.

Čerstvý zelený salát z avokáda, brokolice, špenátu a okurky pro detoxikaci těla
Čerstvý zelený salát z avokáda, brokolice, špenátu a okurky pro detoxikaci těla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Abychom se nestravovali jen syrovou stravou, prohřejeme tělo zeleninovými polévkami, které nás zasytí a dodají nám antioxidanty. A nezapomeneme rozhodně na kysané zelí, což je vitamínová bomba a skvělý regulátor škodlivin v těle.

Proč je právě vláknina tak důležitá při detoxu a dietě? Jakmile potřebujeme, aby střevní mikroflóra začala rychleji pracovat a rychleji rozkládala natrávenou potravu, musíme ji zásobit "pohonnou směsí". Kromě cukrů nebo bílkovin je to právě vláknina, kterou náš žaludek nedokáže díky absenci enzymů strávit, a proto se vláknina dostane až do tlustého střeva v prakticky nezměněné podobě. Zde dochází k jejímu kvašení, což je právě potrava pro střevní bakterie, a ty se tak mohou množit a napomáhat dalším procesům. Díky těmto bakteriím pak nedochází k zánětům a poruchám trávení.

Zlatá lněná semena. Mikronutrient je prospěšný pro organismus, který zabraňuje vzniku zánětů. Bohaté na vlákno a živiny jako mangan a vitamín B1
Zlatá lněná semena. Mikronutrient je prospěšný pro organismus, který zabraňuje vzniku zánětů. Bohaté na vlákno a živiny jako mangan a vitamín B1 (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pitný režim

Zároveň s příjmem detoxikačních potravin musíme myslet také na pitný režim. Ten dokonce zvýšíme, abychom podpořili správné trávení, ale abychom také při skladbě správných nápojů pomohli rychlejšímu detoxu. Na 1 kg váhy se doporučuje vypít cca 40 ml vody. Zejména pitím vody docílíme odkyselení organismu, který je zatížen přemírou tučných pokrmů a sladkostí. Aby bylo odkyselování těla účinné, doporučuje se přidávat do kohoutkové vody tzv. korálovou vodu, což je drcený korál Xango s vysokým obsahem kalcia.

Oblíbené a zdraví prospěšné smoothie. Mrkvové je zdrojem betakarotenu a vitamínu C, špenátové nám zas dodá kyselinu listovou
Oblíbené a zdraví prospěšné smoothie. Mrkvové je zdrojem betakarotenu a vitamínu C, špenátové nám zas dodá kyselinu listovou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě vody vsaďte na smoothie. Jak ovocné, tak zeleninové, případně i kombinované. Smoothie vám zaručí dobrou náladu, pozitivní myšlení, vitamíny a energii. Vylepšit jej můžeme semínky goji nebo chia. Stejně dobrou volbou budou ovocné nebo zeleninové šťávy. A krokem vedle nebudou ani bylinné čaje a bylinné sirupy.

Detoxikační nápoj z perlivé vody, čerstvých malin a lístků máty na doplnění vitamínů
Detoxikační nápoj z perlivé vody, čerstvých malin a lístků máty na doplnění vitamínů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o pokožku a tělo celkově

Když už se nám povedlo detoxikovat naše tělo zevnitř, dopřejeme malý detox i naší pokožce. Začneme vyčištěním obličejových partií. Místo kosmetických přípravků se ale vyplatí použít ryze přírodní prostředky. Peeling si snadno namícháme z otrub (obilných slupek), medu a hrubé soli. Můžeme využít také léčivou sílu bylinek - např. heřmánek je hojivý, měsíček dezinfekční, aloe omlazuje pleť a podobně.

 

Kromě péče o pleť si dopřejeme masáž celého těla. Tím se uvolníme a vyplavíme škodliviny skrze kůži. Zásadní masáž by měla být právě ta detoxikační. Takovou vám zajistí třeba masáž lymfatická nebo ajurvédská. Kromě masáže velkou službu svému tělu a vyplavování toxinů uděláme saunováním, pobytem na čerstvém vzduchu a pravidelným cvičením nebo alespoň pravidelným pohybem.

Detox spočívá i v důkladném pročištění pokožky - například v sauně
Detox spočívá i v důkladném pročištění pokožky - například v sauně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pohyb na čerstvém vzduchu nemusí být nutně celodenní túrou. Postačí denně lehká procházka, jízda na kole, relaxační běh nebo venčení domácího mazlíčka. Důležitý je správný pohyb, který vám rozproudí krev, nastartuje metabolismus a prohřeje svaly. Větší pohybovou zátěž si potom dopřejte při domácím cvičení, v posilovně nebo třeba při tanci. V rámci novoročních předsevzetí si tak můžete naordinovat pravidelný pohyb sami. Nemusí to být nakonec jen obligátní cvičení na rotopedu u televize, ale můžeme se zapsat třeba na hodiny zumby nebo baletu. 

Důležité je, abychom ve chvíli, kdy se rozhodneme začít se detoxem, zapojili do očisty organismu opravdu každý kousek našeho těla. A neměli bychom vynechat ani náš mozek, kterému takový pořádný detox a inventura prospěje také. Vůbec neuškodí, když si uděláme v hlavě takovou malou, soukromou inventuru, zbilancujeme uplynulý rok a popřemýšlíme, zda jsme něco nezapomněli udělat, zařídit a zda se není potřeba s někým udobřit.

Detox organismu nastartujeme i vhodnou, lehkou a vyváženou stravou
Detox organismu nastartujeme i vhodnou, lehkou a vyváženou stravou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud bude v souladu rovnováha mysli s rovnováhou těla, budeme se cítit dobře a detox bude platný.

Zdroj informací: zdrave.cz; tchiboblog.cz

Publikováno: 12. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová