reklama

Můžeme mít odpočinkové svátky a přitom nepřibrat?

Jak přežít svátky, jako jsou například Vánoce, ve zdraví? Lehce cvičit se dá i u televize. Češi tráví svátky v rodinném kruhu, obklopeni dobrým jídlem, pitím a sledováním pohádek. Těší se na odpočinek. V průměru ale ztloustnou o dvě až pět kil.

Můžeme mít odpočinkové Vánoce a přitom přes svátky nepřibrat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nedostatek pohybu a přejídání a přibírání o Vánocích může vyústit až v dlouhodobé problémy pohybového aparátu, mezi které patří bolesti hlavy, zad, kolen a kyčlí. Mimo to vánoční hodování značně zatěžuje trávicí systém, může se objevit pálení žáhy, bolesti břicha i zácpa, což doprovází také špatná kvalita spánku a člověk si v konečném důsledku moc neodpočine. Procházka s rodinou na čerstvém vzduchu je díky posílení peristaltiky střev, protažení svalů a dobití energie tou nejlepší prevencí.

Ani u televize pak člověk nemusí zůstat jen pasivně sedět nebo ležet. Tyto účinné cviky jsou jednoduché na provedení, nenáročné na prostor a k dobrému protažení, posílení i uvolnění svalů si každý vystačí jen s vlastní vahou.

Vánoce nemusí prožít jen u televize a obloženi laskominami
Vánoce nemusí prožít jen u televize a obloženi laskominami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cviky k televizi

Při migrénách

Tento cvik efektivně uvolní svaly v oblasti šíje, zad, svalů kolem lopatek a krátkých extenzorů hlavy a krku. Cvičení je vhodné provádět například při tolik nepříjemných bolestech hlavy.

Návod: Posaďte se. Položte si ruce v týl, propleťte prsty, lokty k sobě. Pasivně stahujte hlavu lehce k zemi. Vyhrbte hrudník. Protáhněte šíji. Zatlačte hlavou proti dlaním. Nadechněte se. S výdechem povolte a rukama jen pomocí gravitace stahujte hlavu dolů. Narovnejte se a vraťte zpět do výchozí polohy, celý cvik opakujte 5krát na každou stranu alespoň 4krát denně. (video cviku)

Cviky při migrénách. Tento cvik efektivně uvolní svaly v oblasti šíje, zad, svalů kolem lopatek a krátkých extenzorů hlavy a krku
Cviky při migrénách. Tento cvik efektivně uvolní svaly v oblasti šíje, zad, svalů kolem lopatek a krátkých extenzorů hlavy a krku (Zdroj: FYZIOklinika)

Na ztuhlý krk

Cvičení, které je vhodné především k protažení svalů šíje, lze provádět téměř kdekoliv. Kromě šíje uvolní trapézové svaly a zdvihače lopatky. Pomáhá od akutní bolesti (také hlavy), ale je rovněž výbornou prevencí blokací krční páteře.

Návod: V sedu vsuňte levou ruku pod levou polovinu hýždí dlaní dolů. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru. Při výdechu směřujte očima doprava dolů. Sklopte si hlavu obličejem dolů. Nadechněte se a očima směřujte doleva nahoru. S výdechem směřujte oči doprava dolů. Cvik opakujte i na druhou stranu. (video cviku)

Cviky na ztuhlý krk. Cvičení, které je vhodné především k protažení svalů šíje, lze provádět téměř kdekoliv
Cviky na ztuhlý krk. Cvičení, které je vhodné především k protažení svalů šíje, lze provádět téměř kdekoliv (Zdroj: FYZIOklinika)

Proti bolesti zad

Zdravé postavení páteře je v moderní populaci spíš raritou. Dlouhodobý sed (v práci nebo ve školní lavici), sledování mobilů, počítačů s předsunutou hlavou, to vše formuje páteř do shrbení, které si mozek fixuje jako přirozené. S tím se bortí celá geometrie těla a hrozí výhřezy plotének. Každá pohybová kompenzace, kdy se tělo narovná a zakloní na druhou stranu, se počítá.

Návod: Lehněte si na břicho. Hlavu si opřete o čelo, dlaně položte na podložku na úroveň krku a ramen a vytáhněte se z páteře do dálky. Vzepřete se na předloktích směrem nahoru. Vytahujte se do dálky. Hýždě a stehna nechte povolené, pracují jen zádové svaly. Položte se zase zpět do výchozí polohy, cvik opakujte. Je-li vám pozice příjemná, můžete na předloktích setrvat a sledovat televizi nebo číst knížku delší dobu. (video cviku)

Cviky proti bolesti zad. Každá pohybová kompenzace, kdy se tělo narovná a zakloní na druhou stranu, se počítá
Cviky proti bolesti zad. Každá pohybová kompenzace, kdy se tělo narovná a zakloní na druhou stranu, se počítá (Zdroj: FYZIOklinika)

Na bolavá kolena a kyčle

Čtyřhlavý stehenní sval bývá často zkrácen a přetížen, což může způsobit omezení pohybu a bolesti v kolenním kloubu i problémy v zdánlivě nesouvisejících oblastech (kyčelní kloub, bederní páteř, třísla a další). Tento cvik sval efektivně protáhne a zrelaxuje.

Návod: Lehněte si na břicho. Co nejvíce ohněte protahovanou dolní končetinu v koleni. Stejnostrannou rukou uchopte nohu za nárt. Pánev držte u podložky. Přitáhněte patu co nejvíce k hýždím. Mírně zatlačte nohu proti ruce (na 5 vteřin). Zhluboka se nadechněte. S výdechem uvolněte tlak nohy proti ruce a přitáhněte nohu o trochu blíže k hýždím. Vydržte přibližně 30 vteřin. Povolte a opakujte to samé také s druhou nohou. (video cviku)

Cviky na bolavá kolena a kyčle. Tento cvik sval efektivně protáhne a zrelaxuje
Cviky na bolavá kolena a kyčle. Tento cvik sval efektivně protáhne a zrelaxuje (Zdroj: FYZIOklinika)

Cviky jsou vhodné pro všechny generace, pomáhají zdravému držení těla i jako první pomoc při bolestivých stavech.

Zdroj informací: FYZIOklinika

Objevte balanční cvičení:

Publikováno: 23. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce