reklama

Potřebujete se po Vánocích dostat zpět do formy? Toto ovoce pomůže shodit nadbytečná kila a udržet štíhlou linii

Papája i ananas patří mezi tropické ovoce. Kromě toho, že báječně chutnají a voní, tak nám pomohou i s hubnutím. Hodí se do dietního plánu, můžeme je zařadit i do plánovaného detox programu. Pokud je naším novoročním předsevzetím udržení štíhlé linie nebo chceme shodit přebytečná kila, tak papája a ananas jsou ovoce, které naše předsevzetí hodně podpoří. Obsahují nejen množství vitaminů a vlákniny, ale i užitečné enzymy, které pomáhají s odbouráváním tuků.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nehubněte sami, pomůže vám exotické ovoce - ananas a papája (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hubněte s exotickou papájou 

Papája je rychle rostoucí strom původem ze Střední Ameriky, dnes se vyskytuje téměř ve všech tropických oblastech. Papája plodí lahodné ovoce tvaru hrušky. Ve zralém stavu je máslovité konzistence, má žlutooranžovou dužinu. Papáju v našich podmínkách nevypěstujeme, ale v současné době ji můžeme zakoupit v obchodech specializovaných na dovoz tropického ovoce.

Papája je vynikajícím zdrojem vitaminu C, A, B, E a K. Obsah vitaminu C je tak vysoký, že k dosažení denní požadované dávky postačí 100 gramů ovoce. Papája je také bohatá na minerály, jako je draslík, vápník a hořčík. Plod obsahuje 90 % vody. 100 g zralé papáji obsahuje 32 kalorií, 0,6 g bílkovin, 0,1 g tuku, 7,2 g sacharidů a 2,6 g vlákniny.

Ovoce je navíc plné antioxidantů, které mohou pomoci se zánětlivými procesy v těle i bojovat s řadou nemocí. Papája nám dokonce pomůže, abychom vypadali mladší, protože příznivě ovlivňuje vzhled pokožky. Při redukční dietě je velmi cenný zejména enzym papain, který funguje jako skvělý pomocník pro urychlení trávení. Příjem papainu usnadňuje trávení, tiší bolesti a záněty žaludku, průjem, zácpu a odstraňuje parazity usazené ve střevech. Jeho dalším přínosem je i tlumivý efekt na menstruační křeče.

Zeal papája je jemné máslovité konzistence a má sytě oranžovou dužinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeal papája je jemné máslovité konzistence a má sytě oranžovou dužinu

Jak papáju konzumovat

Papáju oloupeme a nakrájíme na kostky. Můžeme ji konzumovat přímo - ideálně třeba ke snídani. Díky sladké chuti a masité struktuře nám dodá pocit sytosti. Dalším skvělým způsobem, jak si na papáje pochutnat, je smíchat ji s jiným ovocem a vytvořit báječný ovocný salát.  Na kvalitním odšťavňovači můžeme vylisovat i šťávu nebo plod rozmixovat v mixéru.

Velmi ceněný je i čaj z listů papáji, a to zejména pro silný antioxidační a imunostimulační účinek. Listy papáji  jsou tradičním léčebným prostředkem v Asii a Jižní Americe. Léčí se s nimi zejména  virové a bakteriální infekce. Platí za jeden z mála léčebných přípravků při onemocnění nebezpečnou dengue horečkou.

Listy papáji stejně jako plody obsahují aktivní enzymy, které napomáhají trávení. Čaj je proto výborným doplňkem redukční diety. Čaj dále reguluje hladinu kyseliny močové, stárnutí organismu, má příznivý vliv na pokožku a obranyschopnost. Pravidelné popíjení čaje se doporučuje i diabetikům. 

Slupka papáji není jedlá, ale po oloupání plodu ji dáme vychladit do lednice. Vychlazené plátky poté přikládáme (stejně jako slupky okurky) na obličej. Papája příznivě působí na pleť a zanechá ji vypnutější a mladšího vzhledu.

Šťáva z papáji je hotový elixírem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šťáva z papáji je hotový elixírem

Ani exotický ananas při hubnutí nevynechejte

Ananas pochází z Brazílie a Paraguaye. Na trhu je k dispozici po celý rok. Kupujeme jen kvalitní plody, které mají sytě zelené listy a nejsou plesnivé zespodu. Slupka zralého ananasu je žlutavá nebo žlutooranžová. Pokud nakoupíme ovoce se zelenou slupkou, je třeba ho nechat dozrát při pokojové teplotě. Indikátorem zralosti je nejen barva slupky, ale i to, že kožovité listy z vrcholové růžice jdou snadno vytrhnout. Test provedeme jednoduše na jednom listu, uchopíme jej do prstů a zatáhneme, pokud se list snadno uvolní, je ananas zralý. Když drží a nejde ven ani silou, necháme ananas ještě nějakou dobu dozrát.

Toto ovoce je skvělým zdrojem antioxidantů a vitaminu C, což znamená, že pravidelná konzumace ananasu může pomoci zahnat rýmu nebo kašel. Ananas příznivě působí i na posílení kostí, udržení zdravých dásní a posílení imunitního systému. Kromě vitaminu C obsahuje i vitaminy A a B, dále obsahuje pektin a vlákninu, dobře funguje i proti zácpě. Ananas je dále zdrojem jódu, vápníku, železa, fosforu a organických kyselin.

Zralý ananas má krásně žlutooranžovou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zralý ananas má krásně žlutooranžovou barvu

Ananas obsahuje i jedinečný enzym bromelin. Podobně jako papain, bromelin pomáhá s trávením, snižuje nadýmání a plynatost a zlepšuje další zažívací potíže. Má také protizánětlivé vlastnosti, snižuje překrvení, zlepšuje dýchání a může fungovat i proti bolesti. V trávicím traktu urychluje štěpení bílkovin - právě díky tomu má pozitivní protizánětlivý vliv. Tuky neštěpí, ale zvyšuje jejich vylučování. Ananas se hodí nejen při redukční dietě, ale i při rekonvalescenci po úrazech a nemocích.

Detox plán - očistná dieta z papáji a ananasu

Před zahájením jakékoliv diety je vhodné se poradit se svým lékařem nebo výživovým poradcem. Tuto očistnou dietu, kde jsou hlavními složkami papája a ananas, bychom měli držet maximálně 3-6 dní. Při této  očistě se vyhneme konzumaci červeného masa, rafinované mouky, nasycených tuků, nezdravého jídla, alkoholických a průmyslově vyráběných nápojů. Plán spočívá v tom, že hlavní jídla zcela, nebo z části nahradí smoothie z ananasu a papáji.

Smoothie z ananasu a papáji zasytí a dodá spoustu výživných látek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smoothie z ananasu a papáji zasytí a dodá spoustu výživných látek

Zaměříme se na 3 jídla denně. Ideální snídaní je velká sklenic smoothie s ananasu a papáji doplněná šťávou z limetky.  Celé dopoledne pijeme bylinkový čaj a čistou vodu. K obědu si můžeme dopřát zeleninový salát s kvalitním olivovým olejem, který doplníme klíčky, oříšky apod.  Součástí oběda je opět sklenice smoothie, večeře může být stejná jako oběd, nebo místo salátu dáme přednost čistému zeleninovému vývaru, kousku celozrnného chleba nebo misce vařené zeleniny. Součástí večeře je opět smoothie.

Důležitým pravidlem diety je, že smoothie pijeme jako první chod a druhé jídlo (salát, vývar, chléb apod.) si dáme jako druhý chod. A jíme jen tolik, než se cítíme být zcela sytí. Pokud hlad nemáme, tak můžeme zůstat pouze u smoothie. V průběhu dne dodržuje pitný režim, pokud cítíme velký hlad, tak si dáme několik kousků nakrájené papáji.

Zdroj informací: steptohealth.com; sunwarrior.com; lekarna.cz; arcteryx.sk

Verbena citronová může být další parťák na hubnutí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková