reklama

Jak ulevit žaludku po vánočním přejídání. Ulevte si snadno a rychle

Přejedli jste se? Zaměřte se teď na to, jak ulevit podrážděnému žaludku. Vztekat se, že jsme to s jídlem a možná i pitím přehnali, je zbytečné. Nic tím nenapravíte, čas zpátky nevrátíte a jen si zbytečně zkazíte svátky a vzpomínky na skvělé chvíle s rodinou a přáteli.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak ulevit podrážděnému žaludku po lukulských hodech? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když už jste to jako obyčejně přehnali a přeplácali si žaludek, podívejte se, jak ulevit žaludku. Poohlédněte se po zaručených pomocnících v domácnosti. Klasické léky použijte až jako poslední možnost, podrážděný žaludek je stejně nemusí ustát.

Vašemu podrážděnému žaludku uleví čaje

Bylinky umí hodně ulevit celému trávení i podrážděnému žaludku. Zkuste na úvod slabý mátový čaj bez dalších dochucovadel, rozhodně žádný cukr, med nebo citron. Pijte ho teplý, ale ne horký, klidně i mírně vlažný. Uklidní rozbouřený žaludek a dodá důležité tekutiny. Určitě najdete i bylinné směsi vhodné právě pro ulehčení trávení a zklidnění podrážděného žaludku. Babičky vařily pro tyto účely fenykl a podávaly ho po lžičkách. Zkusit můžete také heřmánek nebo kombinaci máty a meduňky. Mátu ale vynechte, pokud trpíte pálením žáhy, tady je lepší heřmánek.

Pokud máte průjem, vsaďte na obyčejný černý čaj. Pijte ho teplý a vypijte ho co nejdříve. Dlouho odstátý černý čaj není příliš dobrý, ale ani vhodný. Pro menší děti udělejte čaj vždy jemnější, nelouhujte ho dlouho, byl by zbytečně silný. Puškvorec není tak známý, ale pokud máte možnost, tak ho vyzkoušejte. Zmírňuje nepříjemné křeče, plynatost a podporuje trávení. Celkově osvěžuje organismus, pomáhá při nechutenství, a dokonce je vhodnou podporou při odvykání kouření.

Lehký bylinkový čas je skvělá volba, jak lze ulevit bolavému žaludku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lehký bylinkový čas je skvělá volba, jak lze ulevit bolavému žaludku

Led

Pokud je vám hodně špatně - až na zvracení, pomůže vám také cucat led, případně menší kousek rozkousejte a polkněte. Led by měl zastavit nevolnost a nutkání na zvracení. Pozor ale na spálení krku, s ledem to určitě nepřehánějte. Může pomoct i studený obklad na břichu v oblasti žaludku. Zkuste si opláchnout tvář a krk studenou vodou, také proud studené vody puštěný na vnitřní stranu zápěstí umí rychle rozehnat stavy nevolnosti.

Pokud cítíte, že máte plný žaludek a silné nutkání na zvracení, je někdy lepší obsah žaludku opravdu poslat ven, než se trápit. Pak se hned zaměřte na zklidnění žaludku a doléčení vhodnými přípravky, ideálně právě bylinnými čaji.

Černý pepř

Při podrážděném žaludku někdy stačí spolknout kuličku černého pepře. Pepř rozproudí žaludeční šťávy, nastartuje trávení a zároveň obsah žaludku dezinfikuje. S chilli a podobně silným kořením raději neexperimentujte. Pepř je osvědčený a můžete ho nabídnout i dítěti zhruba od 8 let, pokud se jedná o podráždění žaludku a zvracení.

Kulička černého pepře umí zastavit nucení na zvracení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kulička černého pepře umí zastavit nucení na zvracení

Cola

Osvědčená klasika při podrážděném žaludku a zvracení. Při hodně podrážděném žaludku je dobré podávat na úvod studenou colu po lžičkách, vypít by se nemělo velké množství, to už může žaludek místo zklidnění naopak podráždit. Obsahuje hodně cukru a kofein.

Jablko a majoránka

U lehkého přejídání nebo jen pocitu "zapláclého" žaludku si dejte kousek čerstvého jablka. Pomůže vám nastartovat trávení, osvěží žaludek a jídlo snadněji strávíte a pošlete dál. Stejně tak čaj z majoránky vypitý po těžším jídle pomůže s jeho trávením a nebude vám zbytečně dlouho ležet v žaludku.

Pomoc z lékárny

Přeci jen pár pomocníků z lékárny či drogerie vám může také ulevit a podrážděný žaludek by je mohl zvládnout. Neustávající nevolnost zkuste ovládnout Kinedrylem. Jemu bude jedno, z čeho se vám žaludek houpe, ale pokud ho máte po ruce, můžete to zkusit. Zabírá obyčejně do 20 minut.

Hylak je skvělým pomocníkem při nemocech i rozhozeném trávení. Můžete ho užívat dokonce i průběžně a preventivně jako formu probiotik. Hylak forte pomáhá nastavit v těle správnou rovnováhu prospěšných bakterií, obsahuje navíc vitamin B a K a upravuje pH ve střevní mikroflóře. Je vhodný pro dospělé, děti, a dokonce i kojence.

Dalšími kapkami, které seženete volně prodejné, jsou grepové kapky pro zklidnění žaludku. Sáhněte ideálně po bio kvalitě a mějte je připravené v domácí lékárničce.

Grepové kapky v bio kvalitě uleví při zkaženém žaludku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Grepové kapky v bio kvalitě uleví při zkaženém žaludku

Suchary

Stravou minimálně v den, kdy vám nebylo dobře, by měly být maximálně suchary, nic jiného. Suchary a čaj, klidový režim a pohoda. Hodně větrat a odpočívat. Zapomeňte na cigarety a alkohol. Stejnou službu udělá obyčejný rohlík bez soli a jiného sypání. Na chvilku zapomeňte na sýry a uzeniny, s chutí si dejte jenom ten rohlík. Pokud vás bolí i hlava, zkuste studenou sprchu, osprchovat i hlavu nebo se jděte projít. Léky na bolesti pravděpodobně podrážděný žaludek ještě více dráždí, stejně tak tzv. "vyprošťováky".

Kuřecí vývar

Další vhodnou stravou při podrážděném žaludku je poctivý kuřecí nebo slepičí vývar. Ohřejte  čistý vývar bez zeleniny a nudlí. Můžete ho vypít z hrníčku. Pro tyto účely a v případě nemocí je vhodné mít v malých nádobách čistý vývar připravený v mrazáku. Je to ideální pomocník i pro případy, že máte malé děti a potřebujete se o ně postarat v případě nastupující nemoci.

Kuřecí vývar je skvělá vzpruha po přejídacím maratonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kuřecí vývar je skvělá vzpruha po přejídacím maratonu

Pohyb

Po nutném odpočinku a uklidnění žaludku si dopřejte pohyb na čerstvém vzduchu. Rozproudí to nejen celkový metabolismus, ale i trávení jako takové - jak činnost žaludku, tak zejména činnost střev. Natrávená potrava se začne správně posouvat. Tělo si zvládne vzít pokud možno cenné živiny, co půjde proměnit na energii a zbytek bez potíží pošle správným směrem ven.

Po svátcích si dopřejte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po svátcích si dopřejte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu

Další dny si dopřejte lehčí stravu, méně alkoholu, pokud možno žádné cigarety a dostatek pohybu. Nezapomeňte, že nás čeká ještě oslava Nového roku, tak ať si ji můžete v klidu a bez potíží také užít.

Zdroj informací: www.vimcojim.cz; www.apetitonline.cz; www.benu.cz

Inspirujte se, jakými bylinnými směsmi  upravit zažívání:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná