Banány jsou báječné ovoce, zná je každý a jsou rozšířeny po celém světě. Mezi hlavní producenty patří státy Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny. Pěstují se ale snad ve všech tropických zemích tropického i subtropického pásma. Banánů je velké množství druhů i kultivarů. Liší se nejen chutí, ale i využitím.
Téměř všechny banány můžeme konzumovat syrové i tepelně upravené. Banány se dají smažit, vařit, péct a svou chutí opravdu překvapí. I když nejsme na jejich tepelnou úpravu zvyklí, určitě stojí za to ji vyzkoušet a nechat se překvapit.
Druhy banánů
Nejvíce rozšířená odrůda je triploidní hybrid, vzniklý křížením druhů Musa acuminata a Musa balbisiana. Kříženec neobsahuje semínka, protož banány bez pecek mají lepší prodejnost. Negativní stránkou ale je, že se může rozmnožovat pouze vegetativně. Díky tomu vykazuje silnou náchylnost k onemocnění - zejména houbovými chorobami. Aby se onemocnění zabránilo a předcházelo, je třeba použít celkem značné množství chemické ochrany. Za krásně žlutými a atraktivně vypadajícími banány tedy stojí množství chemických přípravků. A to je bohužel jejich velké negativum. Na trhu je celá řada dalších zajímavých možností. A to už i u nás.
V obchodech se můžeme setkat s mnoha dalšími druhy banánů, které se většinou na velkých plantážích pěstují. Pocházejí z menších firem - od menších pěstitelů. Pokud se zaměříme na ty organicky pěstované, vyhneme se veškeré chemii. Ve specializovaných obchodech můžeme zakoupit miniaturní druhy banánů, které se označují jako apple banány, baby banány, červené banány. Zakoupit ale i můžeme také takzvané zeleninové banány 'plantainy', které se používají hlavně v teplé kuchyni.
Apple (baby) banán
V plné zralosti krásně voní po jablku. Nejlepší jsou, když úplně z trsu samy opadávají a když jsou I flekaté – pak jsou dokonale zralé. Takže se nebát, že flíčky jsou znakem již prošlých banánů – naopak. Jsou úžasně sladké, voňavé a chuťově mnohem výraznější než banány, které známe ze supermarketu. Doporučují se pro svůj vysoký obsah draslíku. Pomohou nám s nespavostí i depresí.
Také můžeme vidět, jak banány rychle dozrávají. Takto zelené je koupíme, takhle krásně zežloutnou téměř přes noc. Díky své úžasné ovocné chuti se hodí zejména pro konzumaci za syrova. Skvělé jsou i rozmixované do smoothies. Nejlépe chutnají, když jsou úplně dozrálé.
Burro banán
Mají výrazné tvarování. Kombinují chuť banánů, jablek a citrusů. Dají se jíst čerstvé nebo vařené, pečené, smažené nebo grilované. Ve slupce vaříme asi 30 min. Můžeme je jíst upravené na slano i na sladko.
Plantain banán
Je banán určený na vaření a úžasný je třeba smažený. Zpracovává se nedozrálý. Obsahuje velké množství škrobu, dokonce se suší a mele se z něj mouka. Plantainy se velmi obtížně loupou. Čím jsou méně zralé, tím jde loupání obtížněji. Je potřeba odříznout obě špičky, poté podélně naříznout slupku na 2 nebo na 4 místech a banán z ní doslova vypáčit. Nezralý plantain je zelený až žlutozelený. Zralý je žlutý s mnoha černými skvrnami. Vypadá téměř zkaženě, ale nenechme se mýlit, uvnitř je úplně v pořádku.
Red banán
Vypadá velmi exoticky a je určený převážně pro konzumaci za syrova. Je velmi sladký s nádechem malin. Dozrálé plody jsou tmavě fialové.
Recepty:
Zapečené burro banány:
- 2 zralé burro banány
- 2 lžíce másla
- ¼ šálku hnědého cukru
- ¼ lžičky skořice
- ¼ lžičky mletého kardamomu nebo nového koření
Předehřejte troubu na 185 °C. Banány oloupeme a nakrájíme na kousky. Vložte do mělké zapékací mísy. Posypte hnědým cukrem, skořicí a kardamomem. Poté rovnoměrně proložíme kostičkami měkkého másla. Pečeme 20 minut. Nebo počkáme do té doby, než se vytvoří bubliny. Podáváme teplé.
Zmrzlinový pohár z červených banánů:
- 4 malé červené banány
- 1/4 hrnku nesoleného másla
- 1/2 hrnku hnědého cukru
- 2 lžíce limetkové šťávy (1 střední limetka)
- 1/2 lžička mletých semínek kardamomu
- 1 l vanilkové zmrzliny
Banány oloupejte a rozkrojte podélně na polovinu a dejte stranou. Rozpusťte máslo na silné pánvi na středním ohni. Cukr svaříme na másle za mírného míchání, dokud se nerozpustí. Vmíchejte banány, limetkovou šťávu a mletý kardamom. Zmírníme plamen nebo teplotu a zakryjeme poklicí. Za občasného míchání vaříme 5-10 min, dokud banány nezměknou. Zmrzlinu rozdělíme do misek. Pečené banány s omáčkou dáme na zmrzlinu, posypeme nasekanými a opraženými ořechy. Ihned podáváme.
Tostones:
- 3 nezralé (pevné a zelené) banány
- 3 šálky rostlinného oleje
- sůl
- limetka
Plantainy oloupejte, jde to trochu ztuha - zejména, pokud jsou méně zralé. Ostrým nožem odřízněte konce, narýhujte slupku na čtyřech stranách a pak ji prsty vypáčíte. Oloupané banány nakrájejte na silnější kolečka. Smažte je na pánvi v rostlinném oleji na středně vysoké teplotě po dobu pěti minut, poté je dejte na papírovou utěrku, aby banány okapaly a mírně vychladly. Každý smažený plantain rozmáčkneme vidličkou na placato. Můžete použít i paličku nebo dlaň.
Namočte banány na jednu minutu do slané vody. Rozložte je na papírové ubrousky, aby okapaly. Smažte banány (tostones) znovu po dobu pěti minut, dokud nejsou křupavé. Podáváme ihned za tepla. Před podáváním je nechte okapat na papírové utěrce a dochuťte trochou soli. Jsou výborné i s trochou čerstvé limetkové šťávy.
Přezrálé banány
Nejlépe se hodí do sladkého pečení, jako jsou moučníky a sušenky. Zde je skvělý recept na banánové cookies:
Potřebujeme:
- 100 g nastrouhané čokolády
- 60 g změklého másla
- 30 g moučkového cukru
- 1 balíček vanilkového cukru
- malá hrst nasekaných vlašských ořechů
- 1 vejce
- špetka skořice a špetka mořské soli
- 1 až 2 měkké přezrálé banány
- 200 g hladké mouky, může být i špaldová nebo celozrnná
- ½ lžičky prášku do pečiva nebo jedlé sody
- nastrouhaná citronová kůra z jednoho chemicky neošetřeného citronu
Připravíme si větší mísu, do které dáme měkké máslo, cukr a vanilkový cukr, utřeme a přidáme vejce a dobře rozmačkané banány. V další míse důkladně smícháme mouku, prášek do pečiva, sůl a skořici. Následně přidáme do první mísy s již propracovanou hmotou. Obě hmoty důkladně promícháme, na závěr přidáme nastrouhanou čokoládu a ořechy. Ještě jednou prohněteme.
Vzniklé těsto necháme odležet v troubě, stačí 1 hodinu. Ale klidně můžeme nechat přes noc. Těsto zpracováváme na pomoučněném plechu. Vyválíme je na plát, který není úplně tenký. Plát rozřežeme na čtverečky, které narovnáme na plech s pečicím papírem. Pomůže nám i tvořítko na vánoční cukroví, kterým vykrajujeme kolečka. V předehřáté troubě pečeme při 170° asi 20 min, v podstatě do té doby, než začnou sušenky zlátnout a vonět. Sušenky vyndáme a necháme vychladnout. Výborné jsou k čaji i ke kávě.
Zdroj informací: Wikipedia; www.bettycrocker.com
Banány můžete bojovat i proti mšicím:
Publikováno: 25. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková