Příprava sirupů z bylinek, které běžně pěstujeme na zahradě, na balkoně i doma na parapetu, není nijak složitá. Výhodou je, že většinu si můžete udělat z čerstvých, tak i sušených bylin. Nic tedy nebrání tomu, abyste je mohli mít po ruce celou zimu, když má kašel pré.
1. Mateřídouškový sirup
Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) efektivně působí při suchém kašli a doporučuje se také při chřipce, kterou provází úporný kašel.
Recept na mateřídouškový sirup
Mateřídoušku opláchněte a ještě vlhkou ji vrstvěte s cukrem do zavařovací sklenice – vrstva byliny - vrstva cukru. Končí se vrstvou cukru. Sklenice důkladně uzavřete a nechte 3 týdny na světleném místě. Pak slijte, do zbylé hmoty nalijete asi 200 ml vody, protřepejte a tekutinu přidejte k té prvně. Odpařujte - tekutina se nesmí vařit, jen probublávat - do potřebné hustoty. Užívejte při kašli a nachlazení 1 lžičku třikrát denně.
2. Šalvějový sirup
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) velmi dobře odstraňuje zahlenění, zlepšuje sklouzávání hlenu po sliznicích, odstraní každý chrapot je výborná pro hlasivky i jako prevence pro namáhané hlasivky.
Recept na šalvějový sirup
Přibližně 300 g čerstvé šalvěje nadrobno nakrájejte, dejte do 1 litru vroucí vody a 1 – 2 minuty povařte. Potom zakryjete a nechte 24 hodin vyluhovat. Pak sceďte skrz husté sítko, do šťávy přidejte 1 kg cukru, může být i o něco méně. Směs pomalým vařením odpařujte do konzistence sirupu. Nakonec přidejte 4 lžíce citronové šťávy a špetku skořice, obojí působí jako konzervant. Důkladně promíchejte. Sirup skladujte na chladném místě, vydrží přibližně jeden rok. Užívejte v případě potřeby jednu lžičku třikrát denně. Vždy důkladně zapijte, nebo přidejte přímo do čaje, když snesete charakteristickou vůni rostliny. Šalvějový sirup není určený k trvalému užívání a nehodí se pro malé děti a pro kojící ženy.
3. Rýmovníkový sirup
Rýmovník (Plectranthus) si můžete pěstovat doma, je skvělý jako prevence v chřipkovém období, uvolňuje nosní dutiny a v neposlení řadě mírní kašel.
Recept na rýmovníkový sirup
Asi 35 lístků rýmovníku dejte do mísy a zalijte vroucí vodou, přidejte několik koleček citronu bez kůry a nechte vyluhovat 2 dny. Potom sceďte. Do tekutiny postupně vmíchejte 1 kg cukru a pomalu zahřívejte, až se cukr rozpustí a roztok zhoustne a zezlátne. Denně můžete užívat až 5 lžiček nebo můžete přidávat do čaje.
4. Tymiánový sirup
Tymián obecný (Thymus vulgaris) obsahuje látky, které rostlinu předurčují k léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech.
Recept na tymiánový sirup
Nejprve svařte 250 ml vody s 200 g cukru, pak do roztoku přidejte zhruba 10 g sušeného tymiánu, zakryjte a nechte vyluhovat do druhého dne. Potom sceďte a přelije do skleněné lahvičky, kterou uložte na chladnější místo. Užívá se až pětkrát denně 1 lžička.
5. Yzopový sirup
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) se velmi účinně podílí na zlepšení vykašlávání.
Recept na yzopový sirup
Asi 30 g květů a lístků yzopu dejte do 250 ml vroucí vody, přibližně 1 minutu povařte a nechte vyluhovat nejméně 4 hodiny, nejlépe ale do druhého dne. Potom směs přefiltrujte, přidejte 500 g cukru a vařte do konzistence sirupu. Skladuje v temnu a chladu. Při kašli a zahlenění užívejte 5 - 6 lžic sirupu denně.
6. Fialkový sirup
Violka vonná (Viola odorata) se využívá především při suchém a „štěkavém“ kašli.
Recept na fialkový sirup
S přípravou sirupu musíte počkat až na jaro. Tři vrchovaté hrsti za slunka trhaných květů fialky dejte do uzavíratelné sklenice, zalijte 1 litrem převařené vody a nechte do druhého dne. Následně přeceďte přes plátýnko a z květů vymačkejte co nejvíce šťávy. Dejte do hrnce, přisypejte 1,5 kg cukru. Povařte až do sirupové konzistence. Na závěr přidejte pár kapek citronu a přelijte do uzavíratelných láhví. Sirup je výborný také jen tak na ochucení čaje, krásně voní po fialkách.
7. Podbělový sirup
Podběl lékařský (Tussilago farfara) obsahuje látky, které jsou antibakteriální a tlumící. Slizové látky obsažené v podbělu usnadňují odkašlávání, a proto je podběl častou součástí průduškových čajů. Podběl není vhodný pro těhotné a děti.
Recept na podbělový sirup
Do sklenice postupně dávejte vrstvu omytých podbělových listů a vrstvu cukru až po okraj; končíte vrstvou cukru. Uzavřete potravinovou fólií a dejte na 6-7 týdnů do chladu a tmy. Až listy pustí šťávu, obsah vsypejte do trochy vody, promíchejte, krátce povařte a přeceďte. Znovu zahřejte až do zhoustnutí šťávy. Sirup skladujete v lednici a užívejte po lžičkách.
Publikováno: 4. 11. 2017, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková