reklama

Potřebujete vyčistit zašpiněné tenisky? Zkuste 5 osvědčených tipů

Máte také dobrý pocit, když si domů přinesete nové tenisky? Jenže jejich dokonalý čistý vzhled vydrží jen pár týdnu. Po několika měsících už mnohdy vypadají, jako byste v nich ušli pouť přes celý kontinent. Vyhodit je by byla škoda. Zkuste boty zachránit pomocí našich tipů.

Potřebujete vrátit teniskám nový vzhled? Zkuste 5 osvědčených tipů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

5 osvědčených tipů na čištění, kterými špinavým teniskám vrátíte nový vzhled

Proti špinavým teniskám je prevence nejdůležitější zbraní. Do toho se ale nikomu nechce a čištění bot se vždy odkládá na dobu neurčitou. Ale pokud je chcete mít stále pěkné a čisté, možná znovu jako nové, tak se bez preventivní péče bohužel neobejdete. Obzvlášť, pokud hrdě vlastníte bílý pár bot. Jestliže jim nebudete věnovat pravidelnou péči, nemohou na oplátku jasně zářit bílou barvou. 

Na většině tenisek najdete bílou gumu, která je velmi náchylná na jakoukoli špínu. V podstatě se stačí párkrát projít a ze sněhobílé barvičky se stane našedlé nebo nažloutlé „cosi“. Pomocí speciálních přípravků, které si zakoupíte rovnou s nimi v obchodě, a pravidelnou péčí docílíte opět křiklavé bílé. Jestliže nepatříte mezi ty, kteří si spolu s novými botami pořídí i řádnou péči, pak můžete vyzkoušet několik „babských rad“, jak sněhově bílým okrajům vrátit jejich původní vzhled. 

Na většině tenisek najdete bílou gumu, která je velmi náchylná na jakoukoli špínu
Na většině tenisek najdete bílou gumu, která je velmi náchylná na jakoukoli špínu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Daniel Klíma radí, jak spolehlivě, ale šetrně vyčistit vaše tenisky:

  • Tekutý písek. Ano, ten, kterým doma čistíme vanu, ledničku, zkrátka vše co se musí pořádně vydrhnout. Logicky tak dokáže vyčistit i bílou gumu na teniskách. Chce to jen trochu trpělivosti, ale skutečně to funguje. Stačí malé množství nanést na hadřík a opatrně gumu čistit. Dejte jen pozor na další části tenisky, abyste nezničili i barvu jiného materiálu. 
  • Jedlá soda nebo dokonce zubní pasta. Pokud doma nemáte tekutý písek, vyzkoušejte kombinaci jedlé sody a zubní pasty. Funguje to na stejném principu, pomocí kartáčku či hadříku vyčistíte bílou gumu raz dva. 
Vyzkoušejte jedlou sodu
Vyzkoušejte jedlou sodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
  • Obyčejné bílé mýdlo. Na látku platí klasické tuhé bílé mýdlo. Nejdříve boty lehce navlhčete mokrým hadříkem, potom pomažte mýdlem. Následně pomocí kartáčku nebo právě hadříkem látku začněte čistit. Opět to chce chvilku vašeho času, abyste viděli výsledek. Ale stojí to za to. Je to šetrný a snadný způsob, jak látku zbavit špíny. 
  • Vyprat, nebo ne? Jedním z nejlehčích forem řešení je hodit boty do pračky. Ta tenisky samozřejmě vypere, ale otázkou zůstává, jak dlouho takové boty vydrží? Je jasné, že obuv po vyprání v pračce ztratí mnohem rychleji formu a dojde brzy k jejich fatálnímu zničení. Pokud přeci jen zůstáváte u tohoto řešení, postupujte alespoň co možná nejšetrněji. Spíše doporučujeme se tomuto druhu čištění zeširoka vyhnout.
Jedním z nejlehčích forem řešení je hodit boty do pračky
Jedním z nejlehčích forem řešení je hodit boty do pračky (Zdroj: FlexDog)

Jak prát obuv co nejšetrněji?

Vyprat tkaničky není žádný problém, ale nezapomeňte je dát do sáčku na praní, aby se v pračce někam záhadně nezatoulaly. I samotné tenisky určitě doporučujeme vložit do sáčku na praní (každou botu do jednoho). Jestliže nenajdete speciální sáček, stejně dobře poslouží i staré povlaky na polštáře nebo plátěný sáček od jiných bot či od kabelky. Spolu s párem bot přidejte do pračky i pár starých ručníků, aby se boty nepomlátily o kovový buben. Ideální je prát je na 30 °C.

Před praním je dobré vyndat z bot vložky a dát je prát samostatně. Tenisky po vyndání z pračky napěchujte novinami nebo papírovými ubrousky. A nechte je vyschnout na dobře větraném místě. Vyhněte se ale sluníčku či dennímu světlu, často se stává, že obuv tak zežloutne. Musíte počítat s tím, že schnout budou až tři dny.

Profesionální čištění

Nejjednodušší i nejefektivnější variantou je profesionální čištění v okamžiku, kdy víme, že na čištění bot si čas zkrátka nenajdeme. Dát boty k profesionálům na vyčištění je lepší a udržitelnější metoda, než je vyhodit. Prodloužíte starému páru bot životnost a na oplátku vám může udělat ještě pěknou službu. Obzvlášť pokud jde o nadčasový kousek. Malý krok pro člověka, velký krok pro životní prostředí.

Než tenisky poprvé obujete, ošetřete je impregnačním prostředkem, vhodným pro daný materiál
Než tenisky poprvé obujete, ošetřete je impregnačním prostředkem, vhodným pro daný materiál (Zdroj: FlexDog)

Tip:

Prevence je základ všeho. Koupili jste si nový pár tenisek a přejete si, aby vydržel věky? Než je poprvé obujete, ošetřete je impregnačním prostředkem - vhodným pro daný materiál. Díky němu se totiž nečistoty “nezažerou” příliš hluboko. Kromě toho boty pravidelně čistěte a ošetřujte vhodnými přípravky. Díky tomu vydrží věky!

Zdroj informací: FlexDog

Zkuste si ozdobit tenisky technikou ebru:

Publikováno: 15. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce